Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bosch wycofał się z Rosji. Ministerstwo gospodarki Niemiec bada czy firma dostarczała tam części

Bosch wycofał się z Rosji. Ministerstwo gospodarki Niemiec bada czy firma dostarczała tam części
Firma została założona w 1886 r. w Stuttgarcie przez Roberta Boscha. (Fot. THOMAS KIENZLE/AFP via Getty Images)
Według informacji tygodnika 'Spiegel' niemieckie ministerstwo gospodarki rozpoczęło postępowanie ws. koncernu elektronicznego Bosch. Celem jest wyjaśnienie, czy firma naruszyła zakaz eksportu towarów. W rosyjskich pojazdach woskowych miały być używane podzespoły tej firmy.
Reklama
Reklama

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w minioną niedzielę w programie telewizji ARD, że Ukraińcy znaleźli rosyjskie wozy piechoty. "Zajrzeliśmy do wnętrza jednego z tych pojazdów i zobaczyliśmy, że jeden z głównych komponentów, który pomaga zasilać pojazd, został dostarczony przez firmę Bosch" - oświadczył.

Jego zdaniem Bosch "od lat dostarcza części niezbędne dla rosyjskich maszyn wojskowych, by te pojazdy mogły wkraczać na Ukrainę i niszczyć nasze miasta".

Bosch odrzucił te zarzuty - pisze "Spiegel". Wspomniany przez ministra podzespół nie został dostarczony przez Boscha producentowi maszyny, choć zszedł z taśmy produkcyjnej tej firmy. "Oczywiście przestrzegamy wszystkich obecnych i przyszłych wymogów prawnych, w tym sankcji" – stwierdzono w komunikacie.

Bosch wyjaśnia, że "natychmiast rozpoczęto intensywną kontrolę". Chodzi o "zwykłe sterowniki do pojazdów użytkowych". Bosch nie dostarczał ich bezpośrednio producentom pojazdów. "W przypadku zamówień na części zamienne dla handlu i warsztatów firma Bosch nie przyjmuje już nowych zamówień z Rosji i rosyjskich producentów samochodów, a także wstrzymała dostawy istniejących zamówień w Rosji".

Według informacji tygodnika "Spiegel" federalne ministerstwo gospodarki rozpoczęło dochodzenie w sprawie koncernu elektronicznego Bosch.

"Celem jest wyjaśnienie, czy przedsiębiorstwo naruszyło zakaz eksportu towarów, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu przygotowuje odpowiednią procedurę. Odnosi się to do naruszenia reżimu sankcji UE, które od czasu aneksji Krymu w 2014 r. przez Rosję zezwalają na wywóz towarów podwójnego zastosowania pod pewnymi warunkami" - pisze gazeta.

Ministerstwo Gospodarki wyjaśniło, że rząd federalny niezwłocznie przekazuje informacje o naruszeniach sankcji właściwym organom dochodzeniowym i prokuratorskim. Według informacji gazety zostało to już zrobione.

Oprócz podzespołów dla przemysłu samochodowego firma Bosch produkuje również urządzenia gospodarstwa domowego, elektronarzędzia oraz sprzęt przemysłowy i budowlany. Według raportu rocznego 2020 Bosch prowadzi kilka zakładów w Rosji, w tym w Petersburgu i Moskwie - przypomina "Spiegel".

Dzisiaj kierownictwo firmy poinformowało, że wstrzymuje produkcję we wszystkich swych zakładach na terenie Rosji.

Robert Bosch GmbH to niemieckie przedsiębiorstwo technologiczne z siedzibą w Gerlingen. Zajmuje się produkcją techniki przemysłowej, urządzeń gospodarstwa domowego oraz technicznego wyposażenia budynków. Działa w wielu krajach na całym świecie.

Czytaj więcej:

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja szuka alternatyw, by uzupełnić straty bojowe

Brytyjski minister finansów: Nie ma argumentów dla nowych inwestycji w Rosji

Portal śledczy: Francja sprzedawała Rosji sprzęt wojskowy wykorzystywany na wojnie w Ukrainie

Polska zapleczem produkcyjnym Europy? Coraz więcej firm wycofuje się z Rosji

Niektóre zachodnie marki nie są w stanie wycofać się Rosji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama