Menu

Celowe zarażanie koronawirusem: Naukowcy w UK przyspieszają prace nad szczepionką

Celowe zarażanie koronawirusem: Naukowcy w UK przyspieszają prace nad szczepionką
Brytyjscy naukowcy liczą na otrzymanie zielonego światła, aby rozpocząć kontrowersyjne badania. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia badania, w ramach którego zdrowi ochotnicy zostaną celowo zakażeni koronawirusem, co ma przyspieszyć opracowanie szczepionki. Będzie to pierwsze takie badanie w przypadku Covid-19.
Reklama

Metoda zaproponowana przez naukowców wzbudziła w mediach kontrowersje, ale jej zwolennicy wskazują, że może ona znacznie przyspieszyć prace nad skuteczną szczepionką. Standardowe badania polegają na oczekiwaniu, aż wolontariusze poddani eksperymentalnemu leczeniu sami zachorują. W nowej metodzie zarażenie nastąpiłoby celowo.

Jeśli badania zostaną zatwierdzone przez organy regulacyjne i komisję ds. etyki - a muszą otrzymać zielone światło - zaczną się w styczniu, a ich wyniki spodziewane są do maja 2021 roku.

Badania będą prowadzone przez Imperial College London we współpracy z ministerstwem biznesu, Royal Free London NHS Foundation Trust - organem zarządzającym szpitalem Royal Free London oraz hVivo - firmą, która zajmuje się prowadzeniem badań medycznych. Brytyjski rząd dofinansuje badania kwotą 33,6 mln funtów.

"Celowe zakażanie wolontariuszy znanym patogenem ludzkim nigdy nie jest podejmowane lekkomyślnie. Jednak takie badania dają niezwykłą wiedzę o chorobie, nawet tak dobrze zbadanej jak Covid-19" - przekazał Peter Openshaw z Imperial College London, który ma współprowadzić badania.

W badaniu wezmą udział ochotnicy w wieku od 18 do 30 lat, którzy nie mają wcześniejszej historii lub objawów Covid-19, nie cierpią na żadne schorzenia ani nie mają znanych niekorzystnych czynników zwiększających ryzyko Covid-19, takich jak choroby serca, cukrzyca lub otyłość. W badaniu weźmie udział do 90 wolontariuszy.

Celem zespołu badawczego, który będzie używał kontrolowanych dawek wirusa, będzie początkowo odkrycie najmniejszej ilości wirusa, jaki jest potrzebny do wywołania Covid-19 w organizmie. Następnie naukowcy wykorzystają tę samą metodę do zbadania, w jaki sposób potencjalne szczepionki wywołują odpowiedź immunologiczną organizmu i jakie są potencjalne metody leczenia.

Czytaj więcej:

Ekolodzy: Wyprodukowanie szczepionki pozbawi życia pół miliona rekinów

Polacy tłumnie ruszyli po szczepienia na grypę. Zaczyna ich brakować

Przeziębienie może chronić przed Covid-19

Eksperci z UK: Szczepionka szybko nie przywróci normalnego życia

  Komentarze
  • Yola
   20 października 2020, 16:12

   Nie rozumiem... Po co zarażać celowo, brakuje im chorych??

  • Arto
   21 października 2020, 06:51

   To ze zdjecia wynika ze przy tych wirusach pracuja bez maseczek i zabezpieczenia, to po co im chetni do zarażenia, jak w ten sposób sami sa chętnymi 🤣🤣🤣🤣po za tym żeby to działało muszą mieć chętnych z wszystkich grup wiekowych a nie z jednej 18-30,absurd następny

  • Fredi merkjury
   21 października 2020, 07:02

   Wiadomo kto sie chetnie zarazi

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama