Menu

Anglia: Na święta tydzień "oddechu" od restrykcji

Anglia: Na święta tydzień "oddechu" od restrykcji
Tak wyglądała wczoraj South Molton Street na londyńskim Mayfair. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd planuje poluzowanie restrykcji na okres Bożego Narodzenia na tydzień - od 22 do 28 grudnia - czyli dłużej niż spodziewano się do tej pory - ujawnił dzisiaj dziennik 'Daily Telegraph'. Decyzja w tej sprawie ogłoszona może być już jutro.
Reklama

Dotychczas media spekulowały, że restrykcje zostaną poluzowane tylko na pięć dni od 24 do 28 grudnia, ale - jak pisze "Daily Telegraph" - rząd chciałby dać biznesowi, zwłaszcza sklepom i sektorowi gastronomicznemu, jakieś względnie normalne dni przed świętami. Naciskać ma na to przede wszystkim minister finansów Rishi Sunak.

Według planu, w spotkaniach świątecznych mogłyby uczestniczyć osoby z co najmniej trzech gospodarstw domowych, a poluzowanie restrykcji dotyczyłoby całego kraju, a nie tylko Anglii. Brytyjski rząd, w którego kompetencji są sprawy ochrony zdrowia tylko w Anglii, od kilku dni rozmawia z autonomicznymi władzami Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, o wspólnym planie na okres świąteczny.

Wraz z poluzowaniem restrykcji premier Boris Johnson ma ogłosić też plan działania po zakończeniu lockdownu w Anglii w dniu 2 grudnia. Rząd wielokrotnie deklarował, że nastąpi wówczas powrót do poprzedniej trzystopniowej skali restrykcji regionalnych.

Ponadto decyzje o przypisaniu poszczególnych części Anglii do konkretnych poziomów restrykcji podejmowałby bezpośrednio rząd w Londynie, co ma pozwolić na uniknięcie takiej sytuacji, jak była poprzednio, gdy burmistrz Manchesteru długo nie zgadzał się na zaostrzone restrykcje, domagając się dodatkowej pomocy finansowej.

W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii stabilizuje się. Wczoraj, po raz drugi w ciągu ostatnich czterech dni, dobowy bilans spadł poniżej 20 tysięcy. Jednak w środę Susan Hopkins, doradczyni medyczna brytyjskiego rządu, ostrzegła, że każdy dzień poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia może wymagać później pięciu dni ich zaostrzenia, aby obniżyć z powrotem liczbę zakażeń.

Czytaj więcej:

Anglia: Święta mogą być wyjątkowo trudne, gdy skończy się lockdown

"25 dni surowych restrykcji w Anglii za 5 dni poluzowania na święta"

UK: Kolejny doradca naukowy rządu przestrzega przed luzowaniem restrykcji podczas Bożego Narodzenia

  Komentarze
  • Sebix
   22 listopada, 16:26

   To jak letnia promocja zamknąć restauracje później rząd dopłaca do posiłków aby jeść w restauracjach. Znów wzrost zachorowań zamknąć restauracje. Zamykamy wszystko przed świętami później otwieramy na święta niech się zarażają w styczniu wszystkich zamkniemy. Deficyt w budżecie rekordowy plus Brexit zaczyna już brakować pieniędzy wkrct jest nadzieja na zakończenie tego cyrku.

  • Wertyuio
   22 listopada, 20:08

   pieniadze rzecz nabyta aby zdrowie bylo.niech sie martwia dziady co zyja na koszt iinych tzn,beneficjenty

  • True7
   23 listopada, 09:03

   Co ,rząd by chciał?A ja jak ten głupi wierzyłem, że tu jakiś prawdziwy Wirus rozdaje karty.To albo nas w bambuko robią ,lub uważają za prawdziwych idiotów.Nie boją się, że ludność, tak czy siak za poluzowanie restrykcji.Może okrzyknąć rząd mordercami?Bo albo jest to realna prawdziwa pandemia,lub poprostu zwyczajnie jej nie ma.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama