Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie MSZ: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd

Brytyjskie MSZ: Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjski rząd
Brytyjczycy ujawnili wczoraj nowe plany, które rzekomo ma przygotowywać Moskwa. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło wczoraj wieczorem, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodzi na możliwość inwazji i okupacji Ukrainy.
Reklama
Reklama

Według informacji MSZ, jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, a rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami.

Tymi politykami mają być m.in. Serhij Arbuzow, pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premiera w 2014 r., Andrij Klujew, pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymir Siwkowicz, były zastępca szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) i Mykoła Azarow, premier Ukrainy w latach 2010-2014. Niektórzy z nich mają kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu zaangażowanymi obecnie w planowanie ataku na Ukrainę - przekazało brytyjskie MSZ.

"Ujawnione dziś informacje rzucają światło na zakres rosyjskiej działalności, mającej na celu obalenie władz Ukrainy i są wglądem w myślenie Kremla. Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach" - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Jak przypomniano w komunikacie MSZ, stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy jest jasne - jednoznacznie popiera ona suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, wraz z Krymem.

"Rosja stanie w obliczu poważnych sankcji gospodarczych, jeśli spróbuje zainstalować na Ukrainie marionetkowy, prorosyjski rząd" - przekazał z kolei zastępca brytyjskiego premiera Dominic Raab.

Zapewnił, że "Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Ukrainą, ale jest niezwykle mało prawdopodobne, by wysłała żołnierzy na granicę ukraińsko-rosyjską".

Czytaj więcej:

Brytyjski minister obrony ostrzega: "Ambicje Putina nie skończą się na Ukrainie"

"New York Post": USA rozważają ewakuację z Ukrainy rodzin dyplomatów

"Bild": Niemcy przygotowują plany ewakuacyjne na Ukrainie

  Komentarze
  • Parafina
   23 stycznia, 14:21

   No co ? Sami mili panowie w garniturach. Ale Ukraina dala d*py jak oddali swoje glowice nuklearne w zamian za protektorat USA. WOW !

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama