Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy podróżujący do Europy mogą być poddawani testom na "wykrywaczu kłamstw AI"

Brytyjczycy podróżujący do Europy mogą być poddawani testom na "wykrywaczu kłamstw AI"
Eurostar, punkty przepraw promowych i lotniska na Wyspach szykują się do wdrożenia nowych zasad podróżowania... (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Już 6 października br. wchodzi w życie nowy zautomatyzowany system graniczny Unii Europejskiej (EES). Oznacza to, że podróżni z krajów niebędących członkami UE muszą złożyć na granicy odciski palców i dane biometryczne twarzy. Ponadto mogą być poddawani testowi na wykrywaczu kłamstw, obsługiwanym przez sztuczną inteligencję.
Reklama
Reklama

EES to "zautomatyzowany system informatyczny służący do rejestrowania podróżnych z krajów trzecich, zarówno posiadaczy wiz krótkoterminowych, jak i osób zwolnionych z obowiązku wizowego, za każdym razem, gdy przekraczają granicę zewnętrzną UE".

Zaproponowane po raz pierwszy w 2008 r. wdrożenie EES było wielokrotnie opóźniane. Państwa członkowskie UE miały trudności z integracją złożonego systemu granicznego z centralną bazą danych i istniejącą infrastrukturą.

EES ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa granic w strefie Schengen UE. W jej granicach obywatele państw członkowskich mogą podróżować bez ograniczeń.

Podróżni zwolnieni z obowiązku wizowego oraz ci, którzy potrzebują wizy krótkoterminowej, aby wjechać do strefy Schengen, muszą złożyć na granicy odciski palców i dane biometryczne twarzy. Obejmuje to obywateli brytyjskich, którzy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w 2020 roku uznawani są za "obywateli państw trzecich".

Brytyjczycy już teraz nie kryją zaniepokojenia tą sytuacją. Dodatkowo utrudnień w podróżowaniu do Europy może im przysporzyć test na "wykrywaczu kłamstw".  Chodzi o specjalne skanery analizujące ruchy ciała i twarzy pasażera na lotniskach lub w portach promowych podczas wypełniania formularzy wniosków.

"Jeśli oprogramowanie wykryje, że podróżny kłamie lub zachowuje się podejrzanie, jego akta są przekazywane urzędnikowi imigracyjnemu, który może przeprowadzić dalszą kontrolę i odmówić wjazdu" – podał "Mail on Sunday".

Eksperci ostrzegają, że program ten może doprowadzić do licznych decyzji odmownych w sprawie przyznawania wiz, a w tym dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Przyjmuje się, że technologia będzie wprowadzana stopniowo po wdrożeniu wstępnego systemu wjazdu/wyjazdu, który od 6 października będzie dotyczył wszystkich brytyjskich podróżnych. Jednocześnie wejdzie w życie bezwizowy system zwanym Europejskim Systemem Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż. Dotyczył on będzie osób niebędących obywatelami UE, a planujących krótki pobyt w Europie (do 90 dni).

Propozycja ta – krytykowana przez organizacje praw obywatelskich i polityków w całej Europie – przeszła już udane próby, znane jako iBorderCtrl i TRESPASS.

Testy iBorderCtrl przeprowadzono w latach 2016–2019 w Grecji, na Węgrzech i na Łotwie.

Czytaj więcej:

Hiszpania likwiduje "złote wizy" dla nabywców nieruchomości. Brytyjczycy niepocieszeni

Brytyjczycy nie zamierzają podróżować do Europy ze względu na nowe zasady

Wartość brytyjskiego paszportu nie jest tak wysoka jak jego cena. Polski dokument na 4. miejscu

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   18 czerwca, 16:50

   prawidłowo patologia angielska w 60 procentach przypadków nie powinna być wpuszczana do EU

  • Polak dumny
   18 czerwca, 18:02

   Polacy nie szanują tego co już mają polski paszport jest w dziesiątce najlepszych i najsilniejszych paszportów świata to jest niesamowite pomyśleć o tym tak z 15 lat temu nigdy bym nie postawił na polski paszport a dzisiaj to jest jak złoto i srebro cenne.

  • Hehe
   18 czerwca, 22:09

   Teraz beneficiarz bedzie rozliczany z dwutlenku węgla przez kamere na lotnisku i go nie wypuszczą na granicy hehe bo roczny przydział już wyprodukował. To co trzaskowski wprowadzic chce hehe i inne patoekobigosy. W ogóle to jest taka lista posłów w necie ktorzy zawsze głosują przeciwko ludziom a zawsze za ideami ideologiami idealizmami ograniczeniami a Polski żołnierz w dziurawych butach stoi w zimie na granicy bo na ukraine pojechały te bez dziur. Wincyj podatków wincyj. Ja nie wiem co trzeba zrobic ale tego szalenstwa się nie zatrzyma juz

  • Anonim
   19 czerwca, 06:26

   Idiotyzm w pełnym znaczeniu. Z jednej strony blokady utrudnienia wykrywacze kłamstw a z drugiej strony lewackie podejscie wpuszczać wszystkich na pontonach i nie sprawdzać , a każdy to Mohamed urodziny 1 stycznia . Jemu wierzę na słowo po co by miał kłamać. Rozpad Uni w kilka lat , tego chcą Włoch , Francja Belgia . Trzymam kciuki 😁

  • On
   19 czerwca, 07:52

   A co z nielegalnymi imigrantami z Afryki?

  • JA
   19 czerwca, 09:36

   Pontony to nie "Trzeci Świat" przecież, haha:)))))
   Ich ruszać nie można bo oni tacy biedni są, oni języka nie znają nic nie wiedzą ale tylko po benefity wiedzą gdzie się udać- to najważniejsze!
   Oni są nietylakalni!!!!
   Pontony są tu na innych zasadach- obudźcie się bo niedługo to my będziemy musieli zrobić w tyłu zwrot.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama