Menu

Ford zamknie fabrykę w UK. Do zwolnienia 1,7 tys. osób

Ford zamknie fabrykę w UK. Do zwolnienia 1,7 tys. osób
W Wielkiej Brytanii Ford ma dwie fabryki, które produkują silniki do samochodów powstających m.in. w Niemczech i USA. (Fot. Getty Images)
Do 2020 roku Ford zamierza zamknąć fabrykę silników w mieście Bridgend w południowej Walii - poinformował tamtejszy związek zawodowy. Według agencji Reutera, koncern potwierdził, że rozpoczyna konsultacje dot. ewentualnego zamknięcia zakładu, który zatrudnia 1,7 tys. osób.
Reklama

Ford prowadzi działania, które mają poprawić kondycję finansową koncernu. W ramach ogłoszonej w styczniu restrukturyzacji firma chce zlikwidować tysiące miejsc pracy w Europie, nie wykluczyła też zamykania fabryk. W zakładach w Bridgend powstaje ok. 20 proc. z 2,7 mln silników produkowanych w Wielkiej Brytanii.

W Walii budowano też napędy spalinowe dla koncernu Jaguar Land Rover. Jednak kontrakt między podmiotami przestaje obowiązywać we wrześniu 2020 roku.

W Wielkiej Brytanii Ford ma dwie fabryki, które produkują silniki do samochodów powstających w Niemczech, Turcji, USA i innych krajach. Ich działania są zagrożone niepewnością wobec Brexitu.

Pracownicy walijskich zakładów mieli od dawna apelować do Forda o zmianę profilu produkcji. (Fot Getty Images)

"Decyzja Forda o zamknięciu zakładów w Bridgend jest przykładem groteskowej zdrady gospodarczej. Całą mocą przeciwstawimy się temu i wezwiemy rządy Walii i Wielkiej Brytanii na pomoc" - zapowiedział szef związku Unite, Len McCluskey. Związek ten jest największą organizacją pracowniczą w Zjednoczonym Królestwie.

Jak tłumaczy agencja Reutera, pracownicy walijskich zakładów od dawna apelowali do Forda o zmianę profilu produkcji. Ich zdaniem, powstawać tam powinny nie silniki spalinowe, a hybrydy i napędy elektryczne.

Na podobny krok zdecydowała się wcześniej Honda. Japońska firma ogłosiła w tym roku, że zamknie swą brytyjską fabrykę, która produkowała ponad 10 proc. z 1,5 mln samochodów powstających rocznie w kraju. Firma zapewniła jednak, że jej decyzja nie była podyktowana Brexitem.

Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej 31 października br., ale zmiana na stanowisku szefa rządu może doprowadzić do kolejnego przedłużenia tego terminu, jeśli nowy premier - prawdopodobnie bardziej eurosceptyczny od Theresy May - będzie próbował renegocjować wypracowane ze Wspólnotą porozumienie. 

 

  Komentarze


  • Sini
   6 czerwca, 18:14

   ej nie ma sie co przejmować ważne że granice uk będą pod kontrolą!!!!!!!!!!! a reczta niech sie pali wali!!!

  • Peters
   7 czerwca, 00:20

   No to ladnie. Zaczyna sie. Wszystko sie stacza w uk po rowni pochylej.

  • Kubuś Puchatek
   7 czerwca, 05:14

   Wszyscy angole obwiniaja emigrantów i Unię Europejska za stan rzeczy, a problem jest w ludziach i zarządzaniu rządem. Już od paru lat każdy premier uk doprowadza do kryzysu. Najwyższa pora zmienić ludzi w rządzie. Minely czasy kiedy po nieskończonej szkole i jako analfabeta Brytole znalazł dobrze prosperujaca pracę. Brexit otrzyl oczy wszystkim, że brak pomocy z unii doprowadzi do krachu gospodarczego. Kiedyś wypłata była co tydzień, i gospodarka się prężnie kręciła teraz co miesiąc i nie każdego stać na podstawowe rzeczy. Pozatym otwarcie rynku dla Rumuni to porażka, dla uk

  • Stop Bolek
   7 czerwca, 07:08

   No i bardzo kadnie. I oby przeniesli do Polski. A tej prostackiej nagonki na Polakow jeszcze pozalujecie, hi hi hi

  • Bryndal
   7 czerwca, 09:11

   I tu też wszystko przez Tuska...

  • Augfshjijffjkppjcccddhnfr
   7 czerwca, 09:25

   Tak bardzo dobrze niech zamkną a jak otworzą gdzie indziej to będą Anglicy wyjeżdżać za robota to pl albo Rumuni Haha (będą nam płacić 5 £za 1 zł )

  • Hejt hop
   7 czerwca, 16:44

   Masakra jaka ilość analfabetów i typowych polskich januszy udziela się tutaj na forum. Same płaczące beneficiarze albo trole co po angielsku nawet zdania sklecić nie umieją. Jak dobrze że już niebawem spakujecie się w reklamówki i wrócicie do polski szpanując dresami Lonsdale.

  • Grzegorz rozwadowski
   8 czerwca, 19:20

   dyson tez przenosi firme i wiele wiele innych bedzie sie dzialo

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama