Menu

Afera FIFA: Wszczęto śledztwo przeciwko Gianniemu Infantino

Afera FIFA: Wszczęto śledztwo przeciwko Gianniemu Infantino
Czy prezydent FIFA popełnił przestępstwo? (Fot. Getty Images)
Prokurator specjalny Stefan Keller, wyznaczony do zbadania kontaktów między prokuratorem generalnym Szwajcarii Michaelem Lauberem i Giannim Infantino, wszczął postępowanie karne przeciw szefowi FIFA - poinformował dzisiaj organ nadzorujący w prokuraturze federalnej w Bernie.
Reklama
Reklama

Podstawą do wszczęcia postępowania są potajemne spotkania w 2016 i 2017 roku z udziałem Infantino i Laubera, kierującego do niedawna śledztwem dotyczącym korupcji w FIFA. Jak podano w dzisiejszym komunikacie, Keller uważa, że istnieją znamiona, iż doszło w związku z nimi do popełnienia przestępstwa.

Na początku czerwca światowa federacja piłkarska odrzuciła wszystkie zarzuty wobec swojego szefa. Lauber i Infantino zaś zaprzeczali, by popełnili jakimkolwiek wykroczenie.

Keller poprosił też o zgodę na wszczęcie postępowania przeciwko Lauberowi. Ten ostatni w miniony piątek podał się do dymisji. Jak orzekł federalny sąd, urzędnik dopuścił się nieprawidłowości podczas dochodzenia. Wykazano, iż okłamał śledczych, badających jego postępowanie w czasie dochodzenia przeciwko FIFA. Nie wspomniał m.in. o spotkaniu z Infantino. Zaprzeczył wówczas stawianym zarzutom i twierdził, że podał się do dymisji, aby chronić reputację prokuratury.

Afera FIFA ciągnie się od 2015 roku. Wówczas w hotelu w Zurychu zatrzymano grupę prominentnych działaczy piłkarskiej centrali, którym zarzucono korupcję. Mieli otrzymywać korzyści finansowe w zamian za głosowanie m.in. na gospodarzy turniejów czy podpisywanie umów z nabywcami praw telewizyjnych i marketingowych. W efekcie stanowisko stracił szef FIFA Joseph Blatter.

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej w latach 1998-2015 Joseph Blatter uważa, że Gianni Infantino powinien zostać zawieszony. "Sprawa jest prosta. Teraz postępowanie musi też rozpocząć Komisja Etyki, która powinna zawiesić Gianniego Infantino" - stwierdził były prezydent FIFA, cytowany przez niemiecką agencję dpa.

Czytaj więcej:

FIFA walczy z pandemią. Zorganizuje mecz charytatywny

Przesłanie szefa FIFA do piłkarskich federacji

Afera FIFA: Dymisja prokuratora generalnego Szwajcarii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.05.2021
  GBP 5.2720 złEUR 4.5764 złUSD 3.7861 złCHF 4.1723 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama