Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata: Dezinformacja i brak kontroli nad AI coraz bardziej realne

Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata: Dezinformacja i brak kontroli nad AI coraz bardziej realne
Nikt już nie ma wątpliwości, że utrata kontroli nad rozwojem sztucznej inteligencji może stanowić poważne zagrożenie dla ludzkości... (Fot. Getty Images)
W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu – ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35 zagrożeń, które mogą zaistnieć w ciągu 10 lat są też: załamanie demokracji i przejęcie władzy przez miliarderów.
Reklama
Reklama

W raporcie "Zakłócenia na horyzoncie" (Disruptions on the Horizon) rządowego ośrodka analitycznego The Policy Horizons Canada (PHC), oceniono zarówno prawdopodobieństwo, czas wystąpienia krytycznych zjawisk, jak ich wpływ na Kanadę i świat. Na pierwszym miejscu znalazło się ryzyko polegające na tym, że "ludzie nie są w stanie rozróżniać prawdy od fałszu", z krytycznym wpływem na sytuację społeczną, polityczną i gospodarczą, które według ekspertów pojawi się za około trzy lata.

Pierwszych 10 zagrożeń, najbardziej prawdopodobnych i jednocześnie o największych skutkach, to poza utratą zdolności do rozróżniania prawdy od kłamstwa (do 3 lat):

 • utrata bioróżnorodności i załamanie się ekosystemów (7 lat),
 • przeciążenie systemów reagowania na zagrożenia (6 lat),
 • załamanie się infrastruktury krytycznej w wyniku cyberataków (4 lata),
 • przejęcie rządów nad świecie przez miliarderów (5 lat),
 • wymknięcie się sztucznej inteligencji spod kontroli (6 lat),
 • ograniczenie dostępności niezbędnych surowców (8 lat),
 • zmniejszenie mobilności społecznej takie, że staje się normą (5 lat),
 • załamanie systemów opieki zdrowotnej (6 lat) 
 • załamanie systemów demokratycznych (6 lat).

Poza zagrożeniami, o których często piszą media, raport wymienia też rzadko poruszane problemy, jak np. przejęcie władzy przez miliarderów. Eksperci PHC zdefiniowali ten problem jako wykorzystanie przez bardzo bogatych ludzi należących do nich "platform, firm, fundacji i inwestycji do kształtowania polityki, poprzez narzucanie prywatnych wartości i wierzeń, oraz pomijanie zasady demokratycznych rządów".

Ograniczenie społecznej mobilności w Kanadzie wiązane jest przez ekspertów z kryzysem mieszkaniowym i również w tym kontekście pojawiają się zagrożenia ze strony miliarderów, którzy "nadal akumulują większą część zamożności", w związku z czym w społeczeństwie mogą pogłębiać się pretensje, a naciski na szerszą redystrybucję dóbr mogą "osiągnąć punkt krytyczny".

Przy AI eksperci zwrócili uwagę, że społeczeństwa nie nadążają już za rozwojem tej technologii i nie rozumieją, jak jest używana. Tymczasem "coraz skuteczniejsze narzędzia AI obniżają zaufanie do tradycyjnych źródeł wiedzy, a algorytmy projektowane do zaangażowania emocjonalnego zamiast informowania o faktach mogą zwiększyć brak zaufania i fragmentację społeczeństwa". To zaś, podkreślili eksperci, sprawia, że posługiwanie się dowodami naukowymi może stać się trudniejsze, tak jak podejmowanie decyzji w polityce, edukacji czy ochronie zdrowia.

Eksperci ostrzegli też, że "reżimy autorytarne są liczniejsze niż demokracje", a w wielu demokratycznych krajach "pochodzący z wyboru przedstawiciele przegłosowują ustawy, która rozmontowują kluczowe instytucje demokratyczne". Wśród zagrożeń politycznych wymieniono też wybuch wojny domowej w USA i wybuch wojny światowej.

Poza ryzykami wspólnymi dla wszystkich krajów na świecie eksperci wskazują też na problemy specyficzne dla Kanady, jak np. wybieranie przez imigrantów innych krajów zamiast Kanady, rozpad kanadyjskiej wspólnoty społecznej czy przejęcie przez rdzennych mieszkańców władzy na terenach nigdy formalnie nieprzekazanych Kanadzie, w tym – na terenach miejskich.

  Komentarze
  • Experiment
   25 maja, 11:50

   Ci sami experci są za nawet przeciw w zależności kto więcej płaci .

  • Bloop
   25 maja, 12:28

   I ludzie z kas, politycy, media którzy chcą nam bardziej życie uprzykrzyć nowymi beznadziejnymi pomysłami żeby tylko się nachapac. zarobić chciwość jest najgorsza

  • Greg
   25 maja, 12:29

   Rzad w Kanadzie i Trudoe od lat falszuja wiadomosci w TV,klamia i manipuluja.Zamykaja ludziom konta w internecie.A taeraz ten sam rzad mowi o manipulacjach...to tak jakby wlaczyc BBC by dowiedziec sie prawdy...calkowita dezinformacja.

  • UK
   25 maja, 14:35

   Wypisz wymaluj Tusk o jego przestępcy koalicyjni. Część
   z nich chce sie teraz ukryć przed wymiarem sprawiedliwości w UE za immunitetem. .Eksperci ostrzegli też, że "reżimy autorytarne są liczniejsze niż demokracje", a w wielu demokratycznych krajach "pochodzący z wyboru przedstawiciele przegłosowują ustawy, która rozmontowują kluczowe instytucje demokratyczne. Idealnym przykladem jest Polska od 2024 roku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama