Menu

Niemcy: 30 proc. homoseksualistów doświadcza dyskryminacji w pracy

Niemcy: 30 proc. homoseksualistów doświadcza dyskryminacji w pracy
W 2017 roku niemiecki parlament zdecydował o legalizacji małżeństw jednopłciowych. (Fot. Getty Images)
Z opracowania Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) i Uniwersytetu w Bielefeld wynika, że 30 procent homoseksualistów w Niemczech doświadcza dyskryminacji w życiu zawodowym - informuje Deutsche Welle. W przypadku osób transpłciowych jest to 40 procent. Jedna trzecia osób przemilcza swoją orientację wobec kolegów.

Bernhard Franke, który kieruje rządową agencją przeciwdziałania dyskryminacji, uważa, że "liczby te pokrywają się z tym, co wiemy z naszych własnych ankiet oraz z praktyki doradczej".

Według niego, osoby homoseksualne i biseksualne w życiu zawodowym doświadczają mobbingu, a także napastowania seksualnego, dlatego ukrywają swoją tożsamość seksualną. Franke podkreśla, że z dyskryminacją szczególnie często spotykają się osoby transpłciowe.

Doświadczenia mobbingu również nie należą do rzadkości. Przykłady to - zdaniem Frankego - nieodpowiednie zainteresowanie życiem prywatnym i seksualnym takich osób, naśladowanie albo przedrzeźnianie, brak zgody na korzystanie z toalet zgodnie z tożsamością płciową. "Firmy powinny podkreślać i wspierać różnorodność, a nie ją ukrywać" - uważa Franke.

"Uprzedzenia wobec osób nieheteronormatywnych mają w RFN długą tradycję". (Fot. Getty Images)

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer zamierza przedłożyć projekt ustawy, która zagwarantuje odszkodowania za prześladowanie na tle orientacji seksualnej wśród żołnierzy Bundeswehry. Do takich prześladowań dochodziło systematycznie w latach 1955-2000 - wynika z najnowszego raportu niemieckiego resortu obrony.

"Uprzedzenia wobec osób nieheteronormatywnych mają w RFN długą tradycję. Do roku 1969 obowiązywała w Niemczech ustawa penalizująca homoseksualizm, pochodząca jeszcze z czasów cesarstwa, a zaostrzona w czasach nazizmu. Paragraf 175 kodeksu karnego przewidywał karę więzienia. W 1957 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał to za obowiązującą normę prawną. Także NRD włączyła ją do swojego systemu prawnego" - przypomina Jens Thurau z Deutsche Welle.

"Dopiero w lutym 2001 roku pary homoseksualne dostały takie same prawa jak związki heteroseksualne" - dodaje.

W 2017 roku niemiecki parlament zdecydował o legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Czytaj więcej:

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z polskim miastem

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Komisja Europejska: W listopadzie strategia wzmacniania praw osób LGBT w UE

Irlandzki europoseł do Kaczyńskiego: "U nas ludzie mogą być tym, kim są lub kim chcą"

Norwegia: Strefy wolne od LGBT w Polsce nie otrzymają środków z funduszy norweskich

Kościół w Polsce podzielony w kwestii zbierania projektów pod ustawą "Stop LGBT"

    Kurs NBP z dnia 04.07.2025
    GBP 4.9339 złEUR 4.2515 złUSD 3.6108 złCHF 4.5510 zł

    Sport