Menu

2019 rok był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

2019 rok był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów
Sześć najcieplejszych lat w historii miało miejsce w ciągu ostatnich sześciu lat. (Fot. Getty Images)
Średnia temperatura na powierzchni Ziemi w 2019 roku była o 0,44-0,56 st. C wyższa od średniej z lat 1981-2010, co oznacza, że ubiegły rok był jednym z trzech najcieplejszych w historii - wynika z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego (AMS).
Reklama

Z opublikowanego wczoraj raportu "Stan Klimatu 2019" pod redakcją rządowej Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) wynika, że ubiegły rok był kolejnym, który przyniósł ocieplenie klimatu, wzrost poziomu mórz i koncentracji gazów cieplarnianych.

Rekordowe temperatury są kontynuacją trendów obserwowanych od lat 80. XX w. Od tej pory każda kolejna dekada była cieplejsza od poprzedniej, zaś w ostatnich latach trend się dodatkowo nasilił - sześć najcieplejszych lat w historii miało miejsce w ciągu ostatnich sześciu lat. 2019 rok był pod tym względem na drugim lub trzecim miejscu - w zależności od użytego zestawu danych.

Mimo to, rekordowe roczne temperatury odnotowano w wielu miejscach na Ziemi. Również w Polsce, gdzie - jak przytacza raport - temperatura była wyższa od średniej o 1,8 st. C, a także w innych krajach regionu: Estonii, Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Rumunii i Serbii.

Roczne rekordy odnotowano też na Karaibach, w Południowej Afryce, w Japonii i Australii. W Belgii i Holandii temperatura po raz pierwszy w historii przekroczyła 40 st. w ciągu jednego dnia. Dzienny rekord ciepła padł też w Niemczech, gdzie w lipcu w Lingen w Dolnej Saksonii zmierzono 42,6 st.

Zmiany klimatu pociągnęły za sobą m.in. rekordowe pożary lasów. (Fot. Getty Images)

Kolejny rok z rzędu pobity został również rekord koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze, w tym dwutlenku węgla (CO2), metanu i tlenku azotu. Średnia globalna koncentracja CO2 wyniosła 409,8 ppm (części na milion), tj. 2,5 ppm więcej niż rok wcześniej. To rekord zarówno w 61-letniej historii pomiarów, a także w pomiarach w rdzeniach lodowych datowanych na 800 tys. lat wstecz.

2019 rok był też drugim w historii pomiarów pod względem temperatury powierzchni oceanów, a także rekordowy pod względem zawartości ciepła oceanów. Globalny poziom morza również osiągnął najwyższą wartość po raz ósmy z rzędu. Poziom ten podniósł się o 6 milimetrów w stosunku do ubiegłego roku, co oznacza, że od 1993 wzrósł o 8,76 cm.

Zmiany klimatu pociągnęły za sobą wyższą od średniej liczbę cyklonów nad Oceanem Indyjskim, Atlantyckim i na Zachodnim Pacyfiku, a ponadto rekordowe pożary lasów oraz pogorszenie się suszy w wielu miejscach na Ziemi.

Czytaj więcej:

Badanie: Europa ogrzewa się szybciej, niż zakładano

Antarktyda: Zanotowano możliwy rekord - aż 18,3 stopni Celsjusza

"Le Figaro": Czy sadzenie drzew uratuje kulę ziemską?

Lato w Australii jest dwa razy dłuższe niż zima

Greta Thunberg: Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama