Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski minister obrony: Kraje NATO powinny wydawać na obronę min. 2,5 proc. PKB

Brytyjski minister obrony: Kraje NATO powinny wydawać na obronę min. 2,5 proc. PKB
Brytyjski minister obrony Grant Shapps podkreśla, że w ciągu najbliższych pięciu lat może wybuchnąć wojna z udziałem Chin, Rosji, Korei Północnej i Iranu. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Wielka Brytania będzie przekonywać pozostałych członków NATO do podniesienia minimalnego poziomu wydatków na obronność z 2 proc. do 2,5 proc. PKB - oświadczył wczoraj minister obrony Grant Shapps.
Reklama
Reklama

We wtorek premier Rishi Sunak ogłosił podczas wizyty w Warszawie, że brytyjskie wydatki na obronność wzrosną do 2030 roku do 2,5 proc. PKB. W ubiegłym roku wynosiły one niecałe 2,1 proc. Sunak do tej pory obiecywał, że podniesienie wydatków do poziomu 2,5 proc. nastąpi tylko, gdy pozwoli na to sytuacja gospodarcza, ale porzucił to zastrzeżenie i we wtorek zapowiedział, że jest to bezwarunkowe.

Shapps w rozmowie ze stacją Sky News przyznał, że zrobiłoby to "prawdziwą różnicę", gdyby wszystkie kraje należące do NATO osiągnęły ten poziom.

"Teraz mówimy, że naszym zdaniem powinno to być 2,5 proc. Uważamy, że w bardziej niebezpiecznym świecie miałoby to sens. Będę o tym przekonywał i wiem, że premier jest o tym głęboko przekonany, kiedy udamy się na szczyt z okazji 75. rocznicy NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie" - oznajmił.

Brytyjski minister obrony powtórzył ostrzeżenie, które wystosował już na początku tego roku, że w ciągu najbliższych pięciu lat może wybuchnąć wojna z udziałem Chin, Rosji, Korei Północnej i Iranu.

Podkreślił, że obecnie obowiązujący w NATO poziom 2 proc. PKB stał się nieaktualny, bo gdy go uzgadniano, "nie mieliśmy znaczącego wzrostu Chin, Korei Północnej uzbrojonej w broń jądrową, Iranu atakującego i wykorzystującego swoich popleczników i znacznie mniej stabilnego świata, biorąc pod uwagę pełną inwazję Rosji na Ukrainę".

Zwrócił uwagę, że cel na poziomie 2,5 proc. zwiększyłby budżet obronny NATO o dodatkowe 135 mld funtów rocznie, co "zrobiłoby prawdziwą różnicę".

Podniesienie wydatków na obronność do poziomu 2 proc. PKB ustalone zostało na szczycie NATO w Walii w 2014 roku. Według szacunków NATO w roku 2024 poziom ten osiągnie 18 państw członkowskich.

Czytaj więcej:

UK: "Byli ministrowie obrony nie mają racji, twierdząc, że kraj jest nieprzygotowany na wojnę"

Brytyjski ekspert: Pakiet USA dla Ukrainy ważny, ale jeszcze nie wyrównuje szans

Rishi Sunak: Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030

  Komentarze
  • Asan
   25 kwietnia, 09:19

   Idiota.

  • Jan
   25 kwietnia, 09:30

   ty brexitowy majster mówi sie o 3% PKB to że nie masz i wybrałeś brexit to nas wali albo płacisz 3 % albo nie będziesz pod skrzydłami USA JEŁOPIE!

  • Za malo
   25 kwietnia, 09:32

   Powinni brac przyklat z polski, gubernator morawiecki wskazał kkerunek

  • Ucieczka z piekła 37 dni
   25 kwietnia, 10:20

   Na wyspie skazańców nie promuje się ludzi pracujących tylko patologię. Znów minąłem grubasa na skuterze, ludzi bez zębów i jakiś wykrzywionych. 1 czerwca dokończę pakowanie 2- 3 wyjadę z tego gówna. Później 2 tyg urlopu w Hiszpanii, tydzień w Polsce i do Niemiec bliżej kraju, lepsze pieniądze, lepsze zabezpieczenie socjalne od wszelkich nieszczęść. Tyle niema sensu dłużej marnować na UK . Nawet ścieżek rowerowych nie mają kraj stagnacji i gówna. Na szczęście będą więcej wydawali na obronność to im pomoże.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama