Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

GP - lekarz rodzinny

Każda osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii, powinna być zarejestrowana u lekarza rodzinnego, zwanego w skrócie GP, czyli General Practitioner. Jeżeli ktoś jest chory lub martwi się o zdrowie członków rodziny, to właśnie do GP może udać się po poradę lekarską.
Reklama
Reklama

 Twoja lokalna przychodnia zapewnia kompletny zakres usług medycznych, włączając w to doradztwo związane ze zdrowiem, badania, diagnozowanie symptomów, przepisywanie lekarstw.

Rejestracja w przychodni

Po wybraniu przychodni, trzeba się w niej zarejestrować jako pacjent NHS . W celu zarejestrowania się, należy się udać do recepcji, gdzie można uzyskać informacje na temat tego, czy mieszka się w rejonie podlegającym danej przychodni oraz czy ta konkretna przychodnia przyjmuje zapisy nowych pacjentów.

Nie ma już konieczności rejestracji u konkretnego lekarza, teraz możesz zdecydować jaki lekarz, pielęgniarka czy specjalista ma się Tobą zajmować, bez konieczności podawania powodów.

Jeśli przychodnia, wyraża zgodę na przyjęcie Cię na listę swoich pacjentów, będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny ( GMS1 ), który otrzymasz na recepcji. Twoja dokumentacja medyczna zostanie przesłana do twojej nowej przychodni. Chcesz znaleźć swoją lokalną przychodnie? Kliknij tutaj.

Jeśli mieszkasz w znacznej odległości od przychodni lub lista pacjentów jest już zamknięta, Twoja aplikacja może zostać odrzucona. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce skontaktuj się z Primary Care Trust (PCT), powinni oni szybko znaleźć inną przychodnie lekarską. Przychodnia, która odmówiła wciągnięcia Cię na listę swoich pacjentów, powinna uzasadnić swoją decyzję. Nie może dojść do aktów dyskryminacji na tle rasowym, ze względu na płeć, wiek, wyznawaną religię, status socjalny, orientację seksualną, niepełnosprawność, czy stan zdrowia.

Ważne!

Przychodnie w Anglii od poczatku 2016 roku mogą skreślić z listy pacjentów te osoby, które w ciagu pięciu lat nie korzystały z porady lekarza GP lub nie wykonywały badań w przychodni.

Jakich usług można oczekiwać

Jeśli Twój stan nie jest poważny, możesz oczekiwać na wizytę do dwóch dni roboczych, jednakże czas oczekiwania, uzależniony jest także od ilości pacjentów. Bardzo ważne jest, by przestrzegać umówionych wizyt oraz informować z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem o odwołaniu wizyty. Jeśli doświadczasz problemów z komunikacja lub uważasz, że potrzebujesz więcej czasu na przedyskutowanie swojego stanu zdrowia z lekarzem, umów się na dłuższą wizytę.

Twój lekarz, czyli GP (general practitioner) zazwyczaj będzie miał do dyspozycji zespół pielęgniarek, wizytatorów i położnych, jak również innych specjalistów, takich jak fizjoterapeuci czy terapeuci zajęciowi.

Twój lekarz zapewni leczenie i sprzęt odpowiedni do Twoich wymagań. Możesz zostać skierowany na specjalistyczne badania do szpitala lub innego zakładu miejskiego. Czasem istotne będzie dokonanie pewnych ustaleń przed wizytą u lekarza. Przykładowo, jeśli masz problemy ze słychem, lub jesteś głuchoniemy, można zapewnić obecność tłumacza języka migowego.

Przychodnie po godzinach i wizyty domowe

Twój lekarz może przyjmować zarówno po godzinach jak i udzielać wizyt domowych

Wszystkie przychodnie zapewniają usługi w nagłych wypadkach. Usługi te są przeznaczone tylko dla nagłych wypadków, dla pacjentów, którzy nie mogą czekać na otwarcie przychodni w normalnych godzinach. Sprawdź schemat związany z usługami po godzinach, obowiązujący w twojej przychodni. Jeśli masz pytania lub mniej pilny problem ze zdrowiem, skontaktuj się z NHS pod numerem 0845 46 47.

* NHS Direct

Wizyty domowe

Jeśli jesteś zbyt chory lub ze względu na stan fizyczny nie możesz udać się do przychodni, można zaaranżować wizytę lekarza w domu. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub nie możesz wychodzić z domu. Sprawdź szczegóły w swojej przychodni.

Zmiana przychodni lekarskiej

Masz prawo do zmiany przychodni lekarskiej bez podania powodów. Proces szukania nowej przychodni jest taki sam jak proces rejestracji. Będzie bardzo przydatne, jeśli poinformujesz o tym fakcie aktualną przychodnie.

Recepty

Jeśli potrzebujesz lekarstwa, Twój lekarz wypisze dla receptę, z którą powinieneś udać się do apteki. W zależności od przepisanego lekarstwa, będziesz mógł otrzymać nową receptę w swojej przychodni, bez konieczności odbycia kolejnej wizyty u lekarza. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, lekarstwo może zostać dostarczone do cCebie do domu, dzięki porozumieniu pomiędzy twoim lekarzem a aptekarzem.

Składanie skarg na swojego lekarza

Jeśli chcesz złożyć skargę na opiekę lub usługi świadczone przez Twojego lekarza lub przychodnie, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za skargi w twojej przychodni. Dodatkowo, jeśli chcesz możesz skorzystać z usługi Health Complaints, dostępnej poprzez Health Service Ombudsman.

 Rejestracja dziecka

Będziesz musiał wypełnić formularz FP58 , który otrzymasz z rejestru Urodzin, Zgonów i Małżeństw, i zanieść go do wybranej przez siebie przychodni.

  Komentarze
  • Aleksandra Dabek
   5 czerwca 2012, 22:09

   Co do instytucji pomagajacych przy skladaniu skarg, to o 'Health Complaints' osobiscie nie slyszalam a zajmuje sie sprawami o zaniedbania w sztuce lekarskiej. Polecam skontaktowanie sie po nieodplatna pomoc z nastepujacymi organizacjami: 'Patient Advice and Liaison Service' dostepny w kazdym szpitalu oraz 'Independent Complaints Advocacy Service'. Jesli uzyskana odpowiedz na skarge nie jest satysfakcjonujaca, to sprawe mozna skierowac do 'Parliamentary and Health Service Ombudsman' ktory jest niezalezny od rzadu. Chetnie udziele dalszych wskazowek (alexdabek@boltburdonkemp.co.uk).

  • Czytelnik
   13 grudnia 2016, 13:10

   Jeżeli chodzi o sprawy medyczne to korzystam tylko wiedzy polskich lekarzy. Kilka razy byłam u GP i oprócz leków na zbicie gorączki lub przeciwbólowych to nic konkretnego nie usłyszałam. Po trzech tygodniach kaszlu u mojego dziecka trafiłam do Polmedicsu do dr Aliny Kujawy już na pierwszej wizycie zdiagnozowała problem i przepisała lekarstwa i po nich moja Marysia zaczęła wracać do zdrowia. Od tamtej pory jak mam się leczyć to najpierw idę do Polmedics

  • Marta
   5 stycznia 2017, 17:43

   hej:) a co jeśli nie mówię po angielsku.. Czy mają obowiązek zapewnić mi tłumacza??

  • Zula
   13 lipca 2017, 05:16

   jak leczysz zię w anglii,musisz być wierzący,w cuda,bo medycyna,tam,nie dla podludzi

  • THC
   14 września 2017, 15:53

   Lekarze z krajow bliskiego wschodu nie wiedza nic. Znajoma mowi, ze jej maz pracuje w szpitalu jest lekarzem i ma 24 lata! Jak to mozliwe sie pytam? Odp: zaczal praktyke jak mial lat 15 na zwlokach po bombardowaniu itd.! Oni nie maja zadnego wyksztalcenia medycznego.

  • Rambk123
   6 listopada 2018, 06:27

   Jakoś usług to tragedia, ylem ul ekarza sgosilem swoje problemy. Na yo, to że źle lekarstwa mi wpisał a on na to to niemożliwe że się myli, najlepiej jak przyjmował Pakistaniec,odrazu stwierdził że jestem zdrowy przy zaniku czucia w modzie i ogólnych bólach neurologicznych, pier.. Nhs jadę do Polski na badania, TO JEST TRAGEDIA I TERAZ JUŻ SIĘ NIE DZIWIĘ ŻE TU TYLE NIEPEŁNOSPRAWNYCH CHODZI

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama