Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: W drugim kwartale wzrosły nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej i poziomu życia

CBOS: W drugim kwartale wzrosły nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej i poziomu życia
Czy sytuacja gospodarcza idzie ku lepszemu?... (Fot. Getty Images)
W drugim kwartale 2023 r. wzrosły nadzieje na poprawę w ciągu najbliższego roku sytuacji gospodarczej i poziomu życia respondentów i ich rodzin – wynika z analizy CBOS. Podano w niej, że prawdopodobnie można wiązać z wyhamowaniem tempa wzrostu cen.
Reklama
Reklama

CBOS na podstawie badań zrealizowanych od kwietnia do czerwca 2023 r. przygotował kwartalny bilans nastrojów społecznych. Dynamikę zmian nastrojów i ich bilans przedstawia w postaci średnich na pięciopunktowej skali od minus 2 (bardzo źle) do plus 2 (bardzo dobrze).

Jak podano w bilansie, w drugim kwartale rejestrowano nieznaczne pogarszanie ocen sytuacji politycznej przy jednoczesnej minimalnej poprawie przewidywań w tej dziedzinie na najbliższy rok.

"Średnie ocen przez cały drugi kwartał były ujemne – co świadczy o utrzymującym się niezadowoleniu z sytuacji politycznej. Średnie prognoz również były ujemne, lecz w czerwcu wartość wskaźnika prognoz zbliżyła się do zera, co oznacza, że pesymizm był tylko nieznacznie silniej wyrażany niż optymizm" – czytamy.

Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, CBOS wskazuje, że chociaż w kwietniu, w stosunku do marca, pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej, w kolejnych miesiącach drugiego kwartału notowano ich nieznaczną poprawę.

Niezadowolenie z sytuacji politycznej wśród Polaków utrzymuje się od dłuższego czasu na podobnym poziomie. (Fot. Getty Images)

"W efekcie postrzeganie sytuacji gospodarczej pod koniec drugiego kwartału było zbliżone do zarejestrowanego pod koniec pierwszego kwartału. Jednocześnie w drugim kwartale odnotowaliśmy poprawę prognoz sytuacji gospodarczej, szczególnie między majem a czerwcem" – podano.

"Pomimo tych pozytywnych zmian średnie ocen i prognoz przez cały kwartał były ujemne, lecz podobnie jak w przypadku przewidywań odnoszących się do sytuacji politycznej – średnia prognoz na koniec kwartału sytuowała się tylko nieznacznie poniżej zera – co oznacza, że obawy przed pogorszeniem były tylko minimalnie silniej artykułowane niż nadzieja na poprawę" – czytamy w bilansie.

Z analizy CBOS wynika, że w drugim kwartale 2023 r. opinie o sytuacji w zakładach pracy nieznacznie się pogorszyły.

"Średnie ocen przez cały drugi kwartał były dodatnie, co oznacza, że pracujący na ogół uznają sytuację w swoich miejscach pracy za dobrą. Średnie przewidywań również przez cały kwartał były dodatnie, lecz bliskie zeru, co wynika z niewielkiej przewagi optymizmu nad pesymizmem oraz ze spodziewanego braku zmian sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku" – ocenia CBOS.

CBOS wskazuje, że w drugim kwartale wzrosły nadzieje na poprawę w ciągu najbliższego roku sytuacji gospodarczej oraz poziomu życia respondentów i ich rodzin. (Fot. Getty Images)

W drugim kwartale oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin również były stabilne.

"Średnie ocen przez cały kwartał pozostawały dodatnie, co świadczy generalnie o zadowoleniu z poziomu życia. W przewidywaniach natomiast rejestrujemy poprawę. Wprawdzie przez cały kwartał średnie prognoz oscylowały wokół zera, co wynika z dominującego przekonania o utrzymaniu się status quo w tym obszarze, lecz o ile w kwietniu średnia przewidywań była ujemna, o tyle w czerwcu była już dodatnia. Oznacza to, że na koniec drugiego kwartału nadzieje na poprawę były wyrażane silniejsze niż obawy przed pogorszeniem" – czytamy.

Podsumowując, CBOS wskazuje, że w drugim kwartale wzrosły nadzieje na poprawę w ciągu najbliższego roku sytuacji gospodarczej oraz poziomu życia respondentów i ich rodzin, co – jak zaznacza – prawdopodobnie można wiązać z wyhamowaniem tempa wzrostu cen. Pozostałe prognozy – odnoszące się do sytuacji politycznej i kondycji zakładów pracy – były dość stabilne, choć w przypadku tych pierwszych również zarejestrowano nieznaczną poprawę.

"Oceny bieżącej sytuacji, pomimo niewielkich wahań, były dosyć stabilne. W postrzeganiu sfery publicznej silniej wyrażane było niezadowolenie niż zadowolenie, a w sytuacji prywatnej – odwrotnie. Na koniec drugiego kwartału wszystkie wskaźniki prognoz oscylowały wokół zera – znaczna część badanych nie spodziewa się bowiem zmian w ciągu najbliższego roku, a obawy przed pogorszeniem sytuacji wyrażane przez niektórych respondentów są na ogół równoważone nadziejami na poprawę" – podano w bilansie.

Czytaj więcej:

Większość Polaków uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie

CBOS: Duda, Trzaskowski i Morawiecki liderami rankingu zaufania w czerwcu

Sondaż: Ponad połowa Polaków uważa, że Rosja miała wpływ na decyzje podejmowane w instytucjach UE

Sondaż: Polacy chcą nowoczesnego wojska

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama