Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Podłoga pod choinkę": Wyjątkowy projekt londyńskiego PUNO

"Podłoga pod choinkę": Wyjątkowy projekt londyńskiego PUNO
Dzieci w kenijskich i nigeryjskich szkołach będą mieć w końcu normalną podłogę zamiast błota... (Fot. Owolusi Lucky)
Pracownicy Wydziału Nauk Społecznych i Zakładu Studiów o Afryce Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie (PUNO) realizują nietypowy, niskobudżetowy projekt naukowo-rozwojowy pod nazwą 'Floor4Africa'. Polega on na budowie betonowych podłóg w już istniejących szkołach i domostwach na wsiach oraz w miejskich slumsach Afryki.
Reklama
Reklama

W XXI wieku nawet 500 milionów ludzi w Afryce może jeszcze doświadczać tak prozaicznej dla nas rzeczy, jak brak podłogi. Czy to w domach, czy to w szkołach na wsiach i w slumsach Afryki nadal powszechnie spotyka się ziemne klepiska, które z przestrzeni prywatnej i publicznej Europy zaczęły znikać długo ponad 50 lat temu.

"W pierwszym wrażeniu ziemne klepisko wpisuje się w nasze stereotypy na temat Afryki: ciepło, łono natury, nomadyczny tryb życia. Nic bardziej mylnego. Ziemne klepisko tak samo, jak niegdyś w Europie, to po prostu symptom doświadczania ogromnej biedy. Dlatego aktywizujemy lokalne zasoby - od budowlańców po sprzedawców materiałów budowlanych - i budujemy podłogi betonowe w biednych małych szkołach oraz domach dużych rodzin znajdujących się w slumsach i na wsiach. To ma bardzo pozytywne oddziaływanie zwłaszcza w obszarze zdrowia. Jednak też rynku pracy, nielegalnej imigracji i systemu nauki" - tłumaczy Roman Mazur, dyrektor ds. strategicznego rozwoju w PUNO.

ONZ ustanowił 2030 rokiem zrównoważonych celów rozwoju, tzw. SDGs. Jest ich 17, z czego numerem jeden jest walka z biedą. Obecnie na Ziemi mieszka 8 miliardów ludzi - a z tego co ósmy człowiek doświadcza biedy i żyje w którymś ze slumsów w krajach rozwijających się.

Relatywna granica ubóstwa (ang. International Poverty Line) została określona przez World Bank na poziomie 1,90 USD. Oznacza to, że ludzie wydający na swoje życie dziennie mniej niż dwa dolary, znajdują się właśnie w gronie odbiorców projektu "Floor4Africa".

Okazuje się, że betonowa podłoga to w wielu miejscach Afryki luksus, na który mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić... (Fot. Owolusi Lucky)

Pierwsze podłogi betonowe w ramach projektu Floor4Africa zostały zbudowane w Kenii. To właśnie tam odbyły się oddelegowania naukowe pracowników PUNO biorących udział w realizacji projektu badawczego wspieranego przez Unię Europejską. Do dzisiaj betonowe podłogi powstały w Sierra Leone, Ganie i w Nigerii.

Nigeria jest bardzo specyficznym krajem o ogromnym rozwarstwieniu społecznym. Z jednej strony ponad 20-milionowe miasto Lagos tworzy większy PKB niż cała 50-milionowa Kenia, a z drugiej strony około 100 z ponad 200 milionów Nigeryjczyków doświadcza ekstremalnego ubóstwa.

Dlatego teraz na przedmieściach nigeryjskiego Akure – miasta trzy razy większego od polskiego Olsztyna, rozpoczynają się prace projektu "Floor4Africa". W małej 100-metrowej szkole podstawowej z jeszcze mniejszym oddziałem przedszkolnym zostanie zbudowana nie tylko podłoga betonowa, ale tym razem również szkolna toaleta. Całkowity budżet tego projektu to mniej niż 400 GBP.

W ramach kosztów znajdują się zawsze lokalnie kupowane, wyłącznie afrykańskie materiały budowlane, praca lokalnego murarza, a nawet nadzór lokalnie wybranego kierownika wdrożenia projektu. Taka aktywizacja lokalna jest dla odbiorcy zawsze darmowa i wpisuje się w cele SDG1, SDG3, SDG4 i SDG8.

Średni koszt zbudowania każdego metra kwadratowego betonowej podłogi w stosownym standardzie C16/20 (z 20-letnią gwarancją użytkowania i możliwością sprzątania zwykłym mopem) nie powinien przekroczyć nigdy 5 GBP. Dzięki obraniu sobie takiego wyzwania, projekt "Floor4Africa" jest uznawany przez Komisję ds. Walki z Biedą w parlamencie brytyjskim za jeden z najlepszych przykładów efektywności działań przeciw biedzie.

Ogranicza on też namnażanie się bardzo szkodliwego robactwa i zarazków w ziemnej podłodze, a także transmisję chorób pasożytniczych przenoszonych poprzez glebę (tzw. NTDs). Te w warunkach biedy mogą mieć często bardzo tragiczny przebieg. 

Zakończenie prac pod Akure nastąpi w okolicy świąt bożonarodzeniowych. Dzieci uczące się w tej szkole dostaną więc nietypowy prezent pod choinkę: betonową podłogę, która w porze deszczowej nie przemieni się w błoto, a w porze suchej nie będzie wzbijać tumanów kurzu.

Jak zaznacza Roman Mazur, "Floor4Africa" inspiruje także tamtejszych mieszkańców do bycia budowlańcami. Badania pokazują, że ryzyko migracji można obniżyć nawet o 40%, gdy ludzie widzą, jak istotne zmiany dzieją się poprzez aktywizację lokalnych zasobów, nawet z bardzo małym budżetem.

Relację z postępu prac można zobaczyć w zakładce BLOG na: www.floor4africa.com.

Londynek.net jest patronem medialnym projektu "Floor4Africa".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama