Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: 6 na 10 Polaków "niechętnych" do zakupów w mediach społecznościowych

Badanie: 6 na 10 Polaków "niechętnych" do zakupów w mediach społecznościowych
Jak ujawniło badanie, większość Polaków ma niewielką wiedzę na temat metaverse. (Fot. Getty Images)
Niechęć do kupowania przez media społecznościowe wyraziło 61 proc. Polaków - wynika z raportu 'Polaków Portfel Własny: Polacy na e-zakupach 2022”. Nieprzekonanych do tej formy zakupów jest 54 proc. 18-29 latków - dodano.

Reklama
Reklama

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że 83 proc. Polaków nie jest zainteresowanych możliwością robienia zakupów w wirtualnym świecie  (ang. metaverse). "Na nie dla takich zakupów jest zdecydowana większość Polaków niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia czy zarobków" - wskazano w badaniu dla Santander Consumer Banku .

W Polsce o tym sposobie robienia zakupów słyszeli przede wszystkim młodzi w wieku 18-29 (27 proc.) i 30-39 lat (20 proc.); mieszkańcy średnich miast od 50 do 250 tys. osób i metropolii (odpowiednio 20 i 27 proc.) oraz osoby ze średnim lub wyższym wykształceniem (19 i 23 proc.) - zwrócił uwagę Mariusz Ożga z Santander Consumer Banku.

Statystyki pokazują nieco większe zainteresowanie robieniem zakupów podczas relacji na żywo na Facebooku oraz Instagramie. (Fot. Getty Images)

"Zakupy w metaverse nie są jeszcze tematem, o którym wiele mówi się w Polsce. Wiedzę o nim mają głównie osoby hobbystycznie lub zawodowo związane z nowoczesnymi technologiami i światem e-commerce" - stwierdził.

Jak wynika z badania, 82 proc. respondentów w ogóle o tym sposobie robienia zakupów nie słyszało. Z kolei 24 proc. respondentów nie miałoby nic przeciw kupowaniu za pomocą mediów społecznościowych np. od osoby prowadzącej sklep z ubraniami, która sprzedaje część kolekcji podczas transmisji live. Bardziej przychylne takiej formie robienia zakupów były kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (20 proc.).

Niechęć do kupowania przez media społecznościowe wyraziło natomiast 61 proc. ankietowanych. Wśród nich najwięcej mężczyzn (65 proc.) i seniorów powyżej 70. roku życia (74 proc.). Nieprzekonanych do tej formy zakupów jest też 54 proc. 18-29 latków. Jak wskazano w raporcie, może to wynikać "ze zbyt małej znajomości tematu" - 89 proc. Polaków nie robiło w ten sposób zakupów.

Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w październiku 2022 r. W badaniu uczestniczyła reprezentatywna grupa 1 000 dorosłych Polaków. 

Czytaj więcej:

Poland 2.0 Summit: Co mają ze sobą wspólnego metaverse, cyberbezpieczeństwo i wodór?

Co drugi Polak twierdzi, że w e-sklepach dane osobowe nie są bezpieczne

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama