Komu przysługują bezpłatne recepty w Wielkiej Brytanii?

26 lutego 2019, Londynek.net 920
Komu przysługują bezpłatne recepty w Wielkiej Brytanii?
Za lekarstwa na receptę w Anglii od 1 kwietnia 2019 roku trzeba zapłacić 9 funtów, w innych regionach UK są one darmowe. (Fot. Getty Images)

Za wypisanie recepty w Anglii pobierana jest opłata. Kwota jest stała, dowiedz się komu przysługują bezpłatne leki na receptę.

Stawka za wypisanie recepty w Anglii wynosi 9 funtów. Za receptę lekarstw na 3 miesiące koszt wynosi 29,10 funtów, na cały rok to 104 funty.

Takie ceny obowiązują od kwietnia 2019 roku. Jednak niektóre osoby są upoważnione do otrzymywania bezpłatnych recept, a także do ubiegania się o zwolnienie z opłaty (exemption certificate).

O takie zaświadczenie można ubiegać się w NHS. Wystarczy poprosić swojego lekarza o formularz FP92A. Twój GP - lekarz rodzinny, lekarz ze szpitala lub lekarz dyżurny musi potwierdzić złożone przez oświadczenie.

Osoby, którym przysługuje prawo do otrzymania bezpłatnej recepty to:

  • osoby poniżej 16. roku życia,
  • osoby w wieku 16-18 lat, które uczą się w trybie dziennym,
  • osoby w wieku powyżej 60 lat,
  • osoby cierpiące na niektóre rodzaje schorzeń,
  • kobiety w ciąży,
  • młode matki - przez 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

Do bezpłatnej recepty są także upoważnione osoby lub partnerzy korzystający z:

  • Income Support,
  • Jobseeker's Allowance,
  • Universal Credit. 

Należy pamiętać, aby podczas wizyty w aptece i realizowaniu darmowej recepty posiadać dokument potwierdzający prawo do jej otrzymania.

Inaczej jest w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Tam nie pobiera się w ogóle opłat za leki na receptę. Warunkiem jest rezydowanie w którymś z tych regionów. I tak na przykład mieszkaniec Anglii nie dostanie darmowych leków w Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (9)


Gosia R

I jeszcze warto dodać ,że istnieje NHS Prescription Prepayment Certificate.Może nie są za darmo ale prawie za darmo! Za jedyne 104 funtow rocznie rozłożone na raty miesięczne 10, 40 Ł- przysługuje nam nieograniczona liczba leków i recept. Można też wykupić na 3 miesiące za 27 funtów. Wystarczy zadzwonic i ustalic direct debit. Najpierw dostaje się papier potwierdzający a po pierwszej wpłacie przysyłają plastikową kartę. Ja z tego korzystam i oszczędziłam dużo pieniędzy, bo średnio wydawałabym ok. 40 funtów miesięcznie. Polecam

~Magda

jesli ja nam jeszcze child tax credit i housing benefit i one nie sa jeszcze zmienione na ten jeden universal credit to tez przysluguja mi bezplatne leki?

@Magda

Jeśli masz child tax credit możesz mic tzw. NHS medical card, która uprawnia Cię do bezpłatnych leków i wizyt u dentysty

~Gość

Gosiu mam pytanie czy możesz podać dane kontaktowe do NHS Prescription Prepayment Certificate.Dziękuję bardzo

~Andzia271104

Witam a czy należą się darmowe leki na Astmę dla kobiety 32 letniej. ..

~Ukipedia

Darmowe leki mogą otrzymywać na przykład osoby bezrobotne. W Wielkiej Brytanii za lekarstawa nie płaci się więcej niż 8,04
Link:
http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcosts/Pages/Prescriptioncosts.aspx

~GOSC

Prawo do bezplatnej recepty maja osoby cierpiace na niektore rodzaje schorzen. Czy istnieje jakis wykaz tych schorzen ? Czy kwalifikoje sie nadcisnienie tetnicze . Bede wdzieczny za podpowiedz.

~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~PabloWhodini

Nalezy sie.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama