Menu

Uczeni dowiedli, że "nadrabianie" w weekendy braku snu jest jednak zdrowe!

Uczeni dowiedli, że "nadrabianie" w weekendy braku snu jest jednak zdrowe!
W weekendy można się wylegiwać w łóżku znacznie dłużej... i nadrabiać brak snu. (Fot. Getty Images)
Na problemy ze snem narzeka dziś coraz więcej osób. Natłok codziennych obowiązków i nadmiar stresu powodują, że wielu z nas nie śpi wystarczająco długo, co próbuje nadrobić w weekend. Choć dotychczasowe ustalenia naukowców wskazywały, że nie jest to strategia korzystna dla zdrowia, nowe badanie temu przeczy.
Advertisement
Advertisement

Niedobór snu – często definiowany jako mniej niż 7 godzin snu na dobę – może powodować szereg problemów zdrowotnych. Chroniczna bezsenność prowadzi często do rozwoju cukrzycy, otyłości i depresji, a ponadto negatywnie wpływa na metabolizm i wygląd skóry oraz przyspiesza proces starzenia organizmu.

Zła jakość snu lub niewystarczająca jego ilość grozi również pogorszeniem funkcjonowania układu krążenia.

Na problemy ze snem uskarża się tymczasem coraz więcej osób. Natłok codziennych obowiązków i nadmiar stresu powodują, że wielu z nas nie śpi odpowiednio długo, co próbuje nadrobić w weekend, wylegując się w łóżku do południa. Jak dotąd większość naukowców nie rekomendowała tego rodzaju strategii.

Jedno z badań wykazało, że "nadrabianie" snu w dni wolne od pracy prowadzi do osłabienia organizmu i większej podatności na infekcje.

Chroniczny brak snu jest bardzo groźny dla naszego zdrowia... (Fot. Getty Images)

Nowe światło na tę kwestię rzucili właśnie uczeni z Państwowego Laboratorium Chorób Zakaźnych w Chinach. Badacze odkryli bowiem, że odzyskiwanie utraconych godzin snu w weekendy redukuje – i to znacząco – ryzyko chorób serca. Specjaliści wzięli pod lupę dane pozyskane od 90 tys. osób uczestniczących w projekcie brytyjskiego Biobanku, a następnie przeanalizowali ich szpitalną dokumentację.

Okazało się, że badani, którzy uzupełniali braki snu w soboty i niedziele, byli o 20 proc. mniej narażeni na rozwój schorzeń sercowo-naczyniowych.

Rigved Tadwalkar, kardiolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii, który nie brał udziału z badaniu, w rozmowie z serwisem Medical News Today podkreślił, że wyniki mocno go zaskoczyły.

"To kolejny dowód na niezwykłą zdolność ludzkiego organizmu do regeneracji. Jest to zarazem dodatkowy argument przemawiający za tym, aby priorytetowo traktować sen, nawet jeśli oznacza to konieczność zmodyfikowania weekendowego harmonogramu" – skomentował ekspert.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 14.01.2025
GBP 5.0729 złEUR 4.2737 złUSD 4.1658 złCHF 4.5477 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement