Menu

10 małych zmian, które mają duży efekt w życiu

10 małych zmian, które mają duży efekt w życiu
Codzienność większości z nas szybko może wpędzić nas w szkodliwą rutynę - warto wiedzieć, jak z niej wyjść, aby odzyskać kontrolę nad życiem. (Fot. Getty Images)
Każdy z nas potrzebuje zmiany na jakimś etapie swojego życia. Bez względu na to, czy jest to pójście na siłownię, zmiana pracy czy zyskanie pewności siebie, zmiany nigdy nie przychodzą łatwo - a w wielu przypadkach wydają się wręcz niemożliwe do wdrożenia. Dlatego warto zacząć od małych kroków, które mają gigantyczny efekt końcowy. 
Reklama

Zespół specjalistów z platformy coachingowej PepTalk opublikował poradnik dla wszystkich, którzy zmagają się z problemem "blokady" w swoim życiu i mają problem ze zmianą tego stanu rzeczy. Eksperci zwrócili uwagę, że wprowadzając pewne niewielkie zmiany, można zmienić naszą codzienność w spektakularny sposób.

Dziesięciu specjalistów postanowiło podzielić się jedną poradą, która pomaga wdrożyć jeden mały krok z gigantycznym efektem końcowym. Wszystkie razem pozwalają wieść pełniejsze, szczęśliwsze życie i pozwolą na łatwiejsze dokonanie większych zmian.

Zasada 1: Jeśli chcesz coś zmienić, zadaj sobie pytanie - dlaczego

"Przy wprowadzaniu zmian w stylu życia zachęcam do umiaru i odpowiedniego zrozumienia naszych motywacji" - radzi Marina Kirik, która sama określa się jako pogromca stresu, odkrywca radości i specjalistka od medytacji. 

"Niezależnie od tego, czy są to zmiany w diecie, poprawa nawodnienia ciała czy zmiana sposobu myślenia, zachęcam do zrównoważonych zmian. Nie idź na dietę - zamiast tego zrozum, dlaczego powinieneś jeść więcej owoców i warzyw oraz częściej włączać je do swojego życia. Jeśli zaczniesz pić więcej wody, upewnij się, że wiesz, dlaczego woda wpływa dobrze na Twój organizm. Uważam, że to podejście zachęca ludzi do wprowadzania zmian, które pasują do ich stylu życia i sprawia, że czują motywację do nadążania za nimi".

Zasada 2: Masz tylko jedną skórę, więc dbaj o nią

"Pamiętaj, że troska o swoje zdrowie jako całość zapobiega starzeniu się i zapewnia piękną skórę” - przypomina Katy Burris, lekarz ds. pielęgnacji skóry. 

"Jedz dietę bogatą w przeciwutleniacze, staraj się pić co najmniej osiem do dziesięciu szklanek wody każdego dnia i pamiętaj o ćwiczeniach. Sięgnij po suplement witaminy D, aby wzmocnić kości i układ odpornościowy. Ponadto nawilżaj skórę kremem dwa razy dziennie i zawsze używaj kremu przeciwsłonecznego - to najlepszy środek przeciwstarzeniowy, jaki mamy".

Zasada 3: Nie wahaj się odpoczywać po pracy

"Przed rozpoczęciem własnej działalności pracowałam zdalnie i było to dla mnie wyzwaniem, aby wyłączyć się pod koniec dnia" - wspomina Emma Dechoux, mentorka i trenerka personalna. 

"Pomogło mi wyłączanie wszystkich urządzeń elektronicznych i wyjście na spacer lub pójście pobiegać. Pozwalało mi to na oczyszczenie myśli, refleksję i powrót do domu z nową energią. Ważne jest również, aby być proaktywnym w kwestii odpoczynku i planować przynajmniej jeden dzień dla siebie w miesiącu, podczas którego będziemy wyłącznie odpoczywać i nabierać sił".

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego jest znalezienie balansu pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. (Fot. Getty Images)

Zasada 4: Zacznij się wysypiać

"Sen odgrywa kluczową rolę dla dobrego samopoczucia i wydajności" - wskazał Matt Lovell, specjalista ds. wydajności, odżywiania i dobrego samopoczucia. 

"Upewnij się, że naprawdę przestrzegasz wszystkich oczywistych zasad. Spróbuj odpoczywać już na kilka godzin przed zaśnięciem i omijaj urządzenia emitujące niebieskie światło, takie jak komputery czy smartfony. Poznaj techniki oddychania, a jeśli masz zwierzaka, spędzaj z nim czas przed snem, aby pozbyć się stresu. Zaśnięcie w dobrym nastroju może pomóc w regulacji hormonów stresu, więc kiedy się obudzisz, będziesz lepiej gotowy na kolejny dzień wyzwań".

Zasada 5: Nie bój się wprowadzania zmian 

"Pracuję z wieloma klientami, którzy czują się niespełnieni w swojej pracy" - informuje Lauren Phelps, trenerka ds. zmian. 

"Jeśli czujesz się niezaangażowany, pozbawiony inspiracji i spędzasz czas wolny grając w bezmyślne gry na telefonie, to znak, że potrzebujesz jakiejś zmiany. Twoja przeszłość nie dyktuje Twojej przyszłości. Wyjdź z tej rutyny. Czeka na ciebie bardziej fascynująca przyszłość. Dokonywanie drobnych zmian to małe kroki w kierunku lepszego życia".

Zasada 6: "Five-a-day" dla umysłu

"Każda osoba jest inna pod względem tego, jak wspiera swoje zdrowie psychiczne i walczy o dobre samopoczucie. Może to być medytacja, skupianie się na małych rzeczach, ćwiczenia fizyczne bądź terapia" - ocenia Charlie Hoare, psycholog i konsultant ds. dobrego samopoczucia. 

"Wypróbuj niektóre z tych praktyk, aby określić, co najlepiej działa w Twoim przypadku. Tak jak chcesz jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie, aby zachować zdrowe ciało, spróbuj zrobić pięć rzeczy, aby zachować zdrowy umysł. Staraj się nie czuć, że cały czas musisz być produktywny - odpoczynek jest bardzo ważny".

Czy pamiętasz jeszcze czym jest odpoczynek? Jeśli nie, warto, abyś nauczył się go na nowo. (Fot. Getty Images)

Zasada 7: Ciągle próbuj nowych rzeczy

"Żyję zgodnie z tą zasadą każdego dnia, odkąd przeszłam na sportową emeryturę" - wskazuje Catherine Spencer, była kapitan reprezentacji Anglii w rugby i trenerka.

"Używam jej do kształtowania mojej przyszłości w pozytywny sposób. Pomaga mi ona być skupionym, pewnym siebie i ostatecznie szczęśliwym. Ważne jest, aby mieć pewność siebie, aby próbować różnych rzeczy, dążyć do celów i dążyć do naszych marzeń; niektóre osiągniemy, inne nie, ale tak powinno być. Potrzebujemy spróbować wszystkiego, czego możemy, aby pójść do przodu".

Zasada 8: Priorytetowo traktuj swoje zdrowie 

"Upewnij się, że Twoje zdrowie jest zawsze najwyższym priorytetem” - apeluje Peter Dale, prezenter Sky Sports i inspirujący mówca.

"Jako osoba, która w wieku 36 lat przeszła poważny zawał serca, nauczyłem się, że ważne jest, aby dbać o siebie i regularnie badać serce. Jeśli Twoje ciało nie czuje się dobrze, nie odkładaj wizyty u lekarza. Współcześni młodzi ludzie nieustannie znajdują się pod presją wysokich oczekiwań, co może naprawdę negatywnie wpłynąć na ich zdrowie".

Zasada 9: Pomagaj innym

"W trudnych czasach, kiedy na świecie dominuje niepokój, wyłączaj wiadomości krajowe i międzynarodowe i skup się na swojej okolicy" - radzi ekspert ds. komunikacji Jenifer Sarver. 

"Obsesja na punkcie globalnych wydarzeń, nad którymi masz niewielką kontrolę, może być przytłaczająca. Moim rozwiązaniem jest nadanie priorytetu temu, co dzieje się w moim mieście, w mojej okolicy i podjęcie bezpośrednich działań, aby pomóc. Uważam, że niesienie pomocy innym łagodzi stres i niepokój. Docieranie do innych i pomaganie im sprawia, że nasze życie jest bogatsze i bardziej znaczące, a także ma pozytywny wpływ na świat".

Nic nie przynosi tak dużej satysfakcji jak pomoc innym. (Fot. Getty Images)

Zasada 10: Upewnij się, że słuchasz siebie

"Znajdź czas i miejsce, aby zastanowić się, co działa w Twoim życiu, a co nie" - wskazuje profesor Dierdre Wolownick, mówca motywacyjny.

"Ważne jest to, aby mieć pewność, że żyjemy tak, jak chcemy, a nie tak, jak chcą inni - jak uważają, że powinniśmy żyć. Spróbuj prowadzić dziennik i później wracać do swoich starszych wpisów. Wyjdź na zewnątrz, aby mieć kontakt z naturą i odrobinę ruchu. Zaangażowanie w aktywność fizyczną może pomóc jasno określić, kim jesteś i kim chcesz być".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.34 / 24

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Reklama