Zniżki na "Boris bike" i więcej ścieżek rowerowych. TfL dąży do zwiększenia liczby rowerzystów

Nowy plan działania TfL w zakresie ruchu rowerowego - oparty na opracowanym w 2018 roku dokumencie - zakłada "znaczną rozbudowę" infrastruktury rowerowej, tak aby do 2030 roku 40 procent londyńczyków mieszkało w promieniu 400 metrów od sieci dróg rowerowych.
Proponowana jest również znacząca ekspansja systemu wypożyczania miejskich rowerów - który udostępnia 12 000 zwykłych rowerów i 500 rowerów elektrycznych - z centralnego Londynu "na zewnątrz w kierunku północnej i południowej obwodnicy".
TfL poinformował, że "rozważy również możliwość wprowadzenia taryf ulgowych" do systemu wypożyczania rowerów, "aby wesprzeć najbardziej potrzebujących londyńczyków", w tym osoby poszukujące pracy i najemców mieszkań socjalnych.
Discounts on the cost of hiring a "Boris bike" could be given to low-income Londoners under an ambitious plan to boost cycling in London by a third by 2030 https://t.co/zjxnbeUyH1
— Evening Standard (@standardnews) June 15, 2023
Koszt 30-minutowej jazdy jednym z rowerów sponsorowanych przez Santander wzrósł w zeszłym roku do 1,65 GBP, podczas gdy roczna subskrypcja wzrosła o 30 GBP do 120 GBP.
Pojawiły się doniesienia o dużym spadku liczby subskrypcji "Boris bike" - po części dlatego, że nowe opłaty oznaczają, że system "automatycznego odnawiania" nie będzie działał, a rowerzyści będą musieli ręcznie reaktywować swoją subskrypcję na kolejny rok.
System wypożyczania miejskich rowerów w Londynie został uruchomiony przez Borisa Johnsona w lipcu 2010 roku, podczas jego pierwszej kadencji na stanowisku burmistrza.
Podejście do zwiększenia liczby ścieżek rowerowych będzie trzytorowe: "wypełnianie luk" w centrum Londynu, więcej tras orbitalnych łączących centra dzielnic w obrębie Londynu oraz nowe sieci wokół centrów dzielnic na obrzeżach Londynu.
#Thoughts
— London Traffic Watch (@LondonTrafficW1) June 13, 2023
Is it time to address the Elephant In The Room?
Despite the efforts of @TfL @willnorman and the £Billions spent, cycling collisions are still on the rise.
So shouldn’t we start to look at the behaviour and attitude of cyclists if we’re serious about #VisionZeroLDN? https://t.co/1K8DKtHJcM pic.twitter.com/K0miAZ6LkU
Plan działania wykazał, że największymi barierami dla rowerzystów są strach przed kolizjami drogowymi (wymieniony przez 83% osób rozważających jazdę na rowerze) i kradzieże rowerów (75%).
TfL chce zmierzyć się z postrzeganiem jazdy na rowerze - a zwłaszcza dojazdów do pracy - jako zdominowanej przez białych, pochodzących z klasy średniej, młodszych londyńczyków, poprzez zachęcanie do tej jazdy londyńczyków z mniejszości etnicznych, osób o niskich dochodach i osób niepełnosprawnych.
W Londynie znajduje się około 210 mil ścieżek rowerowych. TfL wydaje prawie 150 milionów GBP rocznie na transport rowerowy, z czego 69 GBP rocznie przeznaczanych jest na finansowanie programów gminnych.
Czytaj więcej:
Elektryczne rowery "Boris bikes" pojawiły się na ulicach Londynu
Z inicjatywy Polski UNESCO będzie promować rower jako uniwersalny środek transportu
Rząd UK ma trudności z zachęcaniem Brytyjczyków do przerzucenia się na rowery