Irlandia: Ceny artykułów spożywczych w sklepach wciąż gwałtownie rosną
Z analizy ponad 30 000 artykułów w irlandzkich supermarketach przeprowadzonej przez grupę badawczą Kantar wynika, że w ciągu 12 tygodni do 1 października klienci zapłacili za te towary o 10,5 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku.
Wobec ciągłych podwyżek cen klienci mogą spodziewać się, że średnie roczne wydatki na artykuły spożywcze wzrosną o 176 euro do 1 853 euro - podał Kantar.
Grocery prices continue to rise sharply even as shoppers switch to ‘own brand’ https://t.co/hjLwpAYkfQ
— Shane Somers & Assoc (@ShaneSomersAsso) October 17, 2023
W ubiegłym miesiącu kupujący częściej odwiedzali swoje lokalne sklepy, odbywając średnio 20,5 wizyty. Jednak wartość zakupów w przeliczeniu na jedną wizytę spadła o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Kupujący chętnie szukali najkorzystniejszych ofert, a sprzedaż towarów marek własnych nadal rosła.
W ostatnim 12-tygodniowym okresie sprzedaż produktów marki własnej wzrosła o 11,5 proc. Wartość sprzedaży tych produktów wzrosła o 13%, a kupujący przeznaczyli dodatkowe 7,7 mln euro na zakup najtańszych produktów w irlandzkich supermarketach. Tymczasem sprzedaż produktów markowych wzrosła w tym samym okresie o 5,1 proc.
Obecnie produkty marek własnych mają 47,9 proc. udziału w rynku, podczas gdy produkty innych marek stanowią 46,8 proc. udziału rynkowego. Łowcy okazji zauważyli jednak spadek liczby promocji w sklepach.
Ciepły wrzesień sprawił, że opóźniły się zakupy podstawowych produktów spożywczych, w które zaopatrywano się zazwyczaj z myślą o chłodniejszych miesiącach. Irlandzcy konsumenci wydali również prawie 4 mln euro na słodycze sprzedawane na wynos.
Z kolei sprzedaż online wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., a kupujący wydali w sieci dodatkowe 36,1 mln euro w ujęciu rok do roku.
Tytuł najpopularniejszego sklepu spożywczego na rynku w tym okresie utrzymała sieć Dunnes Stores. Detalista posiada obecnie udział w rynku na poziomie 23,3 proc. Na drugim miejscu uplasowało się Tesco z 22,5-proc. udziałem w rynku.
Natomiast udział SuperValu w rynku wyniósł 20,6 proc. Klienci SuperValu najczęściej odwiedzali sklep, średnio 21,5 razy w ciągu 12 tygodni. Lidl posiada 13,5 proc. udziału w rynku, podczas gdy udział Aldi w rynku wyniósł 12,3 proc. w tym samym okresie.
Czytaj więcej:
Irlandia: Stawka wynagrodzenia Living Wage wzrosła do prawie 15 euro za godzinę
Irlandia: Centra uruchamia własną usługę dostawy zakupów dla klientów w Dublinie
Irlandia: IKEA podnosi stawki godzinowe swoim pracownikom do co najmniej €14,80
Sieć Domino’s zatrudni 600 osób w Irlandii