Johnson: Luzowanie restrykcji nie może powodować osłabienia czujności
Wczoraj, w ramach rozpoczętego trzy tygodnie temu wychodzenia z lockdownu, w Anglii poluzowane zostały następne restrykcje. Przestał obowiązywać zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu, a na otwartym powietrzu może się spotykać sześć osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych. Dostępne są znów obiekty sportowe na otwartej przestrzeni i mogą odbywać się śluby z udziałem sześciu gości.
"Muszę podkreślić, że tylko dzięki wielomiesięcznym wyrzeczeniom i wysiłkom możemy dziś zrobić ten mały krok ku wolności. I musimy postępować ostrożnie" - podkreślał Johnson podczas konferencji prasowej na Downing Street. Wskazywał, że trzecia fala pandemii w Europie może się odbić także na sytuacji w Wielkiej Brytanii.
"Jest nieuniknione, że w miarę postępów na tej mapie drogowej znoszenia restrykcji będzie więcej zakażeń, nieuchronnie więcej hospitalizacji i niestety więcej zgonów. Musimy więc nadal zdecydowanie budować odporność naszej populacji, budować naszą obronę przed tą falą, kiedy ona nadejdzie" - wyjaśnił.
Zarówno on, jak i towarzyszący mu naczelny lekarz Anglii Chris Whitty i główny doradca naukowy Patrick Vallance podkreślali, że postępy w zwalczaniu koronawirusa i luzowanie restrykcji nie mogą prowadzić do utraty czujności, bo łatwo jest zaprzepaścić to, co zostało osiągnięte. Wskazywali, że większość osób, u których teraz wykrywane jest zakażenie, nie została jeszcze zaszczepiona.
Podczas konferencji Johnson poinformował o zawarciu umowy z koncernem farmaceutycznym GSK na realizowanie w północno-wschodniej Anglii ostatniej fazy produkcji szczepionki Novavax. Brytyjski rząd już wcześniej zawarł umowę z firmą Novavax na produkcję 60 mln dawek szczepionki na terenie Wielkiej Brytanii, ale do tej pory planowano, że ostatnia faza - wypełnianie fiolek i pakowanie - odbywać się będzie gdzieś w Europie.
W związku ze groźbami Unii Europejskiej, że może zablokować eksport szczepionek, brytyjski rząd zdecydował się jednak zawrzeć umowę, dzięki której cała produkcja będzie miała miejsce w Wielkiej Brytanii. Szczepionka Novavax jeszcze nie została dopuszczona do stosowania ani w Wielkiej Brytanii, ani w UE.
Wczoraj podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4 654 zakażenia koronawirusem, czyli o ok. 600 mniej niż wynosi średnia z ostatnich siedmiu dni, i zarejestrowano 23 zgony z powodu Covid-19, co jest trzecim najniższym dobowym bilansem od końca września zeszłego roku. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,34 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 615 osób.
Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 dostało 30,44 mln osób, czyli 57,8 proc. dorosłej populacji, a obie dawki - prawie 3,7 mln, czyli 7 proc. dorosłych.
Czytaj więcej:
Johnson: Paszporty covidowe możliwe, gdy "wszystkim zostanie zaoferowane szczepienie"
Johnson: Znoszenie restrykcji aktualne, mimo trzeciej fali pandemii w Europie
UK: Ponad 30 mln osób dostało szczepionkę. Najmniej zakażeń od września
Wiele pubów w Anglii nie wznowi działalności 12 kwietnia
W Anglii przestał obowiązywać nakaz pozostawania w domach