Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy z chorobami serca umierają przez wizytę u dentysty. Chodzi o antybiotyki

Brytyjczycy z chorobami serca umierają przez wizytę u dentysty. Chodzi o antybiotyki
Dla niektórych osób zabiegi stomatologiczne mogą się zakończyć tragicznie... (Fot. Getty Images)
Każdego roku pacjenci gabinetów stomatologicznych, cierpiący na choroby serca, niepotrzebnie umierają, gdyż nie otrzymują antybiotyków podczas wizyty. Lekarze twierdzą, że prawie 400 000 osób w Wielkiej Brytanii jest narażonych na wysokie ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia podczas leczenia stomatologicznego. Choroba ta zabija 30% chorych w ciągu roku.
Reklama
Reklama

Odmowa zatwierdzenia profilaktyki antybiotykowej (AP) w takich przypadkach oznacza, że aż 261 osób rocznie zapada na tę chorobę, a aż 78 umiera z jej powodu – dodają. W ciągu ostatnich 16 lat polityka ta mogła spowodować nawet 2 010 zgonów - zauważa dziennik "The Guardian".

Zdaniem ekspertów, niebezpieczeństwo to powstało, ponieważ Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (Nicea) nie przestrzega międzynarodowych dobrych praktyk medycznych i nie zaleca dentystom podawania antybiotyków pacjentom z grupy ryzyka przed ekstrakcją zęba, leczeniem kanałowym lub nawet usunięciem kamienia.

Lekarze – w tym profesor stomatologii, dwóch czołowych kardiologów i profesor chorób zakaźnych – przedstawili swoje obawy w czasopiśmie medycznym "The Lancet". Wzywają w nim Instytut do ponownego przemyślenia swojego podejścia, powołując się na kluczowe dowody, które pojawiły się od czasu ostatniego zbadania tej kwestii przez organ regulacyjny w 2015 r., pokazujące, że antybiotyki są "bezpieczne, opłacalne i skuteczne".

Infekcyjne zapalenie wsierdzia to infekcja wewnętrznej wyściółki serca i zastawek oddzielających każdą z czterech komór serca. W około 30-40% przypadków jest to spowodowane przedostaniem się bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu w wyniku złej higieny jamy ustnej lub inwazyjnego leczenia stomatologicznego.

Bakterie mogą następnie wywołać stan zapalny uszkodzonych zastawek serca, a także sztucznych zastawek serca.

Szacuje się, że 397 000 Brytyjczyków jest narażonych na ryzyko zachorowania na tę chorobę bezpośrednio w wyniku leczenia stomatologicznego, ponieważ mają wrodzoną wadę serca lub byli wcześniej leczeni z powodu choroby serca, na przykład poprzez wszczepienie rozrusznika serca lub urządzenia wspomagającego pracę komór.

Pacjenci są narażani na niebezpieczeństwo, ponieważ stanowisko brytyjskiego Instytutu jest sprzeczne ze stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które twierdzą, że pacjenci należący do grupy wysokiego ryzyka powinni otrzymywać antybiotyki przed leczeniem stomatologicznym – twierdzą lekarze.

Brytyjski organ regulacyjny ds. leków wspierał to podejście. Jednak w 2008 r. zmienił swoje stanowisko stwierdzając, że skutki uboczne mogą przeważyć nad potencjalnymi korzyściami.

Czytaj więcej:

Rośnie liczba skarg na usługi stomatologiczne na Wyspach

Anglia: Cztery na pięć gabinetów dentystycznych NHS nie przyjmuje nowych pacjentów

Anglia: Niedobór dentystów NHS ma być niwelowany poprzez system premii pieniężnych

Zadowolenie społeczeństwa z usług NHS na najniższym poziomie w historii

  Komentarze
  • Mieciu muraz
   2 kwietnia, 16:29

   Szczepionkę powini wynalez jak na covida pozdro dla JANUSZY

  • Celestyn76
   2 kwietnia, 16:53

   Więcej dentystów z subkontynentu indyjskiego

  • AL
   3 kwietnia, 16:40

   Ceny za stomatologię w UK tylko dla bogatych torysów i rodziny królewskiej. Reszta musi się leczyć za granicą. Takie są zalecenia międzynarodowych służb dentystycznych ISS

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama