Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego w Polsce

10 sierpnia 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego w Polsce
Para, która marzy o ślubie w plenerze w Polsce musi wystąpić w tej sprawie do kierownika dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. (Fot. Getty Images)

Na plaży, w parku, a może na jachcie? Polacy mają większą swobodę w wyborze miejsca na zawarcie związku małżeńskiego. Od 1 marca 2015 roku zmieniło się prawo i ślub można wziąć poza urzędem.

Zainteresowanie zawarciem związku małżeńskiego „pod chmurką” w Polsce jest ogromne. Jest jednak warunek, zgodnie z którym urzędnicy mogą odmówić
udzielenia ślubu poza USC.

Ślub nie będzie mógł się jednak odbyć poza USC, jeśli wybrane do tego miejsce nie gwarantuje zachowania powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Liberalizację przepisów dotyczących ślubów czy nadawania imion przewiduje nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.

Jak zorganizować ślub w plenerze?

Para, która marzy o ślubie w plenerze musi wystąpić w tej sprawie do kierownika dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. Żeby ślub mógł się odbyć poza urzędem, zaproponowane miejsce poza wspomnianą gwarancją "zachowania powagi i doniosłości ceremonii”, nie może stanowić zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ceremonii. Decyzja, czy zaproponowane przez narzeczonych miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.

Dotychczas małżeństwo można było zawrzeć poza urzędem jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwiają zorganizowanie ceremonii poza urzędem nie tylko w takich przypadkach.

Mniej papierków

Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. To ma uprościć postępowanie oraz zmniejszyć koszty po stronie obywatela.

Zobacz film USC mówiący między innymi o zmianach przepisów dotyczących zawierania małżeństwa w Polsce:


 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama