Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Belgia: Coraz więcej obcokrajowców poddaje się legalnej w tym kraju eutanazji

Belgia: Coraz więcej obcokrajowców poddaje się legalnej w tym kraju eutanazji
Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 roku. (Fot. Getty Images)
Około 150 obcokrajowców zostało poddanych eutanazji w Belgii w ciągu ostatnich sześciu lat. Większość pacjentów pochodziła z Francji i miała ponad 50 lat. W większości cierpieli na postępującą chorobę neurologiczną, taką jak stwardnienie rozsiane lub ALS, lub byli w terminalnej fazie raka - poinformowała agencja Belga.
Reklama
Reklama

"Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ ludzie szybciej znajdują drogę (do przeprowadzenia eutanazji - przyp. red.) przez internet" – zauważa Wim Distelmans, profesor medycyny paliatywnej (VUB) i członek Komisji ds. Eutanazji. "Cudzoziemcy częściej zdają sobie sprawę, że nie trzeba być Belgiem, aby się zakwalifikować" - wyjaśnił "Het Nieuwsblad".

Większość pacjentów pochodzi z Francji, gdzie opieka paliatywna jest słabo uregulowana - stwierdza Distelmans. Jednak coraz częściej do Belgii trafiają także inni obcokrajowcy. Ostatnio Distelmans spotkał się z pacjentem z ALS z Polski. Czasami pacjenci przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii.

Niemniej jednak nie każdy może ubiegać się o eutanazję w Belgii. Chociaż możliwa jest tam eutanazja z powodu cierpienia psychicznego, nie dotyczy to cudzoziemców. "Konsensus jest taki, że robimy to tylko dla obcokrajowców z problemami fizycznymi" –wyjaśnia Distelmans.

Belgia ratyfikowała ustawę o eutanazji w 2002 roku, stając się drugim po Holandii krajem na świecie, który zalegalizował eutanazję pod pewnymi warunkami. Ustawa o eutanazji zezwala na "umyślne zakończenie życia przez osobę inną niż zainteresowana osoba, na jej prośbę".

W szczególności prawo stanowi, że pacjent może zażądać eutanazji, jeśli cierpi z powodu uporczywego, nie do zniesienia fizycznego lub psychicznego cierpienia z powodu ciężkiej i nieuleczalnej choroby, lub w następstwie wypadku. Prośba o eutanazję musi być dobrowolna, przemyślana i powtarzana.

Od czasu wprowadzenia ustawy Belgia odnotowuje rocznie około 2 500 przypadków eutanazji.

Czytaj więcej:

Włochy: Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o referendum w sprawie eutanazji

Portugalia: Parlament zatwierdził przepisy o depenalizacji eutanazji

Holandia: Minister zdrowia proponuje możliwość eutanazji dzieci poniżej 12 lat

Francja: Rozpoczęto narodowe konsultacje na temat eutanazji

Francuscy biskupi o ustawie "o końcu życia": Przekroczymy czerwoną linię

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama