Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kryzys zdrowia psychicznego w UK. Winne złe nawyki związane ze snem

Kryzys zdrowia psychicznego w UK. Winne złe nawyki związane ze snem
Brytyjczycy z trudem zasypiają nocą, m.in. poprzez uzależenienie od smartfonów. (Fot. Getty Images)
Długotrwałe problemy z bezsennością i niezdrowe nawyki przed snem mają 'znaczący' wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców Wielkiej Brytanii - wynika z najnowszego badania grupy farmaceutycznej Perrigo. Jak dodano, aż 84 proc. lekarzy na Wyspach nie ma wątpliwości, że problemy z jakością snu znacznie się pogarsza w perspektywie najbliższych 5 lat.
Reklama
Reklama

Badanie, które objęło 203 lekarzy w Wielkiej Brytanii wykazało, że kluczową rolę w pogarszającym się zdrowiu psychicznym odgrywają problemy ze snem.

Najczęściej wymienianym powodem było "uzależenienie od mediów społecznościowych" oraz nadmierne korzystanie ze smartfonów. Jako istotne wymieniono również problemy finansowe.

Za największą przeszkodę w poprawie sytuacji uznano samych pacjentów. Wskazano, że 7 na 10 z nich "nie uznaje problemów ze snem za zaburzenie", a tym samym nie szuka pomocy u lekarza.

Dalsze badania przeprowadzone przez producenta preparatu Nytol dowiodły, że mniej niż połowa Brytyjczyków rozumie związek między zaburzeniami snu a problemami psychicznymi.

Najczęściej na jakość snu wpływają takie czynniki jak pora kładzenia się do łóżka, czystość i komfort sypialni, styl życia oraz czas spędzony przed ekranem smartfona.

Coraz więcej mieszkańców UK ma problemy ze snem, które mają dotkliwe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. (Fot. Getty Images)

Pierwszymi sygnałami wskazującymi na nieprawidłowy sen jest z kolei zwiększony poziom stresu (33 proc.), lęki (34 proc.) oraz obniżony nastrój (42 proc.). Długotrwałymi skutkami są jednak poważne zaburzenia psychiczne, w tym depresja. 

"To naprawdę niepokojące zjawisko, które wpłynie na ogromną liczbę osób w nadchodzących latach" - ocenia problemy ze snem Anant Naik, rzecznik Mental Health UK.

"Sen i zdrowie psychiczne są nierozerwalnie powiązane – słabe zdrowie psychiczne może wpływać na sen, a brak snu może powodować i zaostrzać problemy ze zdrowiem psychicznym" - zauważa.

"Zaburzenia snu należy traktować znacznie poważniej jako sposób na leczenie i zapobieganie problemom ze zdrowiem psychicznym" - apeluje ekspert.
 

Czytaj więcej:

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii "leczą się" alkoholem i narkotykami

Psycholog: Pandemia dla wielu osób będzie doświadczeniem traumatycznym

"Dziennik Gazeta Prawna": Więcej prób samobójczych wśród polskich dzieci

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama