Menu

Nowy punktowy system imigracyjny w UK

Nowy punktowy system imigracyjny w UK
Nowy system imigracyjny obowiązuje w UK od 1 stycznia 2021 roku. (Fot. Getty Images)
Nowy system imigracyjny ma sprawić, że na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne gospodarce niezależnie od paszportu, a imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania pracy obecnym na miejscu – tłumaczy brytyjski minister ds. imigracji Kevin Foster. Nowe uregulowania weszły w życie 1 stycznia 2021.
Reklama
Reklama

Zgodnie z nowym punktowym systemem, potencjalni nowo przybyli imigranci z państw Unii Europejskiej będą tak samo traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw.

Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Zmiany dotyczą jednak tylko nowych imigrantów, a nie tych, którzy już przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

W przypadku przyjazdów w celu odwiedzenia rodziny czy turystycznych na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy nie będzie potrzebna wiza. Jednak jeśli ktoś zamierza przyjechać w celu podjęcia pracy albo studiów na okres dłuższy niż sześć miesięcy, musi wcześniej sprawdzić, czy spełnia warunki zgodnie z nowym systemem.

W praktyce oznacza to, że ktoś chcący podjąć pracę po 1 stycznia 2021 r. będzie musiał sprawdzić, czy to stanowisko pracy kwalifikuje się do rekrutacji na podstawie nowego punktowego systemu, sprawdzić czy potencjalny pracodawca jest zaaprobowanym sponsorem zgodnie z nowym systemem, a jeśli tak – musi złożyć wniosek o wizę pracowniczą. W przypadku obywateli UE taki wniosek można złożyć przez aplikację w smartfonie.

Po zakończeniu okresu przejściowego - czyli 30 czerwca 2021 roku - zmieniły się także zasady nabywania praw do zasiłków i innych świadczeń, ale dotyczy to tylko nowo przybyłych osób. Ci obywatele UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii – i uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej – zachowują wszystkie dotychczasowe prawa.

Więcej informacji: GOV.UK/PrzeprowadzkaDoWielkiejBrytanii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama