Menu

Szkoły podstawowe w Wielkiej Brytanii

Szkoły podstawowe w Wielkiej Brytanii
Wybór szkoły podstawowej dla dziecka jest niezwykle ważny. (Fot. Getty Images)
Wybranie szkoły dla Twojego dziecka jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć. Warto więc poświęcić temu uwagę odpowiednio wcześnie.
Reklama

Wybór szkoły dla dziecka jest niezwykle ważną sprawą. Im wcześniej rodzice zajmą się złożeniem podania do odpowiedniej placówki, tym większa szansa na otzrymanie w niej miejsca dla dziecka. Szkoły w Wielkiej Brytanii są przepełnione, jest więc duża konkurencja w procesie przyjmowania nowych uczniów.

Inny system

System oświaty w Wielkiej Brytanii w dużej mierze różni sie od systemu polskiego. Edukacja obowiązkowa zaczyna sie wcześniej niż w Polsce (zwykle przed piątymi urodzinami dziecka), tak więc wielu rodziców oraz dzieci, szczególnie jeśli dopiero co przybyli do Wielkiej Brytanii, nie są przygotowani na tak wczesne rozpoczęcie szkoły. Proces wyboru oraz zapisów dziecka do szkoły może być skomplikowany, szczególnie przy braku znajomości tutejszego systemu edukacji.

Kiedy zapisać dziecko do szkoły?
Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii jest obowiązkowe dla dzieci od 5 do 16 roku życia. Dla każdego dziecka zamieszkałego w Wielkiej Brytanii edukacja jest bezpłatna do 19 roku życia.

W Anglii oraz w Walii większość władz lokalnych przyjmuje dzieci do szkoły na początku semestru w którym dziecko ukończy 5 lat. 

W związku z tym, że w niektórych szkołach dzieci mogą rozpoczynać naukę tylko we wrześniu, w zależności kiedy przypada ich miesiąc urodzenia, mogą rozpocząć krótko po swoich czwartych urodzinach.

Dziecko nie jest zobowiązane uczęszczać do szkoły aż do semestru który wypada po semestrze w którym kończy ono 5 lat.

Znalezienie odpowiedniej szkoły

Na samym początku poszukaj w internecie szkoły, która znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania. By znaleźć szkołę w Twojej lokalizacji kliknij na ten link.

Gdy już zorientowałeś się jakie szkoły znajdują się blisko Ciebie, dobrze jest byś zaczerpnął informacji ze źródła i wybrał się do wybranych przez siebie placówek. By dowiedzieć się jak wybrana przez Ciebie szkoła stoi w rankingu Ofsted i by dowiedzieć się więcej o rankingu Ofsted kliknij na ten link.

Składanie podania o przyjęcie Twojego dziecka do wybranej przez Ciebie szkoły

Zanim złożysz podanie, zapoznaj się z wymaganiami, jakie stawia wybrana przez Ciebie szkoła Twojemu dziecku. Im szkoła bardziej popularna, tym wymagania do spełnienia mogą być wyższe. Co więcej, trudniej będzie o miejsce. Najczęściej aplikacje o przyjęcie składa się w okresie jesiennym  w roku poprzedzającym czas, w którym Twoje dziecko miałoby zacząć edukacje.

By zapoznać się z tym, jak wyglądają kryteria przyjęcia, kliknij na ten link.

Terminy

Starając się o przyjęcie Twojego dziecka do szkoły, musisz przestrzegać ustalonych terminów, by złożyć odpowiednie dokumenty, jak aplikacje Twojego dziecka o miejsce w wybranej placówce. By uzyskać na ten temat więcej informacji, kliknij na ten link.

Jeżeli Twoje dziecko nie dostanie się

Jeżeli stanie się tak, że Twoje dziecko nie dostanie się do wybranej przez Ciebie szkoły, zawsze możesz się odwołać od tej decyzji. By dowiedzieć się więcej na ten temat - kliknij na ten link.

Wybór szkoły w innej lokalizacji niż Anglia

Gdy chciałbyś/chciałabyś wysłać swoje dziecko do szkoły poza Anglią. Kliknij na linki poniżej by uzyskać więcej informacji.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł
  Reklama