Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Brytyjczycy nie są społeczeństwem "sprawiedliwym rasowo"

Badanie: Brytyjczycy nie są społeczeństwem "sprawiedliwym rasowo"
Dyskryminacja na tle rasowym jest wciąż powszechnym zjawiskiem w UK. (Fot. Getty Images)
Ponad jedna trzecia osób pochodzących z mniejszości etnicznych i religijnych doświadczyła przemocy fizycznej lub słownej na tle rasowym - wynika z największego i najbardziej kompleksowego badania dotyczącego kwestii nierówności rasowych w UK na przestrzeni ponad 25 lat, którego wyniki podał 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Badanie ujawniło "uderzająco wysoki" wskaźnik bycia narażonym na nadużycia w obrębie wielu grup mniejszości etnicznych, a także wysoką powszechność dyskryminacji rasowej i braku równego traktowania w szkolnictwie, środowisku pracy, miejscach zamieszkania i interakcjach z policją.

"Brytyjczycy są daleko od tego, by stać się społeczeństwem opartym na idei równości rasowej" - głosi podsumowanie dwuletniego projektu badawczego, który wzywa ministrów do rozwiązania problemu, który określa jako "znaczne nierówności etniczne" występujące w wielu obszarach życia i funkcjonowania brytyjskich instytucji.

Prawie co szósta osoba z mniejszościowych grup etnicznych i religijnych przyznała, że doświadczyła fizycznego ataku na tle rasowym przed pandemią - czytamy w raporcie. Liczba ta wzrasta w przypadku ponad co piątej osoby pochodzenia żydowskiego i ponad co trzeciej osoby pochodzenia romskiego.

Ponad jedna czwarta wszystkich respondentów z mniejszościowych grup etnicznych doświadczyła rasistowskich wyzwisk, a 17% z nich oświadczyło, że ich mienie uległo zniszczeniu w wyniku rasistowskich ataków - wynika z badania. Prawie jedna trzecia badanych twierdzi, że doświadczyła rasizmu w miejscu publicznym, a co szósta osoba przyznała, że spotkała się z dyskryminacją ze strony sąsiadów.

Pomimo licznych dowodów na występowanie dyskryminacji rasowej i nierównego traktowania, badanie wykazało, że zdecydowana większość grup mniejszościowych zgłasza silne poczucie przynależności do społeczeństwa brytyjskiego, często obok głębokiego przywiązania do własnej tożsamości etnicznej. Wiele grup zgłosiło wysoki poziom zaufania do parlamentu brytyjskiego i władz lokalnych.

Wśród pozostałych wniosków z badań można wyróżnić następujące:

  • Prawie jedna trzecia osób z grup pochodzących z mniejszości etnicznych i religijnych zgłosiła dyskryminację rasową w szkolnictwie (29%) i na rynku pracy (29%), a prawie jedna piąta przyznała, że doświadczyła dyskryminacji przy szukaniu mieszkania.
  • Ponad jedna piąta wszystkich mniejszości twierdzi, że doświadczyła dyskryminacji ze strony policji, przy czym odsetek ten wzrastał do 43% w przypadku grup osób pochodzących z regionu Karaibów i ponad jednej trzeciej w przypadku grup osób pochodzenia romskiego.
  • Mniejszości etniczne znacznie częściej mieszkały w przeludnionych mieszkaniach - 60% rodzin romskich żyło w warunkach przeludnienia, a jedna czwarta osób narodowości pakistańskiej i arabskiej - i znacznie częściej niż biali Brytyjczycy - nie miały dostępu do przestrzeni na zewnątrz domu.
  • Badanie wykazało, że w czasie pandemii nastąpił wzrost liczby rasistowskich ataków wobec grup chińskich i azjatyckich. Grupy mniejszości etnicznych jednocześnie częściej doświadczały utraty bliskich w związku z Covid-19 niż biali Brytyjczycy. Jednak niektóre grupy mniejszościowe rzadziej doświadczały depresji i samotności podczas kryzysu.

Badaniem objęto ponad 14 000 osób z 21 grup etnicznych, w tym białych Brytyjczyków, w okresie od lutego do października 2021 roku. Projekt finansowany przez Economic and Social Research Council został przeprowadzony przez zespół pracowników naukowych z uniwersytetów w St Andrews, Manchester i King's College London.

Opracowane przez Centre on the Dynamics of Ethnicity na Uniwersytecie w Manchesterze badanie jest najobszerniejszym badaniem kwestii nierówności rasowych od 1997 r.

Badacze poinformowali, że w sondażu wzięło udział stosunkowo niewiele osób w wieku poniżej 18. i powyżej 65. roku życia ze względu na sposób prowadzenia badań online i metody przeprowadzania sondaży stosowane podczas pandemii. To może oznaczać, że wyniki badania mogą zaniżać skalę zjawiska nierówności etnicznych w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Szokujące wyniki raportu: Londyńska Straż Pożarna instytucjonalnie mizoginistyczna i rasistowska

"Daily Mail": Około 160 przypadków "dyskryminacji białych mężczyzn" w RAF-ie

Francja: 9 na 10 czarnoskórych Francuzów pada ofiarą dyskryminacji

Profesorem Uniwersytetu Cambridge został 37-latek, który przez połowę życia był analfabetą

Raport: Republika Irlandii przychylniejsza imigrantom niż Irlandia Północna

Kobietom przysługuje średnio tylko 77 proc. praw przysługujących mężczyznom

"Przełomowe orzeczenie". Anglik z 3-letnim zakazem stadionowym za rasizm

Raport: Londyńska policja "instytucjonalnie rasistowska, seksistowska i homofobiczna"

Kierowca kazał wracać pracownicy parkingu do Polski, bo wystawiła mu mandat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama