FIFA zapowiada rewolucję w przepisach

100-minutowe mecze powinny stać się rutyną w ligach krajowych. (Fot. Ryan Pierse/Getty Images)
Szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina, ujawnił że pomiar czasu znany z piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zostanie przyjęty na całym świecie w przyszłym sezonie. 100-minutowe mecze powinny stać się rutyną w ligach krajowych. Mogą być jednak wyjątki.

FIFA chce, aby przerwy w trakcie meczu były dodawane do efektywnego czasu gry. Jej szef sędziów powiedział w czwartek, że „reguła miłosierdzia", która stosowana jest w baseballu w niektórych rozgrywkach, może być przedmiotem debaty w przyszłości, aby kończyć mecze już po 90 minutach.

Collina przypomniał, że wysoka wygrana Liverpoolu w lidze angielskiej z Manchesterem United 7:0 w minioną niedzielę miała tylko trzy doliczone minuty, pomimo sześciu goli zdobytych w drugiej połowie.

Mundial w Katarze pokazał jak FIFA i Collina starają się zapewnić fanom więcej rozrywki, zmuszając sędziów do doliczania dokładnych minut za przerwy, takie jak świętowanie zdobycia bramki, zmiany, kontuzje i opóźnianie gry.

W konsekwencji doprowadziło to do spotkań trwających nawet 100 minut. Dla przykładu Hiszpania pokonała Kostarykę 7:0 w fazie grupowej i miała osiem minut doliczonych. Pozwoliło to Alvaro Moracie strzelić siódmego gola dla drużyny. Chociaż trafienie Moraty nie było kluczowe w końcowej klasyfikacji grupy E, Hiszpania awansowała przed Niemcami dzięki lepszej różnicy bramek.

Pomiar czasu znany z piłkarskich MŚ w Katarze zostanie przyjęty na całym świecie. (Fot. Christopher Pike/Getty Images for Supreme Committee 2022)

"W niektórych rozgrywkach różnica bramek może mieć decydujące znaczenie na koniec klasyfikacji. Nawet jeden strzelony lub nie strzelony gol może zrobić różnicę" - oświadczył Collina.

Włoch przyznał, że doliczony czas w meczach, takich jak wygrana Liverpoolu w zeszły weekend, może być postrzegany jako "coś nie do końca zrozumiałego", chociaż zasugerował, że kluczem była konsekwencja w przepisach.

"Podczas mundialu ludzie wiedzieli, czego się spodziewać. Tam, gdzie na boisku panuje spójność, każda decyzja jest lepsza" - ocenił główny arbiter finałowego meczu mundialu 2002 roku.

FIFA i zespół ds. ustalania przepisów piłkarskich, znany jako IFAB, chcą, aby pomiar czasu znany z katarskich mistrzostw świata został przyjęty na całym świecie w przyszłym sezonie. 100-minutowe mecze powinny stać się rutyną w ligach krajowych.