Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska służba zdrowia najlepsza na świecie? Statystyki stawiają NHS na pierwszym miejscu

Brytyjska służba zdrowia najlepsza na świecie? Statystyki stawiają NHS na pierwszym miejscu
Brytyjski NHS bezkonkurencyjny? Aż trudno uwierzyć... (Fot. Getty Images)
Brytyjska publiczna służba zdrowia zyskała miano najlepszej, najbezpieczniejszej i najtańszej w porównaniu do 10 innych krajów. NHS przoduje w opracowywanym co 3 lat rankingu po raz drugi z rzędu.
Reklama

Brytyjska państwowa opieka zdrowotna zdołała pobić rywali, mimo iż znajduje się w najgorszej sytuacji finansowej w swojej 69-letniej historii, a ostatnio okazało się, że dostęp do rutynowych zabiegów jest coraz trudniejszy.

Grupa ekspercka Commonwealth Fund prześledziła działanie systemów w 11 krajach z najlepszą opieką medyczną - w tym USA, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii i Holandii. Okazało się, że Wielka Brytania zdołała najbardziej ograniczyć liczbę zgonów pacjentów. Eksperci uważają ten czynnik za kluczowy dla oceny systemu, pokazuje bowiem jak radzi sobie on z zapobieganiem, wykrywaniem i leczeniem chorób.

Zjednoczone Królestwo przodowało w 4 z 11 kategorii: bezpieczeństwa, przystępności cenowej, etyki i „procesów opieki”. Drugie miejsce zajęło zaś pod względem zapobiegania i koordynacji opieki.

NHS traci za to wiele do innych krajów pod względem rezultatów leczenia – zajmując dopiero 10. pozycję. Okazuje się, że Brytyjczycy chorujący na przykład na raka piersi i jelita grubego oraz po zawałach mają o wiele mniejsze szanse przeżycia 5 lat niż w innych krajach.

Eksperci zauważyli również, że znacznie skrócił się dystans między pierwszym a kolejnymi miejscami w tabeli. W poprzednim badaniu państwo było liderem aż w 8 kategoriach.

Najgorzej wypadły w rankingu Stany Zjednoczone, pomimo że wydają one na służbę zdrowia znacznie więcej od Wielkiej Brytanii.

 

  Komentarze


  • R2
   14 lipca 2017, 16:50

   To, ze wszystko tu jest najlepsze to juz wiemy. Nie ma sie co powtarzac

  • Zabulka
   14 lipca 2017, 16:56

   Prosze co ca bzdury o maly wlos nie umarlam tu na angine gdyby nie pomoc polskiego lekarza nie wiem co by bylo prawdopodobnie zmarla bym pod ich szpitalem bo 3 razy odprawiali mnie z niczym zdiagnozowali bole miesniowe w okolicach karku szokkkk

  • North Britain's
   14 lipca 2017, 19:29

   Ha ha ha..... Ja już myślalem ze tylko w Północnej Korei jest propaganda i w Rosji. Ale że tu???? Pracuje od 3 lat w HHS i wiem co jest dokładnie grane. Nie wiem skąd te dane i opinie ale to kłamstwa nie pokrywajace się z rzeczywistością! !!! Zadłużenia i machloje oraz brak dobrego zarządzania w oddzialach. Żenada! !!

  • Oooo
   14 lipca 2017, 20:05

   3 godziny w kolejce do lekarza po to zeby dostac paracetamol, jak dla mnie maja 1 miejsce...hura

  • Gerdi
   14 lipca 2017, 20:13

   No jaja sobie robicie! W czym najlepsza? Na wizycie u GP nic sie nie dowie czlowiek, jak cos boli to odpowiada"ma bolec",na wszystko polecaja paracetamol.

  • Justa77
   14 lipca 2017, 21:20

   Największa bzdura jaka w życiu słyszałam. Ostatnio głośna była sprawa młodej kobiety chorej na raka żołądka którą brytyjska służba zdrowia skazała na smierć z powodu braku możliwości leczenia. Kobieta poddała sie operacji i leczeniu w Niemczech i jest dziś całkowicie zdrowa. Jak najdalej od NSH.  • Dominika Cacaj
   14 lipca 2017, 21:53

   Nie wierzę co czytam .. bzdura
   Paracetamol magiczny na wszystko- służba zdrowia...

  • Mira
   15 lipca 2017, 06:27

   macie benefity,po co wam zdrowie?

  • Czeslaw
   15 lipca 2017, 08:37

   KOMPLETNA BZDURA!!! SZYBCIEJ CIEBIE WYLECZA W PAKISTANIE NIZ TU W ENGLAND!!!

  • Deny
   15 lipca 2017, 10:48

   Najgorsza sluzba zdrowia na swiecie. Specjalisci rodem z 3 swiata albo i dalej. Diagnozowac trzeba sie samemu oraz znajdowac odpowiednie leki. Do NHS idzie sie tylko po recepty z zastrzezeniem ze jezeli nie przepisza to sprawa znajdzie sie w sadzie. Tylko tego sie boja i tylko takich pacjentow szanuja. Cala reszta to paracetamol i smierc..Na marginesie propaganda godna ZSRR

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2019
  GBP 4.912 złEUR 4.300 złUSD 3.854 złCHF 3.819 zł

  Sport


  Reklama