Menu

Badanie: Polacy bardziej boją się obniżek pensji z powodu pandemii niż utraty pracy

Badanie: Polacy bardziej boją się obniżek pensji z powodu pandemii niż utraty pracy
Sytuacja na polskim rynku pracy nie napawa optymizmem. (Fot. Getty Images)
59 proc. Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie obniży się, a 38 proc. - utraty pracy - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Reklama

Jak podali autorzy badania IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, 57 proc. ankietowanych pod koniec marca br. deklarowało, że "pracuje normalnie, jak zawsze", a 14 proc. wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki wskazał, że wśród tych, którzy pracują "jak zawsze" dominują osoby z wykształceniem zawodowym i średnim, którzy z racji wykonywanego zawodu muszą być na stanowisku pracy. "Nie można przecież fabryki przenieść do domu" - zauważył.

Zdalnie w domu, w ramach tzw. home office, pracuje 14 proc. badanych. "Tę grupę tworzą głównie osoby z wykształceniem wyższym, czyli w większości reprezentanci stanowisk specjalistycznych, których obowiązki nie wymagają od nich obecności w zakładzie pracy" – wyjaśnił.

Z badania wynika, że ok. 16 proc. respondentów przebywało na urlopach (płatnych bądź bezpłatnych), zwolnieniach lekarskich bądź zasiłkach opiekuńczych. Z kolei 4,5 proc. badanych nie wykonuje obowiązków zawodowych z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia. To głównie kobiety.

Polacy obawiają się, że ich pensje zostaną pomniejszone. (Fot. Getty Images)

Lęk przed utratą pracy, jak podkreślili autorzy badania, jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości firmy, w której ankietowani pracują. W przypadku zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach odsetek ten wynosi 48 proc., zaś w dużych firmach - 32 proc. W przypadku obaw związanych z redukcją pensji, rozpiętość ta wynosi odpowiednio od 68 proc. do 54 proc.

Obawy dotyczące redukcji zatrudnienia, jak zaznaczyli eksperci KRD, w większości nie wynikają z deklaracji pracodawców - 50 proc. badanych przyznaje, że właściciele firm, w których pracują, nie sygnalizują, że mogą być problemy z wypłatą pełnych wynagrodzeń na skutek pandemii koronawirusa. Takie sygnały otrzymuje 19 proc. badanych, a 7 proc. przyznaje zdecydowanie, że tak jest.

"Przedsiębiorcy mają świadomość, że epidemia się skończy i wtedy będą potrzebować pracowników. Jeśli ich teraz zwolnią, za chwilę mogą zniknąć z rynku, gdy gospodarka ożyje" – zaznaczył Łącki.

Na pytanie o wpływ pandemii na sytuację finansową firm, w których są zatrudnieni, 50,5 proc. respondentów przyznało, że jest on negatywny. Pozytywny wpływ koronawirusa na budżet pracodawcy zauważa 9,5 proc. badanych. Dla 40 proc. epidemia nie ma znaczenia dla firmowej kasy.

Badanie przeprowadzono wśród 264 osób w dniach 26-30 marca 2020 r.

Czytaj więcej:

Niemcy walczą o Polaków. Oferują 65 euro dodatku dziennie

Badanie: Poziom lęku z powodu koronawirusa dość wysoki

207 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

  Komentarze
  • Ojciec Rydz
   5 kwietnia, 15:15

   Czego sie bojom te polaki,wypłaty bendom te same tylko wzrosnom ceny wszystkiego do tego nie czeba być ekononem jak Balcerewicz ,ani nie czeba zarazy ,poprostu jak prostym ludziom bez szkół wzrasta minimalna krajowa gwałtownie jak to ma miejsce teraz w polsce to koszty produkcji rosną oraz rząd podnosi podatek od pracy ,czyli składkę emerytalną na ZUS i od wzbogacenia i budżet jest zruwnoważony i gitara :-)

  • Uk
   5 kwietnia, 16:50

   W UK będzie to samo, wszędzie...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama