Menu

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej
Brytyjski premier: "Ostatnie posunięcia UE wywołały zaniepokojenie". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał dzisiaj Unię Europejską do pilnych działań w celu rozwiązania niezałatwionych problemów wynikłych z protokołu w sprawie Irlandii Północnej i zarzucił Brukseli jego podważanie i wywoływanie zaniepokojenia.
Reklama
Reklama

Zarazem, jak podała stacja BBC, zwrócił się do Brukseli o przedłużenie do końca 2022 roku okresu zwolnienia niektórych produktów z przepisów dotyczących wwozu towarów z Wielkiej Brytanii, tj. Anglii, Szkocji i Walii, do Irlandii Północnej.

"Ostatnie posunięcia UE podważyły protokół i co zrozumiałe, wywołały zaniepokojenie. Potrzebne jest pilne działanie ze strony UE, aby rozwiązać niezałatwione problemy z wdrażaniem protokołu, tak aby zachować korzyści z porozumienia wielkopiątkowego z Belfastu i zapewnić, że Irlandia Północna skorzysta z Brexitu tak samo jak każda inna część naszego Zjednoczonego Królestwa" - napisał Johnson na Twitterze.

W ostatni piątek UE, chcąc zapobiec nieautoryzowanemu wywozowi szczepionek ze swojego terytorium poprzez granicę Irlandii z Irlandią Północną, ogłosiła czasowe przywrócenie tam kontroli, choć do tej pory sama podkreślała, że granica ta musi pozostać otwarta, gdyż jest to niezbędne dla kontynuowania procesu pokojowego w Irlandii Płn.

Wprawdzie po fali oburzenia po kilku godzinach UE wycofała się z tej decyzji, ale nie zamknęło to sporu. Szefowa północnoirlandzkiego rządu Arlene Foster wezwała Johnsona, by teraz on zawiesił stosowanie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, który jest częścią umowy o Brexicie, zaś w nocy z poniedziałku na wtorek czasowo zawieszono w portach w Irlandii Płn. kontrole towarów pochodzenia zwierzęcego z Wielkiej Brytanii w związku z groźbami wobec przeprowadzających je funkcjonariuszy.

Aby możliwe było utrzymanie po Brexicie otwartej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, zgodnie z protokołem, brytyjska prowincja pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami, natomiast pozostała część Zjednoczonego Królestwa - nie. W konsekwencji jednak towary przewożone z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) do Irlandii Północnej muszą być kontrolowane w północnoirlandzkich portach, czyli faktycznie powstała granica handlowa na Morzu Irlandzkim. To nie podoba się unionistom, którzy obawiają się, że może to zagrozić obecnemu statusowi prowincji.

Na dzisiaj zaplanowano rozmowy między brytyjskim ministrem Michaelem Gove'em, wiceprzewodniczącym KE Maroszem Szefczoviczem oraz Foster i jej zastępczynią Michelle O'Neill. Gove i Szefczovicz są współprzewodniczącymi wspólnego unijno-brytyjskiego komitetu, który nadzoruje wdrażanie umowy o Brexicie, w tym protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

Jak podaje BBC, brytyjski rząd wysłał wczoraj wieczorem list do Komisji Europejskiej, w którym zwrócił się o przedłużenie okresu lżejszego egzekwowania przepisów dotyczących wwozu towarów do Irlandii Północnej. Chciałby on, aby tymczasowe zwolnienia z tych kontroli obejmujące towary dla supermarketów, produkty farmaceutyczne, mrożone mięso oraz paczki, które miały pozostać w mocy do końca marca tego roku, zostały przedłużone do 1 stycznia 2023 roku.

To efekt powtarzających się informacji o problemach z transportem towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej, takich jak wstrzymywanie niektórych dostaw paczek czy trudności supermarketów z uzupełnieniem zapasów niektórych produktów.

Czytaj więcej:

Brexit: UE jednak nie przywróci kontroli na irlandzkiej granicy

Gove: Unia zrozumiała, że popełniła błąd w kwestii granicy irlandzkiej

UE o przywróceniu kontroli na granicy irlandzkiej: "Tylko papież jest nieomylny"

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

Po groźbach zawieszono kontrole w portach w Irlandii Północnej

  Komentarze
  • Jozin z bazin
   3 lutego, 17:34

   Już krzyczą że im źle ,później ogłosi sukces że nagadał uni a oni zrobili co on chciał ,patałachy bezrozumne

  • Kamil
   3 lutego, 18:24

   Ani kroku wstecz, żadnego przedłużania, chcieli brexitu to mają. Teraz się będą kajać przed Unią, fałszywe angliczki. Mieli być tak wspaniale na wszystko przygotowani, a widać że sobie nie radzą. Niech jak najwięcej firm upadnie i jak najwięcej ludzi straci pracę z powodu Brexitu. Mała brytania z roku na roku leci na łeb, na szyję pod względem jakości życia, a oni dalej myślą że są pępkiem świata. W ogóle ich nie żałuje.

  • Cpt Oczywisty
   3 lutego, 18:30

   Szmuglować się towarów nie da, więc trzeba napluć na UE, bo hajs się nie zgadza. Jedni i drudzy nie są święci, ale to co serwują ludziom to kpina.

  • Ola
   3 lutego, 19:08

   Wina imigrantów z UE

  • Kurczak
   3 lutego, 19:08

   szkoci wkurzeni bo papierkologia na granicy zajmuje kilka dni i owoce morza gnija przed opuszczeniem uk do europy . teraz irlandia wkurzona ?????robi sie goraco

  • Z Anglii
   3 lutego, 19:56

   Leszek tam poszło o poważna sprawę UK chciało handlować szczepionkami z Australiia i sprzedawać do południowej Ameryki bez rejestracji co jest nielegalne i bez cla kiedy np taka Serbia do dziś nie otrzymała żadnych szczepionek i dlatego EU zablokowała tymczasowo granice musisz się dowiedzieć o co poszło zanim oglosiaz uni błąd.

  • SILESIAN
   3 lutego, 20:20

   @
   Leszek Ferenc

   ZNOWU TY!! CZLOWIEKU Z INNEGO WYMIARU ZAMKNOL BYS SIE JUZ BOS GLUPI.

  • Ale, ale
   3 lutego, 20:46

   Od początku było wiadomo, ze to bedzie nieporozumienie z granica. Sytuacja patowa. UE zaznzaczala to caly czas. Teraz nastąpia bunty i zamieszki..po czym zerwanie porozumienia wielkopiatkowego, nastenie polaczenie Irlandii z Polnoca Irlandia. W nastenej kolejnosci odlaczy sie Szkocja.. . Zostanie tylko Walia... Oj Borys - cos ty narobil...

  • Oyster
   3 lutego, 21:06

   Od początku roku nastąpiła zmasowana propaganda "covidowa" i sprawa brexitu zeszła na dalszy plan...Teraz coraz więcej wychodzi "newsów" i coraz bardziej pod górkę...Miało być tak wspaniale,bo rząd w ostatniej chwili podpisał wspaniały i korzystny deal handlowy z UE ! Teraz wychodzi powoli jak jest naprawdę ! Nie udało się zrobić z NI furtki na szmugiel ...Im mniej propagandy covidowej tym więcej będzie się społeczeństwo dowiadywać, w jakie bagno się wpakowali. Na brexicie zarobią tylko bogaci i brexit był w ich interesie !!! Możliwy Scotlandexit pokaże dlalsze losy UK....

  • Demo_Kryt
   3 lutego, 21:33

   No taka to juz natura Brytola... klamac, oszukiwac i krasc... UE powinna wyslac do Irlandii tyle szczepionek, ile liczy populacja wyspy i ani jednej wiecej. Ciekawe czy wtedy dadza sobie wykradac szczepionki przez Angolow. Grecja tez powinna dac sobie spokoj z arbitrazem sadowym i zbrojnie wkriczyc na te szczurza wyspe, odbierajac swoja wlasnosc, podobnie Hiszpania i Indie. Kradli zawsze i wszedzie. Taki kod genetyczny maja w sobie.

  • Zly 666
   3 lutego, 23:45

   Leave means leave . Ha ha ha

  • Yogi
   4 lutego, 00:25

   @Leszek F. Czyżbyś nie rozumial, że UE ma 16 razy większe PKB od UK i praktycznie może robić, co chce ? Z drugiej strony mieszkam tutaj i chciałbym, żeby Brytyjczycy wyszli z tych zawirowań obronną ręką. Ale nie zaszkodzi, żeby brexitowcy przekonali się na własnej skórze co sobie zafundowali. U mnie w pracy, niektórzy obcokrajowcy nazywają Anglików Brexitami.

  • Wqrvion
   4 lutego, 06:01

   Brytyjski rybak:
   -Sprzedawałem cały połów do EU.
   Nastąpił Brexit.
   Od 1 stycznia nie sprzedałem NIC do EU.
   -Dlaczego?
   -Procedury graniczne, celne, sanitarne, itp.
   - Ale to są normalne procedury na granicy z "krajem trzecim".Nie wiedział pan o tym?
   - Nie.
   - A głosował pan za brexitem?
   - Tak.
   Śmiałem się cały dzień.

  • Sally
   4 lutego, 10:11

   Do Wqurvion - to tak na poważnie ? Na własne uszy uslyszales ? Zaraz chyba zemdleje 😂😂😂

  • Fadel
   4 lutego, 10:24

   EU powinna oskarżyć UK o nielegalne zawieszenie kontroli na granicy celnej między NI a GB.

  • Yogi
   4 lutego, 12:57

   Mój kolega odezwał do Anglika w pracy : "... ee brexitowiec, jesteś teraz u siebie, zazdrościłeś mi, że UK mnie utrzymuje, to chociaż pracuj tak, jak ja..."

  • Wqrvion
   5 lutego, 10:34

   Do "Sally": tak, słyszałem i widziałem na własne uszy i oczy. Znasz płynnie angielski?
   To poszperaj w angielskiej prasie i portalach informacyjnych.Są dziesiątki wywiadów i nagrań z rybakami, którzy masowo bankrutują, bo ich seafood kupowała Unia.Anglicy tego nie jedzą.
   Dialog, który zacytowałem, jest wiernym tłumaczeniem oryginału.

  • Do sally
   5 lutego, 17:40

   sierotko dokladnie wlacz tv i radio angielskie to uslyszysz jak szkoci placza bo owoce morza na granicach gnija i jest cofka do producenta

  • Sally
   9 lutego, 09:08

   Do Wqrvion - chyba źle zrozumiales Moja wypowiedz . Nie było tu zadnej ironii tylko szok i niedowierzanie ze ludzie tak jak Twoj rozmowca moga byc tacy tepi. Dlatego pytalam czy slyszales to na własne uszy czy ktoś gdzieś Ci to powiedzial . To tak jakby strzelić sobie w kolano i być zdziwionym ze krew leci . O losie ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama