Menu

CBOS: Szymon Hołownia liderem rankingu zaufania

CBOS: Szymon Hołownia liderem rankingu zaufania
Szymon Hołownia - były niezależny kandydat na prezydenta - utrzymuje swoją popularność. (Fot. Getty Images)
W listopadzie liderem rankingu zaufania jest Szymon Hołownia, któremu ufa 48 proc. badanych. Prezydent Andrzej Duda cieszy się 47-proc. zaufaniem, na trzecim miejscu, z takim samym wynikiem 41 proc. są prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu CBOS.
Reklama

W pierwszej połowie listopada największym społecznym zaufaniem cieszył się Szymon Hołownia, któremu ufa 48 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania). Nieufność wobec Hołowni wyraziło 23 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.). Obojętność deklaruje 18 proc.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się prezydent Andrzej Duda z zaufaniem na poziomie 47 proc. (plus 1 pkt. proc.); głowie państwa nie ufa 42 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.). Obojętność wyraziło 9 proc. badanych.

Na kolejnym miejscu, z takim samym wynikiem pod względem zaufania, znaleźli się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Mateusz Morawiecki - ufa im po 41 proc. ankietowanych. Wynik Trzaskowskiego poprawił się o 3 pkt. proc., notowania Morawieckiego nie uległy zmianie. Z kolei brak zaufania do prezydenta stolicy zadeklaruje 38 proc. badanych (spadek o 3 pkt. proc.), a do premiera - 46 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.). Obojętność wobec Trzaskowskiego wyraża 14 proc. ankietowanych, a wobec Morawieckiego - 10 proc.

Pierwszą piątkę pod względem poziomu zaufania, z wynikiem 38 proc. (plus 2 pkt. proc.), zamyka lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Na kolejnych pozycjach sierpniowego rankingu znaleźli się: minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (31 proc. deklaracji zaufania i 49 proc. - nieufności); minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (odpowiednio 30 i 33 proc.); wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin (odpowiednio 27 i 36 proc.).

Na następnych miejscach znaleźli się: poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (któremu ufa 27 proc. respondentów; nie ufa 37 proc.); wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (odpowiednio 27 i 62 proc.); marszałek Sejmu Elżbieta Witek (odpowiednio 24 proc. i 30 proc.); marszałek Senatu Tomasz Grodzki (odpowiednio 24 i 31 proc.); szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka (odpowiednio 24 i 38 proc.); minister zdrowia Adam Niedzielski (odpowiednio 23 i 16 proc.); wicemarszałek Sejmu z Lewicy Włodzimierz Czarzasty (odpowiednio 22 i 28 proc.).

Na trzech ostatnich pozycjach listopadowego rankingu zaufania znaleźli się: wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, któremu ufa 21 proc. badanych, a nie ufa 29 proc.); wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (odpowiednio 19 i 46 proc.) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (odpowiednio 16 i 35 proc.).

CBOS podsumowuje, że żaden z polityków nie ma dziś zaufania u co najmniej połowy dorosłych Polaków. 

Czytaj więcej:

Eurobarometr: Polski wymiar sprawidliwości "czwarty od końca w UE". Utracił zaufanie Polaków

Sondaż: Polacy krytycznie o roli Kościoła w życiu publicznym

CBOS: 49 proc. Polaków niezadowolonych z działalności prezydenta Andrzeja Dudy

  Komentarze
  • Historyk
   24 listopada 2020, 18:21

   Szefem jego kampanii prezydenckiej byl stary ubek ze służb w prl, ten sam co robił komorowskiego, tego co lasy chciał sprywatyzować państwowe czyli sprzedać, na 3 miesiące przed upływem kadencji swojej, i weź tu człowieku zaufaj drugiemu

  • Edek
   24 listopada 2020, 18:24

   Kabarety

  • Vistula
   24 listopada 2020, 22:07

   Gościu jest ciekawie pompowany medialnie. Gada szmoncesy, mniej czy bardziej do rzeczy, ale takie o tam komunały dla gawiedzi. Żadnych odkrywczych spraw w tym nie ma. Jedno jest stałe w jego "kazaniach": kasa, przelewy stałe, wpłaty itp. Kolo wydaje się, że jest tylko mocny w gębie. Nie wiadomo kto stoi za nim, czy kogo wprowadzi do polityki jak dostanie się do sejmu (przecież sam jeden nie będzie w tym sejmie). Już takich Tanajnów, Lubnauer, Schlezwików-Hols., czy Misiłów wprowadził nestor mądrości - Rysiu P. Szkoda, znowu ktoś Polakom robi sieczkę z mózgu, po porażce projektu Nowoczesna.

  • Aga
   25 listopada 2020, 07:21

   skad oni biora te wyniki ??? Mnie i moich znajomych nikt nie pytał ??? A jestesmy innego zdania!!!

  • Nomysz
   25 listopada 2020, 08:52

   Z tego co widać po komentarzach to ludzie którzy nie chcą zmian w życiu,takie niejakie ludziska dobrze im w tym chorym świecie a może potrzeba przewietrzyć mózgi i dać spróbować czemuś ,komuś nowemu ,z innym ponoć spojrzeniem na świat

  • Dzierzynski
   25 listopada 2020, 09:41

   Kto jeszcze jest tak naiwny ze ufa politykom kreowanym w mediach potrzebny lekarz na juz

  • Hey
   1 grudnia 2020, 12:33

   Właśnie słucham szymona. Pozdro i do przodu :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama