Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy kolejarze planują osiem dni strajków w okresie świąteczno-noworocznym

Brytyjscy kolejarze planują osiem dni strajków w okresie świąteczno-noworocznym
Pasażerów brytyjskich kolei czekają nowe utrudnienia. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
Cztery następne strajki po 48 godzin każdy w okresie przedświątecznym i noworocznym przeprowadzą brytyjscy kolejarze - ogłosił wczoraj reprezentujący pracowników transportu kolejowego, morskiego i drogowego związek zawodowy RMT.
Reklama
Reklama

Strajki, w których jak się oczekuje, weźmie udział ok. 40 tys. pracowników 14 prywatnych spółek kolejowych oraz firmy Network Rail będącej operatorem sieci kolejowej, odbędą się w dniach 13-14 oraz 16-17 grudnia, a następnie 3-4 i 6-7 stycznia.

Będzie to pierwszy raz w trwającej od końca czerwca serii protestów, by przeprowadzane one były w wymiarze 48-godzinnym. Wszystkie poprzednie były 24-godzinne, choć i tak w dniu następującym bezpośrednio po strajku pasażerowie musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Dodatkowo w okresie od 18 grudnia do 2 stycznia członkowie RMT w ramach protestu nie będą brali nadgodzin, co też ograniczy liczbę pociągów na trasach.

RMT, który pozostaje w wielomiesięcznym sporze ze spółkami kolejowymi o wysokość podwyżek płac, bezpieczeństwo zatrudnienia oraz warunki płac, oświadczył, że strajk ma być jasnym komunikatem dla pracodawców, że pracownicy oczekują porozumienia na lepszych warunkach niż to, co jest im oferowane.

Sekretarz generalny RMT Mick Lynch zwracając się do pasażerów, oświadczył, że związek przeprasza za niedogodności, ale nalega, by swój gniew skierowali w stronę władz spółek kolejowych.

Związek przekonuje, że pensje powinny wzrosnąć adekwatnie do rosnących kosztów życia. Jednak branża kolejowa jest pod presją finansową ze względu na straty, jakich doznała w czasie pandemii Covid-19. Szefowie firm kolejowych wskazują, że aby pozwolić sobie na podwyżki płac, trzeba uzgodnić reformy i modernizację kolei, co będzie oznaczało redukcję zatrudnienia.

Czytaj więcej:

Zapowiedź 10 dni strajków autobusowych w Londynie w okresie przedświątecznym

Strajki kolejowe w UK mogą trwać przez kolejne sześć miesięcy

Pracownicy Royal Mail będą strajkować przez sześć dni przed świętami

Okres świąteczny w UK pod znakiem problemów na lotniskach i w portach. Wszystko przez strajki

W Londynie stanie metro. Kiedy i gdzie największe zakłócenia?

  Komentarze
  • Czesław
   24 listopada 2022, 07:01

   Non stop strajki tej roszczeniowej grupy ludzi.Dajcie dostęp do tego zawodu innym to pocałują w rękę i podziękują.A tak obiboki stoją na tych stacjach i gały wlepione w telefon,mają wysrane na wszystko.Kto tu jest to widzi.Ciuchy za free,pełen socjal,urlop ustawowy płatny i dalej źle.To proponuję sie zwolnić i na budowę pozapierdalać trochę,ponosić deliverkę na 5 piętro.Odechce się strajkować!!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama