Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Były brytyjski premier Boris Johnson honorowym kijowianinem

Były brytyjski premier Boris Johnson honorowym kijowianinem
Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty ówczesnego premiera UK w Kijowie w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 2022 r. (Fot. GENYA SAVILOV/AFP via Getty Images)
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Nazwał Johnsona 'wielkim przyjacielem Ukrainy', który zabiegał o pomoc dla niej od początku inwazji rosyjskiej.
Reklama
Reklama

"Kijowska rada miejska zaakceptowała decyzję o przyznaniu wielkiemu przyjacielowi Ukrainy, Borisowi Johnsonowi tytułu honorowego obywatela Kijowa" - napisał Kliczko w komunikacie na serwisie Telegram.

"Boris niejednokrotnie odwiedzał stolicę Ukrainy, zarówno w czasach pokoju, jak i w najbardziej dramatycznym czasie naszej walki przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Johnson robił wszystko, co możliwe - i wierzę, że będzie to robił dalej - by Wielka Brytania i światowi przywódcy udzielali Ukrainie niezbędnej pomocy" - podkreślił mer Kijowa.

Zapewnił, że Kijów czeka na ponowną wizytę Johnsona, tym razem z okazji wręczenia mu wyróżnienia.

Johnson, który kierował rządem brytyjskim, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę i opowiedział się jednoznacznie za wspieraniem zaatakowanego kraju, cieszy się sporą popularnością na Ukrainie.

Ulice na jego cześć nazwało kilka miast, np. Pokrow i Nowomoskowsk w obwodzie dniepropietrowskim, Chust - w obwodzie zakarpackim, miejscowość Sołonka - w obwodzie lwowskim. Mianowano go też honorowym obywatelem Odessy.

Czytaj więcej:

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Odessy

"Financial Times": Były premier Johnson zamierza lobbować na rzecz wsparcia dla Ukrainy

Boris Johnson ujawnił postawy państw zachodnich przed wybuchem wojny w Ukrainie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama