Menu

Dominic Raab: Londyn będzie się przyglądał wyborom w Hongkongu

Dominic Raab: Londyn będzie się przyglądał wyborom w Hongkongu
Wybory do Rady Ustawodawczej Hongkongu odbedą się prawdopodobnie we wrześniu. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab przekazał swojemu chińskiemu odpowiednikowi Wangowi Yi, że Londyn będzie uważnie obserwować wrześniowe wybory do Rady Ustawodawczej Hongkongu, a Chiny muszą odbudować zaufanie społeczności międzynarodowej.
Reklama

"Minister spraw zagranicznych powiedział, że Wielka Brytania będzie uważnie obserwować wrześniowe wybory do Rady Ustawodawczej Hongkongu i wezwał Chiny do przestrzegania ich międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka w Sinciangu wobec wiarygodnych dowodów na poważne naruszenia praw człowieka w stosunku do ujgurskich muzułmanów" - napisano w komunikacie brytyjskiego MSZ.

"Podkreślił, jak ważne jest, by Chiny odbudowały zaufanie społeczności międzynarodowej, wypełniając swoje międzynarodowe zobowiązania" - dodano.

Brytyjsko-chińskie relacje znacznie się pogorszyły w ostatnich miesiącach, zwłaszcza z powodu kontrowersyjnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu, którą władze w Pekinie narzuciły temu terytorium bez konsultacji z jego mieszkańcami. Wielka Brytania uważa to za pogwałcenie brytyjsko-chińskiej deklaracji z 1984 r. o warunkach zwrotu tego terytorium, w której Chiny zobowiązały się, że przez 50 lat po przejęciu zwierzchnictwa, czyli do 2047 r. utrzymają szeroką autonomię byłej brytyjskiej kolonii. W reakcji na to Wielka Brytania zapowiedziała, że rozszerzy uprawnienia posiadaczy brytyjskich paszportów zamorskich do tego, by mogli się osiedlać na jej terytorium, a w perspektywie także uzyskać brytyjskie obywatelstwo.

Dodatkowo na stosunki obu państw negatywnie wpływa sprawa udziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei w budowie brytyjskiej sieci 5G, na co brytyjski rząd najpierw warunkowo się zgodził, ale później - m.in. w związku z sytuacją w Hongkongu - zmienił zdanie, a także brak transparentności władz w Pekinie w kwestii pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania od stycznia zaprasza Hongkończyków

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama