Menu

Łączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer "daje aż 6-krotnie lepsze efekty"

Łączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer "daje aż 6-krotnie lepsze efekty"
Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstraZeneca, a potem Pfizer - twierdzą naukowcy. (Fot. Getty Images)
Łączenie szczepionek firm AstraZeneca i Pfizer w kolejnych dawkach aż sześciokrotnie bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących niż dwie dawki szczepionki firmy AstraZeneca - wynika z kolejnych badań, tym razem przeprowadzonych przez naukowców z Korei Południowej.
Reklama
Reklama

Poprzednie badania wykonano w Wielkiej Brytanii. Z opublikowanych w poprzednim miesiącu danych wynika, że podanie najpierw szczepionki AstraZeneca, a potem Pfizera bardziej zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących, jak i limfocytów T, pełniących ważne funkcje w układzie immunologicznym.

Jeszcze bardziej potwierdzają to badania przeprowadzone w Korei Południowej, którymi objęto 499 pracowników opieki medycznej. Szczepienia te realizowano w różnych schematach: 100 pracowników otrzymało dwie dawki preparatów AstraZeneka i Pfizer, 200 osób zaszczepiono Pfizerem, a pozostałym podano dwie dawki AstraZeneca.

Centrum Kontroli Chorób w Korei Południowej informuje, że u wszystkich ochotników wykryto poziom przeciwciał neutralizujących w ilości chroniącej przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osób, u których połączono szczepionki AstraZeneca i Pfizer (w takiej kolejności) poziom przeciwciał neutralizujących był aż sześciokrotnie wyższy niż wtedy, gdy podawano dwie dawki AstraZeneca.

Najnowsze dane wspierają decyzje, jakie już podjęto w niektórych krajach dotyczące łączenia dawek dwóch różnych preparatów przeciwko COVID-19. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstraZeneca, a potem Pfizer.

Analizowano również poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko różnym wariantom, jaki uzyskiwano dzięki szczepieniom. W przypadku wariantu Alfa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, był on jednakowy w przypadku wszystkich zastosowanych w badaniach schematów szczepień. Poziom przeciwciał neutralizujących był jednak niższy od 2,5 do 6 razy w przypadku wariantów Beta, Gamma oraz Delta, wykrytych odpowiednio w RPA, Brazylii i Indiach.

Czytaj więcej:

Mieszanie szczepionek Pfizer i AstraZeneca "daje wysokie stężenia przeciwciał"

Po infekcji Covid-19 przeciwciała utrzymują się "co najmniej przez 9 miesięcy"

Public Health England: Szczepionki Pfizera i AstraZeneca skuteczne również przeciwko Delcie

W Anglii rekordowo wysoki wskaźnik zakażeń w grupie 20-29 lat

Francuski ekspert: "Wkrótce nowy wariant wirusa. Powrót do normalności w 2023 r."

Badania: Sfermentowana soja blokuje zakażenie Covid-19

Szczepienia dzieci Moderną? EMA wyraziła zgodę

Badania w UK: Późniejsze podanie drugiej dawki Pfizera daje lepsze efekty

  Komentarze
  • ,,...,
   28 lipca, 15:51

   A jeszcze lepsze i w ogole najlepsze efekty daje laczenie Guardiana z BBC. Totalne wypranie mozgu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama