Menu

Sondaż: Boris Johnson faworytem na stanowisko premiera

Sondaż: Boris Johnson faworytem na stanowisko premiera
Johnson może liczyć na poparcie 39 proc. torysów. (Fot. Getty Images)
Były szef brytyjskiego MSZ i czołowy lider kampanii na rzecz Brexitu Boris Johnson jest faworytem wśród członków rządzącej Partii Konserwatywnej na stanowisko premiera, na miejsce Theresy May - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu YouGov dla 'The Times'.
Reklama

Johnson może liczyć na poparcie 39 proc. torysów, na drugim miejscu z 13 proc. plasuje się były minister ds. Brexitu Dominic Raab.

W czwartek May wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów w sprawie wyboru jej następcy na stanowisku przywódcy Partii Konserwatywnej i szefa rządu.

W ostatnich miesiącach wielu liderów Izby Gmin otwarcie sugerowało, że szefowa rządu powinna ustąpić i dać szansę swojemu następcy na wypracowanie rozwiązania kryzysu politycznego związanego z Brexitem. May natomiast jest zdeterminowana, by przed odejściem doprowadzić do wyjścia kraju z UE.

W pierwszym tygodniu czerwca ma odbyć się głosowanie nad projektem ustawy ratyfikującej umowę w sprawie Brexitu. Wcześniej posłowie trzykrotnie odrzucili wynegocjowane przez rząd porozumienie ze Wspólnotą. Eksperci spodziewają się, że i tym razem szefowej rządu zabraknie głosów do uzyskania niezbędnej większości parlamentarnej.

Tymczasem za nieco ponad tydzień, 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Według sondaży, zakończą się one zdecydowanym zwycięstwem nowo powstałej, eurosceptycznej Partii Brexitu, która pokona opozycyjną Partię Pracy. Partia Konserwatywna może liczyć dopiero na trzecie miejsce, choć niektóre sondaże plasują ją nawet na piątej pozycji - za Liberalnymi Demokratami i Partią Zielonych.

Polacy w Wielkiej Brytanii chcący głosować w wyborach do PE mogą wybierać kandydatów z listy warszawskiej. Rejestrować się można poprzez elektroniczny system do 23 maja TUTAJ. 

Więcej informacji na temat rejestracji, zasad głosowania i samych wyborów można znaleźć na stronie Ambasady RP w Londynie

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości