Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francuscy biskupi o ustawie "o końcu życia": Przekroczymy czerwoną linię

Francuscy biskupi o ustawie "o końcu życia": Przekroczymy czerwoną linię
Przewodniczący Eric de Moulins-Beaufort (na zdjęciu) sprzeciwia się podejmowaniu prób zalegalizowania eutanazji we Francji. (Fot. Getty Images)
Przekroczymy czerwoną linię - ostrzegł przewodniczący Konferencji Biskupów Francji Eric de Moulins-Beaufort. Biskupi sprzeciwiają się nowej ustawie 'o końcu życia', obecnie konsultowanej społecznie we Francji.

Reklama
Reklama

"Przekroczymy czerwoną linię, jeśli zagłosujemy za aktywną pomocą w umieraniu, ponieważ będziemy w społeczeństwie, które daje sobie prawo do zabijania" - stwierdził w opublikowanym w weekend wywiadzie dla dziennika "Le Parisien" arcybiskup de Moulins-Beaufort.

Opowiada się on za pełnym wdrożeniem obecnego ustawodawstwa tzw. prawa Claeysa-Leonettiego na temat opieki paliatywnej i prawa pacjenta do zaprzestania leczenia, a nie tworzenia nowej ustawy "o końcu życia", która - zdaniem Kościoła - legalizuje eutanazję i "aktywną pomoc" w umieraniu.

Czy każdy człowiek powinien mieć niezbywalne prawo do godnej śmierci? Środowiska religijne często sprzeciwiają się eutanazji. (Fot. Getty Images)

Prawo Leonettiego określa okoliczności umożliwiające pacjentowi zaprzestania leczenia i korzystania z głębokiej i ciągłej sedacji aż do śmierci. Dzieje się tak, gdy jego życiowe prognozy są krótkoterminowe, na przykład po wypadku drogowym.

"Budowanie społeczeństwa na tym, że pomagamy sobie nawzajem żyć, a nie umierać, wydaje mi się niezbędnym wyborem, który ma ogromne konsekwencje dla całego naszego społeczeństwa" – podkreślił przewodniczący Konferencji Biskupów Francji.

Zgodnie z definicją podaną przez Krajową Konsultacyjną Komisję Etyki (CCNE) we wrześniu, eutanazja jest "aktem mającym na celu umyślne zakończenie życia osoby cierpiącej na poważną i nieuleczalną chorobę, na jej prośbę, w celu położenia kresu sytuacji, którą uważa za nie do zniesienia".

Wspomagane samobójstwo polega z kolei na "daniu człowiekowi środków do samodzielnego popełnienia samobójstwa". Różnica między tymi dwoma aktami polega zatem w szczególności na stopniu zaangażowania osoby trzeciej.

W przypadku samobójstwa wspomaganego, to działanie zewnętrzne może "ograniczyć się do recepty lekarskiej na śmiertelny produkt", ale w przypadku eutanazji "lekarz sam podaje produkt" - wyjaśnia CCNE.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama