Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Lotniska w UK gubią już mniej bagaży niż wcześniej

BBC: Lotniska w UK gubią już mniej bagaży niż wcześniej
W ubiegłym roku lotniska na całym świecie miały problemy z prawidłową obsługą bagażu. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszego raportu, wskaźniki dotyczące nieprawidłowości związanych z obsługą bagażu na lotniskach w ubiegłym roku osiągnęły najwyższy poziom od dekady na całym świecie, kiedy to branża lotnicza usiłowała odrobić straty po pandemii – donosi portal stacji BBC. Obecnie sytuacja zdaje się wracać do normy.
Reklama
Reklama

W 2022 r. zagubionych, opóźnionych w transporcie lub uszkodzonych było około 26 milionów sztuk bagażu - czyli prawie osiem sztuk na 1 000 pasażerów. Jednak z najnowszych danych wynika, że sytuacja ulega poprawie, podczas gdy liczba pasażerów powróciła do poziomów sprzed pandemii.

Według firmy Sita Baggage Insights, która obsługuje systemy informatyczne dla 90% linii lotniczych, jest to zasługa większej liczby pracowników lotnisk i rozwiązań technologicznych umożliwiających automatyzację.

Brytyjski organ nadzorczy, Urząd Lotnictwa Cywilnego, poinformował, że maksymalna kwota odszkodowania za zagubienie bagażu wypłacana przez większość linii lotniczych wynosi około 1 000 funtów, ale dodał, że bardzo rzadko zdarza się, aby ktoś aż tyle uzyskał.

Urząd zwrócił też uwagę, że linie lotnicze wyceniają wartość poszczególnych rzeczy na podstawie ich stanu w momencie zagubienia, a nie kosztów zakupu nowych, w związku z czym lepszym rozwiązaniem może być ubieganie się o odszkodowanie z tytułu wykupionego wcześniej ubezpieczenia turystycznego.

W ubiegłym roku latem podróżni po raz pierwszy masowo ruszyli na wakacje po złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Jednak wiele lotnisk i linii lotniczych, które dokonały redukcji etatów podczas pandemii, miało trudności z odpowiednio szybką rekrutacją pracowników, w tym pracowników obsługi bagażowej.

Liczba przypadków opóźnień w dostawie, zagubienia lub uszkodzenia bagaży wzrosła do 7,6 sztuk na 1 000 pasażerów w 2022 r. - wynika z najnowszego raportu Sita.

(Źródło: Flightchic.com)

Był to najwyższy wskaźnik od 2012 r., gdy ogólna liczba wynosiła 26,3 miliona, co oznaczało prawie dziewięć przypadków nieprawidłowej obsługi na 1 000 pasażerów. Przed pandemią w 2019 r. liczba ta wynosiła prawie sześć sztuk na 1 000 pasażerów.

Raport wykazał, że wzrost tej liczby, odnotowany w 2022 r., wynikał z problemów podczas przesiadek z lotu na lot, które stanowiły 42% przypadków zagubionego, uszkodzonego lub opóźnionego transportu bagażu.

Sita przekazała BBC swoje wstępne dane za 2023 r., chociaż nie może jeszcze obliczyć wskaźnika, dopóki nie uzyska informacji o liczbie pasażerów za cały bieżący rok.

Zrzeszenie międzynarodowego transportu lotniczego (IATA) podało, że w 2019 r. liczba pasażerów lotniczych wynosiła 4,5 miliarda, a szacuje się, że w tym roku będzie to 4,4 miliarda. Tymczasem w pierwszej połowie 2023 roku liczba przypadków nieprawidłowej obsługi bagażu wyniosła 5,7 miliona, co w odniesieniu do pierwszej połowy 2019 roku oznacza spadek z 5,8 miliona.

Co należy zrobić w przypadku opóźnienia, utraty lub uszkodzenia bagażu?

  • Zgłosić ten fakt na lotnisku i zachować kopię protokołu dotyczącego nieprawidłowości;
  • Skontaktować się z linią lotniczą na piśmie w ciągu siedmiu dni w przypadku zagubionego bagażu i 21 dni w przypadku jego spóźnionego dostarczenia;
  • Przedstawić paragony potwierdzające zakup wszystkich zagubionych przedmiotów.

Szczegółowe informacje na temat przysługujących praw można znaleźć w Regulaminie Pasażera Lotniczego (Aviation Passenger Charter).

Czytaj więcej:

Podróżni z Heathrow proszeni o zabranie mniej bagażu. Powodem nowe strajki

Powody, dla których podróżni z UK mogą nie otrzymać zgody na wjazd do UE

Utrudnienia na lotnisku Luton. Strajkują pracownicy Wizz Air

Biura podróży w UK wzywają premiera, aby zezwolił na karanie linii lotniczych

BBC: Czy linie lotnicze posunęły się zbyt daleko z pobieraniem dodatkowych opłat za wszystko?

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama