Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Ograniczenie aborcji wpływa na dzietność

"Dziennik Gazeta Prawna": Ograniczenie aborcji wpływa na dzietność
Zaostrzone prawo aborcyjne w Polsce zmniejszyło chęć powiększania rodziny. (Fot. Getty Images)
Wyrok TK w sprawie aborcji zmniejszył chęć posiadania dzieci i zwiększył polaryzację międzypokoleniową oraz płciową - wynika z najnowszego badania United Surveys dla DGP i RMF FM.
Reklama
Reklama

"Dane pokazują, że najbardziej radykalni są mężczyźni oraz starsze pokolenie. Za liberalizacją przepisów są młodzi" - czytamy w dzisiejszym "Dzienniku Gazeta Prawna".

Jak pisze gazeta, "po raz trzeci zapytaliśmy Polaków, jak oceniają obecną sytuację prawną dotyczącą aborcji oraz jak wyrok TK przekłada się na decyzje życiowe". Gazeta przypomniała, że dwa lata temu trybunał wykluczył możliwość przerywania ciąży z powodu wad płodu. "Pierwszy raz badaliśmy opinie ws. aborcji przed decyzją TK w 2020 r., następnie rok po i obecnie" - dodano.

Za prawem do przerywania ciąży opowiadają się w większości kobiety. (Fot. Getty Images)

Na pytanie, czy decyzja TK i wynikające z niej ograniczenia miały wpływ na decyzję o posiadaniu dzieci, ponad połowa respondentów odpowiedziała twierdząco: to zmniejszyło chęć powiększania rodziny. To o 7 pkt proc. więcej niż w badaniu w 2021 r.

Jak zauważa gazeta, widać też wyraźnie, że rośnie zwłaszcza odsetek kobiet, które tak myślą: rok temu 57 proc. uważało, że wyrok przełożył się na mniejsze chęci rodzenia dzieci, dziś jest to już 67 proc. Odsetek mężczyzn tak uważających jest podobny w obu edycjach badania: ok. 35 proc. Spadła natomiast liczba osób, dla których TK w ogóle nie miał wpływu na decyzje rodzinne - różnica wynosi 10 pkt proc.

W ocenie dziennika, z jednej strony rośnie liczba zwolenników liberalizacji prawa w porównaniu z wcześniejszym kompromisem. Dziś za złagodzeniem jest 42 proc. pytanych, w 2021 r. ten odsetek wynosił 36,5 proc. Z drugiej strony wiać też radykalizację postaw - równocześnie wzrósł bowiem dwukrotnie odsetek zwolenników zaostrzenia obecnego prawa z 2,7 proc. do 7 proc.

"Jednocześnie coraz bardziej widoczna jest polaryzacja ze względu na płeć. Odpowiedzi na pytanie, w jakich przypadkach można przerwać ciąże, mogłyby wskazywać, że Polacy stali się bardziej konserwatywni. Ale analizując rozkład odpowiedzi widać, że za takie wyniki odpowiada męska część ankietowanych" - pisze "DGP".

I tak np. przy pytaniu, czy przerywanie ciąży powinno być możliwe, jeżeli urodzenie dziecka miałoby zagrażać życiu matki, 92 proc. kobiet jest "za". Podobnie uważa 76 proc. mężczyzn. Analogicznie w sytuacji zagrożenia zdrowia matki: 76 proc. kobiet jest za możliwością aborcji, wobec 61 proc. mężczyzn.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą aborcji w Polsce

"Gazeta Wyborcza": PiS przegrywa aborcję

CBOS: Jak Polacy oceniają aborcję, rozwody i bicie dzieci?

Liczba kobiet poddających się aborcji w Anglii i Walii osiągnęła rekordowy poziom

USA: Co najmniej osiem stanów wprowadziło zaostrzone przepisy o aborcji

Hiszpania: Aborcja dla 16-latek i bez zgody rodziców

USA: Ustawodawcy Wirginii Zachodniej zatwierdzili ustawę antyaborcyjną

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama