Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

10 powodów, dla których warto odwiedzić Podkarpacie

10 powodów, dla których warto odwiedzić Podkarpacie
Podkarpacie skrywa wiele sekretów... (Zdjęcia: Getty Images)
Podkarpacie może być ostatnim miejscem, o którym pomyślisz, gdy będziesz planował swój wakacyjny urlop. I nawet nie wiesz, jak wiele stracisz! A przynajmniej nie wiedziałeś do tej pory, bo przed Tobą 10 najważniejszych punktów wycieczki po tym fascynującym regionie Polski.
Reklama
Reklama

Podkarpacka gościnność powędrowała aż do Wielkiej Brytanii i wyrwała mnie na kilka dni z londyńskiej rzeczywistości. Na zaproszenie władz tego regionu otrzymałem możliwość zwiedzenia go od podszewki, a także poznania wielu ciekawostek, o których wcześniej nie miałem pojęcia.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co dokładnie miałbyś robić na Podkarpaciu, poniższa lista może rozwiać Twoje wątpliwości i pokazać, że miejsce to jest idealną propozycją na urlop. Zaczynamy!

Rzeszów - stolica innowacji

Począwszy od przepięknego rynku i jego podziemnych tras, a kończąc na wyjątkowych muzeach, jak np. Muzeum Dobranocek, Rzeszów oferuje więcej, niż może Ci się wydawać. W centrum tego stosunkowo niewielkiego miasta, które pełni rolę stolicy Podkarpacia, na każdym kroku czekają na Ciebie prawdziwe kulinarne perełki. Nie brakuje tu restauracji serwujących lokalne jedzenie jak np. proziaki, jak i pubów podających piwo z własnych browarów.

Widok na ratusz miejski w Rzeszowie.

Rzeszów to jednak coś więcej niż tylko historia i kuchnia. To również przyszłość - nie bez powodu miasto używa w swoich sloganach reklamowych sformułowania "stolica innowacji".

Zwiedzając to miejsce można poczuć wręcz towarzyszącego mu ducha nowoczesności. Swoje siedziby ma tu wiele firm z branży lotniczej, która z roku na rok rozwija się coraz prężniej. W Rzeszowie mieści się również jedyna w Polsce, a być może nawet w Europie, okrągła kładka dla pieszych - znajduje się 6 metrów nad ziemią, a do jej budowy użyto egzotycznego drewna i hartowanego szkła.

W Rzeszowie ma również miejsce wiele ciekawych eventów, takich jak choćby Carpathia Festival, Jarmark Rzecza czy Targi EKOGala. Na tych ostatnich miałem okazję gościć podczas swojego ostatniego pobytu, a swoje spostrzeżenia z nich opisałem w artykule: "Wizyty na Podkarpaciu ciąg dalszy: Targi Ekogala".

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Rzeszowa jest również Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Musisz uwierzyć mi na słowo - nie sposób przejść obok niego obojętnie!

Zamek w Krasiczynie

Prawdziwa perełka, którą warto odwiedzić podróżując z Rzeszowa do Przemyśla. Majestatyczny zamek skrywa wiele tajemnic i aby poznać je wszystkie, musisz zwiedzić jego bogato zdobione wnętrza. Budowla robi jednak wrażenie również na zewnątrz m.in. za sprawą sfraffiów - niezwykłej techniki rysunku ściennego, którą podziwiać możemy na dziedzińcu.

Miejsce to warto odwiedzić zwłaszcza latem, a to za sprawą królewskiego ogrodu pełnego rzadkich gatunków roślin z całego świata. Ciekawostką jest fakt, że na miejscu można wynająć nocleg (w samym zamku!) oraz skosztować lokalnej kuchni w klimatycznej restauracji. Tak, sprzedają również lokalne piwo!

Mnóstwo ciekawostek na temat samego zamku umieściłem w swoim materiale pt. "Jesteś na Podkarpaciu? Tego zamku nie możesz pominąć!".

Przemyśl

Jeśli kochasz historię, architekturę i militaria, lub choćby jeden z tych tematów, Przemyśl będzie miejscem, z którego nie będziesz chciał wrócić.

Miasto było kiedyś bardzo ważnym punktem na mapie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj powstał 45-kilometrowy zespół obiektów obronnych (piętnastu głównych i kilkudziesięciu mniejszych). Twierdza Przemyśl to trzecia co do wielkości twierdza w Europie (po Antwerpii i Verdun) i wyjątkowe miejsce, obok którego trudno przejść obojętnie.

Przemyśl to jednak również przyciągająca wzrok architektura. Secesyjne budowle są prawdziwą ucztą dla oczu turystów, zwłaszcza tych z zacięciem do fotografii.

Więcej na temat Przemyśla dowiesz się z mojego artykułu: "Garść powodów, dla których powinieneś odwiedzić Przemyśl".

Pałac w Julinie

Pałac myśliwski w Julinie pozwoli Ci odbyć małą podróż w czasie, a to za sprawą swojego unikatowego stylu. Zbudowany na wzór tyrolsko-szwajcarski obiekt wybudowano w całości z modrzewiowych płazów. Będąc na miejscu może obudzić w sobie prawdziwą smykałkę do polowań i poczuć się jak myśliwy!

W pobliżu pałacu znajduje się rezerwat przyrody Wydrze, który zachęca do odwiedzenia wszystkich wielbicieli leśnych wędrówek i pomników przyrody.

Bieszczady

Może to już najwyższa pora, aby zrobić to, co powtarzałeś tyle razy i naprawdę wyjechać w Bieszczady?

Uznawane za najbardziej dzikie i najmniej skażone przez działalność ludzką góry w Polsce to oczywistość na tej liście i świetny powód, aby odwiedzić Podkarpacie. Nawet jeśli nie jesteś wielbicielem pieszych wędrówek, warto je odwiedzić w celach historycznych - nie brakuje tu licznych pozostałości po dawnych wsiach, w których odnaleźć można domostwa, cmentarze czy ruiny cerkwi.

Jezioro Solińskie

"Bieszczadzkie morze" oferuje nie tylko niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki. To również świetna baza startowa dla naszej wizyty w tym regionie Polski. W pobliżu jeziora zadbano o odpowiednią infrastrukturę turystyczną - możesz tu wynająć nie tylko nocleg, ale również wypożyczyć sprzęt wodny (rowery wodne cieszą się ogromnym wzięciem!) czy odwiedzić uzdrowisko w Polańczyku.

Klimat tego miejsca zachęca do dłuższego pobytu i delektowania się pobytem w Bieszczadach. Koniecznie w miłym towarzystwie!

Liczne muzea i podziemne trasy

Podziemne trasy odnajdziesz m.in. w Przemyślu czy Rzeszowie. Są one żywym dowodem na fascynującą historię Podkarpacia - warto je odwiedzić zwłaszcza z przewodnikiem (koszt jest naprawdę niewielki).

Jeżeli chodzi o muzealną część regionu, mnogość tego rodzaju przybytków może przyprawić o ból głowy. Warto zaplanować wizytę w muzeach odpowiednio wcześnie, aby zobaczyć ich jak najwięcej w czasie naszej podróży.

Muzeum Dobranocek, Muzeum Dzwonów i Fajek, Muzeum Lalek, Muzeum Marii Konopnickiej, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Muzeum Gorzelnictwa... Chyba każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Nie wolno pomijać tych punktów turystycznych, ponieważ muzealne zasoby i kolekcje są naprawdę imponujące i pozwalają lepiej zrozumieć ducha regionu.

Regionalna kuchnia

Na Podkarpaciu mieszają się smaki Łemków, Rzeszowiaków, Rusinów, Lasowiaków, Podgórzan i wielu innych grup etnicznych. Charakterystycznym przysmakiem są tu proziaki. Ci, którzy znają lokalną gwarę od razu zgadną, w czym tkwi ich sekret - "proza" oznacza tutaj "sodę".

Wielbiciele słodkości polubią amoniaczki korniaktowskie. Charakterystyczny maślany smak ciastek na długo zapada w pamięć i powoduje, że przysmak ten jest świetnym towarzyszem kawy czy herbaty.

Kolejną "specjalnością" mieszkańców Podkarpacia są gołąbki z kaszy gryczanej. To jedno z tych dań, po których zjedzeniu stwierdzisz, że mógłbyś zostać wegetarianinem. Zmienisz jednak zdanie, gdy ktoś zaserwuje Ci... kacapoły! To jeden z najstarszych przepisów w regionie. Wyraziste kluseczki wykonuje się z ziemniaków i słoniny, czasami również faszeruje twarogiem. Wielbiciele dań mącznych będą w siódmym niebie!

Nie sposób nie wspomnieć również o fuczkach, czyli "plackach ziemniaczanych" na bazie kapusty kiszonej wymieszanej z ciastem naleśnikowym. Smakują wybornie, zwłaszcza w zestawieniu z grzybowym sosem.

Skansen w Sanoku

Największy skansen w Polsce! To jedyne takie miejsce, w którym na własnej skórze można doświadczyć życia ludzi, którzy zamieszkiwali w przeszłości Podkarpacie.

Skansen podzielono na kilka sektorów, a każdy z nich odsłoni przed Tobą kolejne tajemnice. Najmłodszym jest ten poświęcony przemysłowi górnictwa naftowego - nie bez powodu, bo to właśnie w tym regionie trudzono się nim w czasach, kiedy nikt na świecie nawet o tym nie myślał!

Na terenie skansenu odbywają się liczne imprezy np. Kiermasz Karpackich Smaków, Festiwal Zaklęte w Drewnie czy Jarmark Folklorystyczny. Warto sprawdzić, kiedy się odbywają, aby odwiedzić to miejsce w odpowiednim czasie.

Kościoły

Od Przemyśla po Rzeszów, a na mniejszych miejscowościach kończąc - wielbiciele turystyki sakralnej znajdą tu wszystko, czego szukają.

Jednym z ciekawszych miejsc jest leżąca tuż pod ukraińską granicą cerkiew w Radrużu. Ze względu na swoje piękno i wartość historyczną, budowlę zgłoszono niedawno do wpisu na listę UNESCO. Na tej samej liście znajduje się również drewniany kościół w Bliznem (na drodze z Rzeszowa do Sanoka), który jest najlepszym miejscem do podziwiania renesansowych i barokowych malowideł ściennych na Podkarpaciu.

Będąc w okolicy nie zapomnij również odwiedzić drewnianego kościoła w Haczowie. Monumentalny, utrzymany w gotyckim stylu przybytek również znajduje się na liście UNESCO, a jego majestatyczność robi wrażenie na każdym odwiedzającym. Wewnątrz możemy podziwiać m.in. interesuje polichromie, a także barokowe ołtarze.

Na swojej liście nie umieściłem wszystkich zabytków, którymi szczyci się Podkarpacie. Jeśli znasz ten region, koniecznie daj znać w komentarzu, jakie jeszcze miejsca powinny się tam znaleźć!

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.29 / 28

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama