Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Ustawa o pobycie Brytyjczyków w Polsce z podpisem prezydenta RP

Brexit: Ustawa o pobycie Brytyjczyków w Polsce z podpisem prezydenta RP
Nowelizacja podpisana przez Andrzeja Dudę wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., czyli po upływie okresu przejściowego po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE regulującą m.in. kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii. Cel zmian to m.in. wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które w związku z końcem okresu przejściowego powinny obowiązywać od nowego roku.
Reklama
Reklama

Nowela, kóra wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., ma zapewnić stosowanie przez Polskę rozwiązań przyjętych w umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, w tym zachowanie praw pobytowych obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin. Ma ona też charakter dostosowawczy polskiego prawa do przepisów UE.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, obywatelom Wielkiej Brytanii wydawane będą dokumenty pobytowe, analogiczne do wydawanych obywatelom UE, ale z odpowiednią adnotacją. Okres przejściowy po Brexicie obowiązuje do końca grudnia, stąd było ważne, aby nowe przepisy weszły w życie od nowego roku.

Charakter dostosowawczy do prawa unijnego to kwestia rozszerzenia działania zmienianej ustawy na współmałżonków obywateli RP, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają, a także ograniczenia przepływu osób z uwagi na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nowelizacja wprowadza nowe przesłanki odmowy wydania wizy dla członka rodziny obywateli UE, m.in. złożenie fałszywych zeznań, przedstawienie podrobionych dokumentów lub sytuacja, gdy celem ubiegania się o wizę jest obejście prawa.

Nowela dostosowuje też polskie przepisy do unijnego rozporządzenia w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych wydawanych obywatelom UE i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom UE i członkom ich rodzin. Zmiana dotyczy m.in. wydawania zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywateli UE w formacie zbliżonym do karty pobytu.

Inna zmiana dostosowawcza dotyczy ujednolicenia nazewnictwa wydawanych dokumentów. Wprowadzone zostaną ponadto przepisy, które pozwolą na zamieszczanie obrazu linii papilarnych w Karcie Pobytowej i w Karcie Stałego Pobytu oraz dokumentach wydawanych obywatelom Wielkiej Brytanii.

Kolejna zmiana zawarta w noweli ma umożliwić Straży Granicznej przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i dokonania sprawdzenia w miejscu pobytu obywatela UE w przypadku podejrzenia fikcyjnego małżeństwa. 

Czytaj więcej:

Brexit: Rząd przygotuje Brytyjczyków do podróżowania po UE

Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Brexit i Covid-19: Od 1 stycznia podróże Brytyjczyków do UE "z zakłóceniami"

Brexit: Wakacje w UE, podróż z kotem i ceny w sklepach od 1 stycznia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama