Menu

Dyplom technika (HNC) i ukończenia studiów technicznych (HND)

Dyplom technika (HNC) i ukończenia studiów technicznych (HND)
Jeśli chcesz iść na studia wyższe i zyskać uznane kwalifikacje do wykonywania konkretnej pracy, BTEC HNC lub HND może okazać się dobrym wyjściem. Kursy na HNC i HND skupiają się na zdobywaniu wiedzy w praktyce i mogą być początkiem kariery zawodowej lub pomóc Ci wykwalifikować się w obecnym zawodzie.
Reklama

HNC i HND

HNC (Higher National Certificate), czyli dyplom technika i HND (Higher National Diploma), czyli dyplom ukończenia studiów technicznych są dyplomami dającymi wykształcenie wyższe, które otrzymuje się po ukończeniu kursu praktycznego. Podczas gdy licencjat skupia się na uzyskaniu wiedzy, HNC i HND są pomyślane tak, aby zapewnić umiejętności pozwalające zastosować wiedzę w praktyce. Są bardzo cenione przez pracodawców w WB i za granicą, liczą się też przy staraniu o członkostwo w organizacjach naukowych, itp.

HNC i HND można odbyć w ponad 400 college'ach wyższych i college'ach kształcenia zawodowego. Zdobycie HNC może trwać rok w trybie dziennym i dwa lata w trybie zaocznym (lub np. w przypadku studiowania przez internet). Zdobycie HND trwa dwa lata w trybie dziennym i również może zostać odbyty zaocznie (co trwa dłużej).

HNC i HND są na poziomie 5 Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych. Program ten pokazuje, czym różnią się zdobywane kwalifikacje, pod względem wymagań stawianych studentowi.

BTEC - BUSINESS & TECHNOLOGY EDUCATION COUNCIL

W trakcie studiów, zaliczając poszczególne semestry, student ma możliwość uzyskania:

HNC - Higher National Certificate,
HND - Higher National Diploma.

HNC = zaliczenie I roku studiów,
HND = zaliczenie I i II roku studiów.

Po uzyskaniu HND wystarczy rok studiów do uzyskania licencjatu w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej.

Dostępne przedmioty

Kursy HNC i HND są dostępne w szerokim zakresie tematów, włączając:

 • rolnictwo
 • komputery i IT
 • budownictwo i inżynieria wodno-lądowa
 • inżynieria
 • zdrowie i opieka
 • biznes i zarządzanie
 • sport i gimnastyka
 • sztuki widowiskowe
 • sprzedaż detaliczna i dystrybucja
 • zarządzanie w hotelarstwie

Kto może iść na taki kurs?

Aby studiować w celu otrzymania HNC lub HND, musisz mieć pewne kwalifikacje. Większość kursów HND wymaga A level (lub odpowiednika).

Wyszukaj kursy online

Możesz wyszukać kursy HNC i HND w swojej okolicy na stronie Directgov, łącznie ze szczegółami warunków przyjęcia na konkretne kierunki.

Możesz też wyszukać kursy na stronie Universities and Colleges Admissions Service (UCAS).

Jak jesteś oceniany?

HNC i HND są najczęściej oceniane na podstawie zadanych prac, projektów i zadań praktycznych które wykonujesz w ciągu trwania kursu.

Oceny

Jeśli ukończysz HNC lub HND, przedmioty oceniane są trzema stopniami:

 • dostateczna
 • wyróżnienie (merit)
 • wyróżnienie (distinction)

Dokąd to prowadzi?

Ponieważ HNC i HND mają na celu zapewnienie kwalifikacji w konkretnym zawodzie, mogą być początkiem kariery zawodowej. Możesz też wykorzystać je do poprawienia kwalifikacji w Twojej obecnej pracy, na przykład jako szczebel w karierze mogący pomóc Ci zostać profesjonalistą w jakiejś dziedzinie. Po dodatkowej nauce możesz zamienić HNC lub HND na licencjat. Kiedy już skończysz kurs, HNC może umożliwić Ci wstęp na drugi rok studiów dyplomowych, natomiast HND  na drugi lub trzeci rok.

Dyplom ukończenia studiów

Dyplom ukończenia studiów to coś podobnego do HND. Potwierdza on Twoje kwalifikacje zawodowe i jest bardzo szanowany przez pracodawców w WB i za granicą. Kurs trwa przeważnie dwa lata i umożliwia studiowanie takich przedmiotów jak księgowość, budownictwo, inżynieria, opieka, nauki ścisłe, technologia i projektowanie materiałów włókienniczych. Możesz taki dyplom zamienić na dyplom ukończenia studiów wyższych po dodatkowym roku studiowania. Dyplomy, według Framework for Higher Education Qualifications, są na poziomie średniozaawansowanym.

Certyfikat studiów wyższych

Certyfikaty studiów wyższych potwierdzają kwalifikacje bardziej naukowe niż zawodowe. Są porównywalne z HNC a żeby je zdobyć wystarczy jeden rok dziennych studiów. Są na poziomie certyfikatów FHEQ.

Jak złożyć podanie i gdzie dowiedzieć się więcej

Aby dowiedzieć się więcej na temat HNC, HND i certyfikatów lub dyplomów wykształcenia wyższego, kliknij "Jak dostać się na studia wyższe" poniżej. Możesz też złożyć aplikację na stronie UCAS.

HNC i HND odbywają się dzięki komisji kwalifikacyjnej Edexcel; odwiedź ich stronę aby dowiedzieć się więcej.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł
  Reklama