Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy posłowie: Szybka kolej HS2 oferuje za mało korzyści w stosunku do kosztów

Brytyjscy posłowie: Szybka kolej HS2 oferuje za mało korzyści w stosunku do kosztów
Z powodu rosnących kosztów oraz opóźnień w budowie projekt HS2 został okrojony. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Budowa szybkiej kolei HS2 - największej realizowanej obecnie inwestycji infrastrukturalnej w Europie - w jej okrojonej wersji, czyli z Londynu do Birmingham, oferuje bardzo słaby stosunek korzyści do kosztów - oceniła w opublikowanym wczoraj raporcie komisja finansów publicznych.
Reklama
Reklama

Według pierwotnych założeń, HS2 miała prowadzić z Londynu do Birmingham, a tam rozdzielać się na dwie odnogi - do Manchesteru i Leeds.

Poprawa komunikacji na linii północ-południe miała być sposobem na rozwój gospodarczy zaniedbanej północy Anglii, a wyrównywanie szans życiowych w kraju było przed poprzednimi wyborami do Izby Gmin sztandarową obietnicą ówczesnego premiera Borisa Johnsona.

Jednak z powodu rosnących kosztów oraz opóźnień w budowie projekt został okrojony - w 2021 r. zrezygnowano z budowy odcinka z Birmingham do Leeds, a jesienią zeszłego roku premier Rishi Sunak ogłosił, że odnoga z Birmingham do Manchesteru również nie powstanie.

Oznacza to, że budowa ma się ograniczyć tylko do odcinka Londyn-Birmingham - czyli tej części, na której połączenia kolejowe są najlepsze.

Na dodatek Sunak zaznaczył, że stacja końcowa w centrum Londynu powstanie tylko, jeśli rząd znajdzie prywatnego inwestora, a w przeciwnym razie linia będzie się kończyć w granicach miasta, ale z dala od centrum.

Posłowie z komisji finansów publicznych kwestionują w raporcie słuszność tych decyzji. Jak napisali, istnieje "wiele niewiadomych" w ocenie rządu mówiącej, że lepiej jest ukończyć pierwszą fazę, czyli odcinek Londyn-Birmingham, niż anulować cały projekt.

Komisja oceniła również, że jest "wysoce sceptyczna" co do tego, czy ministerstwo transportu zdoła przyciągnąć prywatne inwestycje potrzebne do budowy planowanej stacji końcowej w centrum Londynu.

"HS2 oferuje obecnie podatnikom bardzo słaby stosunek jakości do ceny, a ministerstwo i HS2 Ltd. nie wiedzą jeszcze, jakich ostatecznych korzyści z programu oczekują" - napisali posłowie.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami z 2009 r., cały projekt miał kosztować 37,5 mld funtów (według ówczesnych cen), obecnie szacuje się, że koszt odcinka Londyn-Birmingham wyniesie 67 mld funtów.

Ma on zostać ukończony pomiędzy 2029 a 2033 rokiem, choć początkowo planowano, że pociągi na tym odcinku pojadą w 2026 r.

Czytaj więcej:

Londyn: Szybka kolej HS2 dopiero w 2041 r.? Tak uważa opozycja

Budowa szybkiej kolei HS2 do Birmingham może kosztować ponad 65 mld GBP

    Komentarze
    • Celestyn76
      8 lutego, 22:30

      Przecież roczny bilet z bham do londynu będzie kosztował z 15k wie to jest tylko dla bardzo dobrze zarabiajacych a o ile hs2bedzie szybsza od normalnego pociągu na tak krótkim dystansie

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama