Menu

Dyplomacja UE: Nie uznajemy dekretu, iż większa część Krymu to terytorium przygraniczne Rosji

Dyplomacja UE: Nie uznajemy dekretu, iż większa część Krymu to terytorium przygraniczne Rosji
"Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję" - podkreślono. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska nie uznaje dekretu, który klasyfikuje większą część Krymu i Sewastopola jako terytorium przygraniczne Federacji Rosyjskiej - oświadczyła w Brukseli rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Nabila Massrali.
Reklama
Reklama

20 marca wszedł w życie dekret prezydenta Rosji Władimira Putina, wpisujący większą część Krymu i Sewastopola na listę terytoriów przygranicznych Federacji Rosyjskiej, na których osoby niebędący obywatelami Rosji nie mogą posiadać ziemi.

"Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję, gdyż jest to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Dlatego Unia Europejska nie uznaje też tego dekretu i uważa jego wejście w życie za kolejną próbę przymusowej integracji nielegalnie zaanektowanego półwyspu z Rosją. Krym jest częścią Ukrainy. Dekret jest również naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, gdyż jest kolejnym krokiem w kierunku narzucenia (mieszkańcom półwyspu) obywatelstwa rosyjskiego. Doprowadził on do arbitralnego pozbawienia własności" - oświadczyła rzeczniczka Josepa Borrella.

"Unia Europejska wzywa Rosję do zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego na Półwyspie Krymskim. UE niezachwianie wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej i z zadowoleniem przyjmuje dyplomatyczne wysiłki Ukrainy idące w tym kierunku. Unia Europejska będzie nadal realizować swoją politykę nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, w tym za pomocą środków ograniczających" - dodała Massrali.

Czytaj więcej:

Kreml: Putin uznał swój portret na mozaice za przedwczesne docenienie zasług

Rosyjskie służby "sieją dezinformację na temat zachodnich szczepionek"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama