Menu

Brexit: W poniedziałek ruszą prace nad kontrowersyjną ustawą Johnsona

Brexit: W poniedziałek ruszą prace nad kontrowersyjną ustawą Johnsona
Brytyjski rząd otwarcie zapowiada złamanie prawa międzynarodowego. (Fot. Getty Images)
Prace nad budzącym kontrowersje projektem ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym rozpoczną się w Izbie Gmin w poniedziałek, a zakończyć się powinny w kolejnym tygodniu - poinformował dzisiaj brytyjski rząd.
Reklama

Kontrowersje dotyczą zapisu w projekcie, który pozwala unieważnić uzgodnienia dotyczące Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W projekcie ustawy napisano, że "niektóre przepisy" weszłyby w życie "bez względu na niespójność lub niezgodność" z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym, co wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia uzgodnień zawartych z UE i co byłoby złamaniem zasad prawa międzynarodowego.

Według przedstawionego dzisiaj harmonogramu prac, projekt ustawy będzie miał drugie czytanie w Izbie Gmin, będące pierwszą okazją dla posłów do wypowiedzenia się na jego temat, w najbliższy poniedziałek. Następnego dnia rozpocznie się etap prac w komisjach, podczas którego mogą być zgłaszane poprawki do projektu. Potrwa on do 22 września.

Jak wyjaśnia brytyjski rząd, celem ustawy jest utrzymanie "otwartego i nieskrępowanego handlu" między czterema częściami składowymi Zjednoczonego Królestwa po upływie wraz z końcem 2020 roku okresu przejściowego po Brexicie.

Obecnie wszelkie kwestie handlowe i regulacyjne znajdują się w kompetencjach UE, zatem - jak wyjaśnia rząd - konieczne jest ich dostosowanie do sytuacji, w której prawo unijne przestanie obowiązywać. Czyli żeby nie doszło do sytuacji, w której w poszczególnych częściach kraju obowiązują różne regulacje handlowe.

W czwartek do Londynu w celu wyjaśnienia kontrowersji związanych z proponowaną ustawą przyjechał unijny wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz. Spotyka się on z brytyjskim ministrem Michaelem Gove'em, który w ramach brytyjskiego rządu koordynuje kwestie przygotowań do zakończenia okresu przejściowego po Brexicie oraz negocjacji z UE na temat przyszłych relacji.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania "nie ugnie się" w negocjacjach ws. Brexitu

Johnson: Umowa z UE do 15 października lub koniec negocjacji

Niemcy o Brexicie: "Londyn musi pójść na ustępstwa"

Von der Leyen: Obawiam się, że rząd brytyjski złamie umowę o Brexicie

Brexit: Rząd UK przedstawił projekt kontrowersyjnej ustawy o rynku wewnętrznym

USA ostrzegają Wielką Brytanię przed łamaniem umowy o Brexicie

Irlandia "głęboko zaniepokojona" brytyjską ustawą o rynku wewnętrznym

  Komentarze
  • Bambruk
   10 września, 16:59

   PIS tez uchwalil ustawe chroniaca zlodziei, defraudantow i innej masci kreatur mowiac...jesli urzednik zlamie prawo w imie celow nadrzednych nie ponosi odpowiedzialnosci prawnej. Prekladajac to na ludzki jezyk... jestesmy wyjeci spod prawa. UK sie nie dziwie, bo przez wieki lamala umowy bez konsekwencji.

  • Asan
   10 września, 17:23

   A ja słyszałem , że Brexit na być odwołany z powodu pandemii. Nie będzie brexitu. Ktoś cis wie ?

  • Z raju angielskiego
   10 września, 17:41

   Każdy dzień w tym kraju uważam za stracony chociaż jestem obywatelem i jestem tu 12 lat mam dobrą pracę ale nie samymi pieniędzmi żyje człowiek ten kraj jest już nie taki sam do którego przyjechałem jest okropny i będzie jeszcze gorszy byłem dzisiaj w mieście na każdym rogu ulicy bezdomni i patologia o jakiej nie śniło mi sie w najczarniejszych snach a będzie jeszcze gorzej.

  • Jacob Rees-Mogg
   10 września, 18:36

   Brexitu nie odwołujemy. Chcemy grać na No-Deal. Opłakane skutki zwalimy na pandemię. Na kryzysie ma zarobić kilku miliarderów.

  • Nie siej propagandy
   10 września, 18:52

   tak wiemy !!!! jak nie bedziesz miał statusu od 01012021 to home ofice wykopie cie na butach

  • X54
   10 września, 19:12

   Angole pozazdroscili nam Sasina...

  • Czesiek
   11 września, 09:13

   My też mieliśmy umowę w 1939 wiemy jak była przestrzegana w sumie skoro Unia nic nie zrobi to dlaczego nie czas pokaże jak na razie zero reakcji a w Cale czekają lekarze architekci adwokaci którzy chętnie by się pojawili na wyspie szczęśliwości a poscic tak że 2000 dziennie niech płyną chyba sygnał by dotarł gdzie trzeba elita na pewno wzmocniła by uk hahahaha

  • Help You
   11 września, 13:00

   Niemcy kombinują cały czas, działają na pograniczu prawa, szukają luk w prawie, skolonizowali sobie europe środkową i chcieli Anglikow. Nie udało się z Anglią i nie uda się z pozostałymi krajami na szczęście ludzie budzą się i już nie są tak zachłyśnięci tymi utopijnymi wizjami eurokołchozu. Szacunek dla Anglików róbcie swoje.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości