Zorza polarna na południu Anglii. Zjawisko będzie można obserwować także w najbliższych dniach
W ciągu ostatnich kilku dni silny rozbłysk słoneczny na powierzchni Słońca skierował się w stronę Ziemi, a naładowane cząstki dotarły do naszej atmosfery w niedzielę wieczorem.
Naładowane cząstki oddziałują z tlenem i azotem, które następnie emitują zielone i czerwone kolory nad naszymi biegunami.
Jeśli jest to silny rozbłysk słoneczny, naładowane cząstki mogą przemieszczać się dalej od biegunów na średnie szerokości geograficzne, takie jak południowa Anglia.
Did you see the northern lights last night?
— BBC Weather (@bbcweather) February 27, 2023
There was an incredible display and was even spotted in southern England. Something rarely seen.
Simon | https://t.co/C40Sk7xZLa pic.twitter.com/QBOvgbnR8V
Najlepiej ten naturalny pokaz światła widoczny był wczoraj w całej Szkocji i północnej Anglii, gdzie zorza składała się z jasnych zieleni i głębokich czerwieni.
Obserwowano ją także w Irlandii Północnej, południowej Walii i Norfolk.
W Wielkiej Brytanii często można zobaczyć zorzę polarną na północy wyspy, ale do południowej Anglii z reguły to zjawisko nie dociera. Meteorolodzy twierdzą jednak, że w ciągu najbliższych kilku dni, jeśli niebo będzie czyste, zjawisko będzie można obserwować w wielu miejscach także na południu kraju.
Słońce przechodzi 11-letni cykl słoneczny mierzony aktywnością jego pola magnetycznego. Wraz ze zmianami tego pola magnetycznego zmienia się również ilość aktywności na powierzchni Słońca.
Ostatnie minimum słoneczne miało miejsce w 2020 roku, więc aktywność na Słońcu od tego czasu wzrasta, a maksimum słoneczne spodziewane jest w 2025 r. Oznacza to, że w nadchodzących latach zorza polarna będzie pojawiać się częściej.