Menu

Brytyjscy naukowcy zapobiegli zbyt szybkiemu zniesieniu lockdownu w Anglii

Brytyjscy naukowcy zapobiegli zbyt szybkiemu zniesieniu lockdownu w Anglii
Według doniesień prasy, restrykcje byłyby zniesione dużo wcześniej gdyby nie apele naukowców. (Fot. Getty Images)
Plany szybszego zniesienia lockdownu w Anglii, niż to ogłosił rząd, zostały zarzucone po ostrzeżeniu naukowców, że zwiększy to liczbę zgonów z powodu Covid-19 o dodatkowe 55 tys., a w gorszym scenariuszu nawet o 91 tys. - pisze dzisiaj brytyjska prasa.
Reklama

Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił wczoraj plan wychodzenia z lockdownu w czterech etapach, pomiędzy którymi będą co najmniej pięciotygodniowe przerwy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wszystkie restrykcje zostaną zniesione od 21 czerwca.

Według brytyjskiej prasy, rząd rozważał znacznie szybsze znoszenie restrykcji, w tym wersję, że jeszcze przed Wielkanocą otwarte zostałyby sklepy sprzedające towary inne niż pierwszej potrzeby, a puby i restauracje mogłyby obsługiwać klientów przy stolikach na otwartym powietrzu. Jak podał "Daily Telegraph", plan ten zarzucono, gdy SAGE, naukowa grupa doradcza ds. sytuacji kryzysowych, opierając się na modelach opracowanych przez naukowców z Imperial College London, ostrzegła, że takie poluzowanie oraz pełne otwarcie lokali gastronomicznych i zniesienie zakazu odwiedzin w domach w kwietniu lub maju spowodowałoby dodatkowe 55 tys. zgonów z powodu Covid-19.

Z kolei "Daily Mail" donosi, że naukowcy z Imperial College London przedstawili pięć różnych scenariuszy znoszenia lockdownu. Najszybszy z nich zakładał, że wszystkie sklepy oraz puby i restauracje wznowią pełną działalność od 29 marca, zaś 26 kwietnia zniesione zostałyby wszystkie restrykcje. Jednak - według średnich szacunków - zwiększyłoby to liczbę zgonów o kolejne 91 tys., zaś w czerwcu liczba pacjentów w szpitalach sięgnęłaby 60 tys., czyli byłaby o połowę wyższa niż w szczycie z połowy stycznia.

Gazeta donosi, że rząd nie zdecydował się na żaden z tych pięciu scenariuszy, lecz stworzył własną wersję, przyspieszając niektóre elementy, zaś inne opóźniając. Zgodnie z ogłoszonym przez Johnsona planem, najwcześniej od 12 kwietnia otwarte zostaną sklepy z artykułami innymi niż pierwszej potrzeby, puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na stolikach na zewnątrz, zaś najwcześniej od 17 maja puby i restauracje wznowią pełną działalność i zniesiony zostanie zakaz odwiedzin w domach.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii z powodu Covid-19 zmarło 120 757 osób, co jest najwyższym bilansem w Europie i piątym na świecie.

Czytaj więcej:

UK powinno wyjść z kryzysu Covid-19 "przed końcem 2021 r."

W UK ponad 17,6 mln ludzi dostało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19

Matt Hancock: Szczepionka zmniejsza przenoszenie wirusa o ok. 2/3

UK: Jedna dawka szczepionki redukuje ryzyko hospitalizacji o 85-94 proc.

  Komentarze
  • Gosc
   23 lutego, 15:20

   a ile zgonow z powodu braku leczenia, samobojstw i alkoholu? naukowcy to szarlatani - kazdy dmucha w swoja trabke to nowrmalne. Epidemiolog bedzie widzial epidemie, elektryk prad elektryczny, astronom gwiazdy etc. Prosze o nazwiska naukowcow oraz ilu z nich posrednio i bezposrednio odnosci z takiego doradztwa odnosi korzysci finansowe. Nie ma audytu ani sledztwa... jasne, ratuja zycie dobre sobie

  • Janek
   23 lutego, 15:28

   ciekawe skad te dane populacja wieksza od PL , w PL marzec 2020 do grudzien 2020, w wieku do 67 lat niecale 1600 osob, powyzej 67 roku 3 , 5 tys , tylko na david 19 , w UK pewnie wszystkich bedzie w rzeczywistosci z 10 tys max , jaki to % populacij UK ?

  • Bubu
   23 lutego, 17:21

   Przeciez Imperial College London w zeszlym roku na poczatku tego cyrku podal falszywe dane o liczbie zgonow z powodu wirusa - mocno zawyzone. Na podstawie tychze rzady europejskie podjely decyzje o zamknieciu gospodarek I ludzi w domach. I jak tu teraz wierzyc ich naukowcom?

  • Guten tag
   23 lutego, 17:35

   Hey antypolscy terrorysci! A tak wpadlem sie przywitac, mam nadzieje, ze jeszcze nie zapomnieliscie :D

  • Klamcy i oszusci
   23 lutego, 18:51

   naukowcy na paskach srebnikow, najgorsze ze dzieci beda testowac 3 razy w tygodniu w angielskich szkolach a w testach nano particals i smart dust, UK schodzi na psy kompletne

  • Mirek London
   23 lutego, 21:42

   W komentarzach prym wioda kovidioci, jak dawniej.

  • Olek
   24 lutego, 08:53

   No nie „nano particals i smart dust”. Może w przedszkolu by ktoś w to uwierzył. Ci od teorii niedługo odlecą w kosmos.

  • Jak kwas z kazimierza
   24 lutego, 09:30

   wracaj olek do przedszkola

  • Blondynka
   24 lutego, 10:23

   Przy szczepieniu dostajesz dokument ze jestes zaszczepiony.Dokument zawiera Twoje dane osobowe, date pierwszej i drugiej dawki, rodzaj szczepionki serie.Czego jeszcze potrzebujecie ?Jakiego paszportu?vizy a moze tatuazu na czole?Przeciez wydanie dokumentu na taka skale kosztuje.

  • Focus
   24 lutego, 19:19

   Imperial College ma granty z Ipsos Mori, a ci już w 2013 roku chcieli opchnąć dane klientów sieci EE ....policji. A teraz wspólnie robili korespondencyjne testy na koronawirusa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama