Menu

7 na 10 Niemców chce utrzymania restrykcji związanych z koronawirusem

7 na 10 Niemców chce utrzymania restrykcji związanych z koronawirusem
Niemieckie społeczeństwo chce utrzymania obecnych restrykcji. (Fot. Getty Images)
68 proc. mieszkańców Niemiec uważa obowiązujące obecnie restrykcje, które mają zapobiec szerzeniu się koronawirusa, za absolutnie niezbędne - głoszą opublikowane dziś wyniki sondażu, przeprowadzonego przez portal YouGov na zlecenie agencji dpa.
Reklama

Tylko jedna dziesiąta respondentów uważa wprowadzone ograniczenia za niepotrzebne, gdyż ich zdaniem koronawirus "nie jest tak niebezpieczny", przy czym 7 proc. widzi w nich "próbę zrealizowania przez potężne kręgi innych celów". Dalszych 16 proc. akceptuje restrykcje, ale ocenia je jako idące zbyt daleko.

Niemal trzy czwarte ankietowanych podało, że dokładnie zna obowiązujące w miejscu ich zamieszkania uregulowania dotyczące ochrony przed zainfekowaniem, w tym noszenia masek i utrzymywania dystansu, a około jedna piąta, że wiedzy takiej nie posiada. Kobiety są w tej kwestii wyraźnie lepiej poinformowane niż mężczyźni.

50 proc. pytanych przez YouGov popiera obowiązek zakładania masek w sklepach i środkach transportu publicznego, co oznacza taki sam wskaźnik jak w końcu maja. Natomiast odsetek osób opowiadających się za rozszerzeniem tej praktyki na inne sfery wzrósł z 13 do 25 proc. Równocześnie odsetek zwolenników całkowitej bądź częściowej rezygnacji z masek zmniejszył się odpowiednio z 19 do 14 proc. i z 14 do 10 proc.

56 proc. respondentów akceptuje inicjatywę rządu Północnej Nadrenii-Westfalii, by wprowadzić w tym kraju związkowym mandaty karne w kwocie 150 euro za naruszanie zasad ochrony przed koronawirusem przy korzystaniu z transportu publicznego. Około jedna czwarta uważa, że karę taką nałożyć można tylko po poprzednim ostrzeżeniu, a 13 proc. jest jej całkowicie przeciwnych.

66 proc. jest bardzo zadowolonych lub raczej zadowolonych z działań podjętych przez niemiecki rząd w odpowiedzi na pandemię, zaś 29 proc. jest z nich raczej niezadowolonych lub bardzo niezadowolonych. W porównaniu z kwietniem wskaźniki te nie uległy większym zmianom.

Sondaż YouGov przeprowadzono w dniach od 7 do 10 sierpnia drogą internetową w reprezentatywnej grupie 2 018 dorosłych osób. 

Czytaj więcej:

Niemcy: Antysemityzm coraz powszechniejszy

Niemcy sceptyczne co do rosyjskiej szczepionki na Covid-19

Belgia: Od dziś maseczki na twarz obowiązkowe na ulicach w całej Brukseli

  Komentarze
  • Same
   12 sierpnia 2020, 17:49

   kłamstwa i pierdoły

  • Lucifer
   13 sierpnia 2020, 08:40

   A gdyby Ci wszyscy ludzie, którzy chcą utrzymania restrykcji dowiedzieli się, że to ostatni rok ich życia, czy dalej chcieliby spędzać swój czas przed telewizorem?
   Ilu z Was w przeszłości poszło z grypą do pracy? Śmiertelność jest podobna, więc dlaczego teraz wybieracie Netflix?
   Trzeba żyć, a jak wam się nie chce, to dajcie żyć innym.

  • Dd
   13 sierpnia 2020, 09:09

   Ciekawe dokąd wg Niemców trzeba będzie nosić maseczki. Już siebie wyobrażam swoje wnuki w maseczkach za 50 lat.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.01.2021
  GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł

  Sport


  Sport

  Reklama